T, 30.11.2022.

Reaģējot uz Dobeles slimnīcas nepieņemamo rīcību, Veselības ministrija nosūtījusi iestādei vēstuli

TVNET/LETA
Reaģējot uz Dobeles slimnīcas nepieņemamo rīcību, Veselības ministrija nosūtījusi iestādei vēstuli
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Foto: Shutterstock

Ja pacientam tas nepieciešams, jānodrošina pavadoņa uzturēšanās diennakts stacionārā, sociālajos tīklos uzsver veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Aizvadītajā nedēļas nogalē Dobeles slimnīcā kāda māte saskārusies ar necienīgu rīcību no personāla puses, neļaujot viņai uzturēties iestādē kopā ar savu dēlu - "mūžīgo bērnu" jeb smagi slimo pacientu, vēstīja LTV. Lai gan vīrietis ir pilnībā kopjams, Internās nodaļas vadītājs licis mammai slimnīcu atstāt. Viņa to darīja kopā ar dēlu, jo bez aprūpes viņš nevarot palikt. Taču stāvoklim pasliktinoties abi atgriezušies slimnīcā, kur saņemta valdes priekšsēdētāja atļauja palikt, ja māte neaizņems atsevišķu gultu.

Pavļuts ir neizpratnē par šo situāciju, "nemaz nerunājot par cilvēcību". Viņš uzsvēra, ka pavadoņa uzturēšanās diennakts stacionārā, ja pacientam tas nepieciešams, jānodrošina, un valsts to apmaksā.

Ņemot vērā šo gadījumu, Veselības ministrija (VM) nosūtījusi visām slimnīcām vēstuli ar skaidrojumu, ka šis pakalpojums ir jānodrošina. Tāpat pavadošajai personai obligāti nodrošināma gultasvieta. VM atgādina, ka tas ir Nacionālā veselības dienesta (NVD) apmaksāts pakalpojums.

Papildu VM atgādina, ka NVD ārstniecības iestādēm apmaksā pavadošās personas atrašanos pie pacienta, kuram ir mobilitātes traucējumi, vai gadījumos, kad pavadošajai personai nepieciešams apgūt sevišķas pacienta kopšanas iemaņas. Tāpat tiek apmaksāts arī par pavadošās personas atrašanos pie bērna diennakts stacionārā, ja bērns ir vecumā līdz septiņiem gadiem, ja lietotā procedūra izraisa psihoemocionālu stresu vai ir potenciāli sāpīga, kā arī, ja nepieciešams ievērot gultas režīmu un līdzestība to nenodrošina.

NVD apmaksā pavadošās personas atrašanos pie pacienta arī tajos gadījumos, kad nepieciešama orala vai parentāla rehidrācija, parentāla barošana vai ilgstoša parentāla zāļu ievade, apgrūtināta vai neiespējama komunikācija bez pavadošās personas klātbūtnes, kā arī, ja atrašanās diennakts stacionārā izraisa psihoemocionālus traucējumus, kas var negatīvi ietekmēt veselības aprūpes kvalitāti, bērna vai ārstniecības personu drošību.

Lai līdzīgas situācijas vairs nerastos, plānots precizēt manipulāciju nosaukumus. Proti, NVD manipulācijai "Pavadošās personas atrašanās pie pacienta diennakts rehabilitācijas iestādē vai pie bērna diennakts stacionārā (par vienu gultasdienu)" tuvākajā laikā plāno mainīt nosaukumu uz "Pavadošās personas atrašanās pie pacienta diennakts stacionārā (par vienu gultasdienu)", lai turpmāk novērstu nepilnības starp manipulācijas nosaukumu un manipulācijas apmaksas nosacījumiem.

Turpmāk neskaidros gadījumos VM aicina sazināties ar NVD, lai precizētu valsts apmaksāto pakalpojumu apmaksas nosacījumus.

Tāpat VM aicina Veselības inspekciju uzraudzīt pacientu un pavadošo personu tiesību ievērošanu ārstniecības iestādēs.

VI aicina Dobeles slimnīcu sniegt precīzu informāciju par pacienta tiesībām uz pavadošās personas klātbūtni ārstniecības iestādēs

Veselības inspekcija (VI) aicina Dobeles slimnīcu sniegt precīzu informāciju par pacienta tiesībām uz pavadošās personas klātbūtni ārstniecības iestādēs.

Aizvadītajā nedēļas nogalē Dobeles slimnīcā kāda māte saskārusies ar necienīgu rīcību no personāla puses, neļaujot viņai uzturēties iestādē kopā ar savu dēlu - "mūžīgo bērnu" jeb smagi slimo pacientu, vēstīja Latvijas Televīzija. Lai gan vīrietis ir pilnībā kopjams, Internās nodaļas vadītājs licis mammai slimnīcu atstāt. Viņa to darīja kopā ar dēlu, jo bez aprūpes viņš nevarot palikt. Taču, stāvoklim pasliktinoties, abi atgriezušies slimnīcā, kur saņemta valdes priekšsēdētāja atļauja palikt, ja māte neaizņems atsevišķu gultu.

VI uzsver, ka Latvijas normatīvajos aktos pacienta tiesības uz pavadošās personas klātbūtni ir skaidri definētas Pacientu tiesību likuma 5.pantā, kur noteikts, ka pacientam ir tiesības uz savas ģimenes un citu personu atbalstu ārstniecībā. Savukārt Ministru kabineta noteikumi par veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtību cita starpā nosaka, kā ārstniecības iestādēm tiek apmaksāta pavadošās personas atrašanās pie konkrētu pacientu grupām.

VI norāda, ka Dobeles slimnīcas vadības publiski sabiedriskajam medijam paustā informācija par šādu noteikumu neesamību, neatbilst patiesībai un vērtējama kā sabiedrības un pacientu maldināšana. Līdz ar to VI aicina Dobeles slimnīcas vadību publiski atsaukt maldinošo informāciju, respektēt pacientu tiesības un sniegt precīzu informāciju par pacienta tiesībām uz pavadošās personas klātbūtni ārstniecības iestādēs.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu