“Otrais faktors ir pieprasījuma pieaugums pēdējos sešos mēnešos, kas raksturīgs pēc kovida pandēmijas ierobežojumu atcelšanas. Šis faktors nākamgad spēlēs mazu lomu, jo ekonomikas atvēršanās fāze ir beigusies un redzam “normāla laika” tendences. Vēl jāņem vērā, ka arī algu pieaugums radīs zināmu izmaksu pieaugumu ekonomikai,” pauda Leins.
ECB mērķis ir panākt, lai inflācija atgriežas 2% robežās, un tas varētu notikt ap 2025. gadu. Arī ECB valdes loceklis Leins atzīst, ka tieši tādēļ ir celtas arī procentu likmes, kam vajadzētu ļaut pietuvoties šim mērķim, tomēr procentu likmju celšanai nav tūlītējas ietekmes uz inflāciju.
“Tam jābūt jūtamam gada divu laikā, vispirms samazinot pieprasījumu un mazinot pirktspēju, tas ir, ierobežojot kompāniju iespējas veikt neilgtspējīgus tēriņus. Tāpēc pamatinflācijai ar katru gadu jātuvojas mūsu nospraustajam mērķim. Mēs arī uzskatām, ka arī enerģijas cenu pieaugums nebūs tikpat liels katru nākamo gadu, kā tas ir pašlaik.
Mēs gan uzskatām, ka ir iespējams inflācijas otrais vilnis. Daudziem ekonomikas sektoriem ir jāceļ cenas, jo to izmaksas ir pieaugušas.
Daudziem strādājošajiem ir samazinājušies dzīves standarti, tāpēc sagaidām, ka algas pieaugs gan 2024., gan 2025. gadā. Un algu pieaugums nozīmēs cenu kāpumu. Tāpēc būs jābūt pacietīgiem, pirms atgriežamies pie normālas inflācijas. Inflācijas otrā viļņa efekts būs jūtams jau nākamā gada otrā pusē un 2024. gadā,” tā Leins.