Tiešraide ⟩ "Tiesības uz cieņpilnu nāvi" arī Latvijā: pirmais hospisa aprūpes diskusiju forums

Sākums plkst. 10.30
TVNET
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: fran_kie/Shutterstock

Trešdien, 22. martā, plkst. 10 norisināsies pirmais hospisa aprūpes diskusiju forums "Tiesības uz cieņpilnu nāvi", kura mērķis ir veidot sabiedrības, politiķu un ierēdņu izpratni par pasaules labākajai pieredzei atbilstošu hospisa aprūpes pakalpojuma ieviešanu Latvijā. Portāls TVNET piedāvā sekot līdzi diskusijas forumam tiešraidē!

Forumā ar hospisa jomu saistīti ārsti, tiesību speciālisti, teologi atbildēs uz neskaidrajiem jautājumiem un skaidros, kas ir hospisa aprūpe un kāpēc ir nozīmīgi Latvijā šo jomu sakārtot.

Skaties tiešraidi!

Forumu atklāja Valsts prezidenta dzīvesbiedre Andra Levite un Maltas Republikas prezidenta dzīvesbiedre Mirjama Vella.

Zināšanās un pieredzē dalījās Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājs ārsts Vilnis Sosārs, Latvijas Ārstu biedrības prezidente ārste Ilze Aizsilniece, tiesību zinātnieki - Sanita Osipova un Laura Kadile -, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule, teologi - Indulis Paičs, Linards Rozentāls - un citi speciālisti.

Latvijā atšķirībā no citām Eiropas valstīm paliatīvā aprūpe ir atstāta novārtā - valstī nav nedz vienotas hospisa sistēmas, nedz arī stabila, pastāvīga valsts atbalsta.

Forumā plānots izcelt sociāli mazaizsargātu un augstam diskriminācijas riskam pakļautu personu - hospisa pacientu - intereses un vajadzības, akcentējot cilvēktiesību aspektus, kā arī diskutēt par hospisa pacientiem nepieciešamajiem pakalpojumiem, problēmām to ieviešanā un uzzināt ārvalstu pieredzi.

Nodibinājuma "Hospiss LV" līdzdibinātāja Ilze Zosule skaidroja, ka hospiss ir paliatīvās aprūpes beigu posms, lai nodrošinātu cilvēka cieņpilnu aiziešanu. Tas nevar balstīties tikai uz atsevišķiem pilotprojektiem, kā tas ir pašlaik, jo tādējādi nav nodrošināta pieeja pēdējās aprūpes pakalpojumam ikvienam, kam tā nepieciešama. Viņa uzsvēra, ka šī aprūpe jāiekļauj pamatpakalpojumos, ar skaidru sistēmu un pietiekamu finansējumu, lai nevienam cilvēkam Latvijā nevajadzētu nomirt vientulībā un smagās ciešanās. Tādēļ foruma mērķis ir veicināt sabiedrības informētību un šādas sistēmas izveidi.

Pērn nodibinājums "Hospiss LV" saņēma Eiropas Pilsoņu balvu par neatlaidību un aktīvo iesaisti hopisa pacientu aprūpē. Nodibinājuma mērķis ir Latvijā ieviest atsevišķu hospisa aprūpes sistēmu, kad valsts finansē starpdisciplināru pakalpojumu, apvienojot veselības, sociālo, psiholoģisko un garīgo aprūpi, ievērojot neārstējami slimā cilvēka un viņa ģimenes emocionālās, garīgās, fiziskās un sociālās vajadzības, kā arī izveidot aprūpes namu, kur pacientiem cieņpilni aizvadīt pēdējās dzīves dienas, ja mājās tas nav iespējams.

Pasākums notiks Latvijas Universitātes (LU) Lielajā aulā. 

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu