C, 23.03.2023.

Veselības nozarei 2023. gada budžetā plānoti 1,6 miljardi eiro

TVNET/LETA
Veselības nozarei 2023. gada budžetā plānoti 1,6 miljardi eiro
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Pixabay

Valdības atbalstītajā šī gada budžeta projektā veselības nozarei plānoti 1,6 miljardi eiro un prioritārajiem pasākumiem jeb papildus nozarei plānoti 85,8 miljoni eiro, informē Veselības ministrija (VM).

No 2023.gadā valsts budžeta projektā veselības nozarei plānotajiem 1,6 miljardiem eiro 1,35 miljardi eiro paredzēti ambulatoro un stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu apmaksai - ģimenes ārstu prakšu darbam, laboratoriskajiem izmeklējumiem, ārstu speciālistu sniegto konsultāciju un diagnostisko izmeklējumu apmaksai, neatliekamās medicīniskās palīdzības un plānveida medicīniskās palīdzības slimnīcās nodrošinājumam, kompensējamo medikamentu apmaksai un citiem pasākumiem.

Vēl 124 miljoni eiro plānoti specializētajai veselības aprūpei: neatliekamās medicīniskās palīdzības, asins un asins komponentu nodrošinājumam, tiesu medicīniskās ekspertīzes un antidopinga politikas īstenošanai. Savukārt augstākajai medicīnas izglītībai plānoti 59 miljoni eiro, veselības aprūpes finansējuma administrēšanai un Ārstniecības riska fonda darbībai - 15 miljoni eiro. Slimību profilakses, veselības veicināšanas un ārstniecības pakalpojumu uzraudzībai plānoti - 11,3 miljoni eiro, bet Eiropas struktūrfondu projektu un pasākumu īstenošanai plānoti 32,3 miljoni eiro, nozares vadībai - 5,6 miljoni eiro.

VM norāda, ka ar veselības aprūpes nozarei 2023.gadā plānotajiem papildus 85,8 miljonus eiro būs iespējams vien daļēji risināt nozares problēmas un uzlabot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem. Finansējums tiks novirzīts tādu prioritāšu īstenošanai kā onkoloģijai, bērniem un atalgojumam.

Ministrijā skaidro, ka onkoloģijas joma ir noteikta kā viena no veselības jomas prioritātēm, kurā jāveic sistēmiskas izmaiņas. Pagājušajā gadā valdībā apstiprinātais Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plāns 2022. - 2024.gadam paredz vēža izplatības riska faktoru mazināšanu, profilakses, kā arī dažāda veida ārstniecības pieejamības un vēža pacientu aprūpes uzlabošanu. Veselības aprūpes uzlabošanai onkoloģijas jomā šajā gadā plānots piešķirt papildu 30 miljonus eiro, finansējums tiks novirzīts gan kompensējamo medikamentu apmaksai onkoloģijas pacientiem, gan diagnostikas un ārstēšanas pieejamības uzlabošanai, tostarp arī veselības aprūpes pakalpojumu tarifu indeksācijai.

Veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanai bērniem plānots piešķirt papildu piecus miljonus eiro. Tas ļaus nodrošināt kohleāro implantu un glikozes monitorēšanas sistēmu apmaksu bērniem ar dzirdes traucējumiem un cukura diabētu, kā arī kompensējamo zāļu apmaksu cistiskās fibrozes pacientiem.

Savukārt, lai nodrošinātu labus sabiedrības veselības rādītājus, svarīgas ir ne tikai modernas tehnoloģijas, efektīvi medikamenti un progresīvas ārstniecības metodes, bet neaizvietojama loma ir veselības aprūpes nozares personālam. Tādēļ papildu finansējums tiks novirzīts arī ārstniecības personu darba samaksas palielinājumam. Tas ļaus nodrošināt ārstu, māsu, māsu palīgu un citu ārstniecības personu darba samaksas palielinājumu, primārai rūpējoties par zemākas darba samaksas saņēmējiem. Plānots, ka darba samaksa ārstiem palielināsies par 6,11%; māsām - par 10,14% un māsu palīgiem - par 16,11%.

Papildu 15 miljonus eiro paredzēts novirzīt veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanai gan diagnostikas, gan ārstniecības jomā. Tāpat 5,4 miljonus eiro paredzēts novirzīt personāla pieejamības uzlabošanai Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā. Pieejamais finansējums ļaus palielināt medicīnas koledžās apmācāmo ārstu palīgu skaitu, kā arī novirzīt papildu finansējumu NMPD darbinieku darba samaksai.

Vienlaikus, ņemot vērā valstī nepietiekamo māsu skaitu, papildu 2,8 miljonus eiro paredzēts novirzīt vispārējās aprūpes māsas profesijas ieviešanai, tai skaitā veicinot māsu nodarbinātību profesijā. Tas ļaus nodrošināt māszinību izglītības programmas apguvi lielākam studējošo skaitam augstskolās, ilgtermiņā nodrošinot papildu māsu ienākšanu ārstniecības iestādēs, tādējādi uzlabojot veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu