Sv, 27.11.2022.

Nopietnākā krīze kriptovalūtu tirgus vēsturē jeb kā 48 stundu laikā sabruka nozīmīga kriptobirža

TVNET | FINANCENET
Nopietnākā krīze kriptovalūtu tirgus vēsturē jeb kā 48 stundu laikā sabruka nozīmīga kriptobirža
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 4
Foto: Reuters/ScanPix

Kriptovalūtu tirgus šonedēļ pārcieš vienu no lielākajiem satricinājumiem savā pastāvēšanas vēsturē. No sākuma lielāko kriptovalūtu vērtība kritās, ņemot vērā ziņas, ka kriptobirža “Binance” iegādājas savu konkurentu FTX. Tomēr pēdējā brīdī “Binance” no darījuma atteicās, un situācija tirgū kļuva vēl sarežģītāka, vēsta “Forbes”.

FTX dibinātājs Sems Benkmans-Frīds bija viens no “Forbes” jaunāko miljardieru saraksta biedriem, taču – viņš rekordlielā ātrumā zaudēja savas bagātības.

Pirms gada jaunākais “Forbes” miljardieru saraksta biedrs Benkmans-Frīds runāja par to, ka vēlas atdot visas savas bagātības labdarībai. Toreiz tika runāts par 22 miljardiem dolāru. Šī gada septembrī miljardiera aktīvu vērtība bija 17,2 miljardi dolāru, un miljardieru sarakstā parādījās arī jaunāki miljardieri. Benkmans-Frīds joprojām bija viens no bagātākajiem cilvēkiem pasaulē, un viņš aktīvi sponsorēja demokrātu partijas kandidātus aizvadītajās vidustermiņa vēlēšanās.

Tomēr dažu dienu laikā viņš zaudēja lielāko daļu savu bagātību un šonedēļ viņš atzina, ka “diez vai” vairs ir miljardieris. Tagad viņa aktīvu vērtība, visticamāk, ir mazāka par miljardu dolāru.

Novembra sākumā vien 48 stundu laikā viņa kriptobirža FTX, kas tika uzskatīta par vienu no lielākajām pasaulē, piedzīvoja krahu. “Binance” vēlējās iegādāties FTX, taču darījums nenotika. Klienti sāka izņemt naudu, un pats uzņēmējs dzēsa savu profilu sociālajā tīklā “Twitter”, kur iepriekš uzsvēra, ka ar platformu viss ir kārtībā. Viņš vien piebilda, ka visi klienti ir aizsargāti.

Trešdienas vakarā “Binance” paziņoja, ka pēc sarežģītas FTX novērtēšanas, kā arī pēc ziņām par nesakritībām FTX fondos ir nolemts atteikties no kriptobiržas iegādes. “Binance” savos sociālajos tīklos izplatīja paziņojumu, ka “bija cerības, ka varēsim atbalstīt FTX klientus, lai nodrošinātu likviditāti, taču šīs problēmas atrodas ārpus mūsu kontroles.”

Šī ziņa bija sāpīga visiem FTX klientiem un kriptoinvestoriem, jo “Binance” atteikšanās no FTX iegādes vēl vairāk paātrināja kriptovalūtu vērtības kritumu. Piemēram, “Bitcoin” pirmo reizi divu gadu laikā nokritās zem 16 000 dolāru atzīmes. “Binance” vadītājs Čanpens Čao norādīja, ka FTX krahs “nopietni apdraudējis uzticību visai kriptoindustrijai, kā rezultātā nozare var izpelnīties pastiprinātu regulatoru kontroli”.

Ar ko viss sākās

2017. gadā Sems Benkmans-Frīds, kurš ir Stenfordas universitātes profesoru dēls, kā arī Masačūsetsas tehnoloģiskā institūta absolvents. Šeit viņš dibināja kvantitatīvās tirdzniecības firmu “Alameda Research”. Divus gadus vēlāk, ņemot vērā “Alameda” ienākumus un tiem pievienojot astoņus miljonus no piesaistītajām investīcijām, viņš atklāja kriptobiržu FTX. Jau 2019. gada beigās FTX un “Binance” kļuva saistītas viena ar otru. Īstenojot stratēģisko partnerību, abas biržas investēja viena otrā.

Foto: Reuters / Scanpix

FTX strauji kļuva par vienu no nozares līderiem. 2021. gadā FTX un “Binance” pātrauca sadarbību, un FTX izpirka savu 2,1 miljardus dolāru vērto daļu. Tas bija saistīts ar spriedzi starp abām kompānijām, kā arī – spiediens no regulatoriem darīja savu. Pērn pret “Binance” tika uzsākta izmeklēšana saistībā ar biržas iesaisti naudas atmazgāšanā un nodokļu noziegumu veikšanā.

Šogad pret “Binance” oficiāli tika izvirzītas apsūdzības naudas atmazgāšanā. Ņemot vērā “Reuters” pētījumu, no 2017. gada kriptobirža atmazgāja ne mazāk kā 2,35 miljardus dolāru. Šī lieta bija saistāma ar hakeru uzbrukumiem, krāpniecību ar investoriem un narkotiku tirdzniecību. “Binance” atbildēja, ka “šī informācija nav patiesa” un paziņoja, ka “mediji rada melīgu naratīvu par to, ka kriptovalūta ir naudas atmazgāšanas sfēra”.

Šī gada augustā Benkmens-Frīds atbalstīja likumprojektu par to, kas paredz ASV Biržas tirdzniecības komisijai veikt regulatora pienākumus attiecībā uz kriptovalūtu tirgu. Turklāt, Benkmans-Frīds šajā laikā dāsni atbalstīja demokrātu partijas politiķus. 2022. gadā vien uzņēmējs iztērēja 40 miljonus politiķu atbalstam. Viņš ziedojis arī dažiem republikāņu politiķiem, kuri strādājuši ar blokķēžu un kriptovalūtu jautājumiem.

Kā viena diena mainīja FTX likteni

Vēl nesen FTX nebija nekādu problēmu. Birža tika uzskatīta par vienu no drošākajām kriptobiržām, bet 2021. gadā tās peļņa pieauga par vairāk nekā 1000%. Janvārī uzņēmums piesaistīja 400 miljonus vērtas investīcijas, un tā tirgus vērtība sasniedza 32 miljardus dolāru. Oktobrī FTX paziņoja par ieceri iegādāties “Coinbase”.

Tomēr 2. novembrī “Coindesk” ziņoja par “Alameda Research”. Materiālā teikts, ka lielākā daļa no “Alameda” 14,6 miljardus dolāru vērtajiem aktīviem ir FTT tokeni (digitālās valūtas vienības), ko izlaiž FTX. Tā kā Benkmans-Frīds kontrolē abas kompānijas, tad var rasties jautājumi par biržas finanšu rezultātiem.

Četras dienas vēlāk “Binance” ģenerāldirektors Čanpens Čao paziņoja, ka “ņemot vērā izskanējušo informāciju, viņa kompānija plāno atbrīvoties no FTT tokeniem”. Tie ir tie paši, ar kuriem FTX izpirka savu daļu “Binance”, kas bija 500 miljonus dolāru vērta.

Ņemot vērā uzticības krīzi, ko izsauca raksts par “Alameda” aktīviem un “Binance” paziņojumu, klienti sāka aktīvi izņemt līdzekļus no FTX. Tas radīja likviditātes krīzi. Eksperti pauž pārliecību, ka viss notiekošais ap FTX ir “mēģinājums publiskajā telpā samazināt “Bitcoin” vērtību, lai to varētu iegādāties par mazāku cenu, un pēc tam gūt peļņu no tā vērtības pieauguma.”

Šajā situācijā lielākie cietēji ir investori, kuri spiesti pārdot iegādātos aktīvus par daudz zemāku cenu. Ņemot vērā, ka Čao vienmēr ir bijuši tieši sakari ar Benkmanu-Frīdu, lielākā daļa nozares speciālistu noraida iespēju, ka notiekošais varētu būt apzināts gājiens. Galu galā, notiekošais ietekmē visu kriptovalūtu nozari, kurā zaudētājs būs arī pats Čao.

Kas notiek pašlaik?

Čao 8. novembrī paziņoja, ka FTX vērsusies pēc palīdzības “Binance”, tāpēc tika runāts par iespējamu FTX iegādi. Benkmans-Frīds paziņoja, ka visiem klientiem tiks nodrošināta likviditāte, un līdzekļus nenāksies zaudēt. FTX ziņas par šo darījumu uztvēra pozitīvi, un FTX vadītājs publiski pateicās Čao par palīdzību FTX grūtā brīdī.

Tajā pašā dienā FTX lietotāji saskārās ar problēmām – bija sarežģīti izņemt līdzekļus no biržas bitkoinos un citās digitālajās vienībās. Birža paziņoja, ka lēnais aktīvu izņemšanas temps saistāms ar ierobežotu digitālās valūtas caurlaidības kapacitāti. Sāka izplatīties baumas, ka FTX sāks ierobežot digitālās valūtas izņemšanu no biržas.

Ņemot vērā izskanējušās ziņas, FTT vērtība nokritās par 72%. Dažu stundu laikā viena FTT cena nokritās no 19 līdz trīs dolāriem, bet lielākā ASV kriptobirža zaudēja 9,5% vērtības.

Eksperti pauž bažas, ka tuvākajā laikā kriptovalūtu tirgū par labām ziņām jāaizmirst, jo notikušais ievērojami iedragājis uzticību digitālajām valūtām. Ilgtermiņa investoriem, kuri vēlas riskēt, iespējams, šis ir labākais laiks, kad pa zemāku cenu iegādāties digitālos aktīvus. Tiek vilktas arī paralēles ar Džonu Rokfelleru, kurš krīzes laikā iegādājās nelielās naftas kompānijas, kas pēc tam kļuva ļoti vērtīgas.

Kas būs tālāk?

9. novembrī kļuva zināms, ka pirms vairākiem mēnešiem pret FTX tika uzsākta ASV Vērtspapīru un biržu komisijas sākta izmeklēšana. Regulators pēta, vai platforma ievēro visus noteiktos likumus saistībā ar vērtspapīriem, klientu aktīvu pārdali un tirdzniecību ar aktīviem.

Ja “Binance” iegādātos FTX, tā kļūtu par neapšaubāmu monopolistu, jo konkurentiem nebūtu nekādas iespējas pat pietuvoties “Binance” mērogam. Pēc “Coindesk” aprēķiniem, “Binance” kontrolētu 80% no visa pasaules kriptotirgus, un tas varētu piesaistīt pastiprinātu antimonopola regulatoru uzmanību.

No vienas puses, tas arī būtu loģisks solis, ko spertu “Binance”. 2018. gadā kompānija iegādājās “Trust Wallet”, 2019. gadā – JEX, “DappReview” un “WazirX”, bet 2020. gadā – CMC un “Swipe”.

No otras puses, FTX krahs rada jautājumus par to, kas jāizdara nākotnē, lai aizsargātu kriptovalūtu īpašniekus. Daudzi jau salīdzina FTX krahu ar “Lehman Brothers” sabrukumu 2008. gadā, kas ievadīja globālo finanšu krīzi. Ņemot vērā, ka 10. novembrī “Bitcoin” vērtība nokritās zem 16 000 dolāru atzīmes, tāpat arī otra lielākā kriptovalūta “Ethereum” zaudēja 14% vērtības, “Binance” nolēma atteikties no FTX glābšanas.

Pirmie upuri bija FTX lietotāji, kuri uzticēja savu naudu kompānijai, kas tika uzskatīta par vienu no drošākajiem kriptoekosistēmas dalībniekiem. Tomēr tagad tirgū ir radušās milzīgas problēmas – situāciju neglābj arī kompānijas vadības mēģinājumi mierināt klientus ar saviem paziņojumiem.

Galu galā, kriptobirža apturēja gan kriptovalūtu, gan arī citu aktīvu izņemšanu no biržas. Daudzi platformas lietotāji šaubās, vai atgūs savus līdzekļus, vēsta “Time”. Tāpat izdevums norāda, ka otrdien FTX institucionālās pārdošanas daļas vadītājs Zeins Takets nospieda “patīk” ierakstam “Twitter”, kurā FTX nosaukta par finanšu piramīdu.

“Viņi [FTX] spēlējās ar klientu līdzekļiem un zaudēja. FTX ir beigusies. Ja jūs vēl neesiet atguvuši savus līdzekļus, gaidiet tiesāšanos FTX bankrota lietā,” teikts Taketa “laikotajā” ierakstā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu