O, 30.05.2023.

Sešas radošas idejas, kā pavadīt Zemes stundu

Egoiste
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: shutterstock.com

Pasaules Dabas Fonds jau šo sestdien, 25.martā, pulksten 20.30 aicina atzīmēt Zemes stundu, izslēdzot apgaismojumu un veltot stundu Zemei. Kā katru gadu visā pasaulē vairāk nekā 190 valstīs un teritorijās norisināsies Zemes stundai veltīti pasākumi, aktualizējot ar vidi saistītus jautājumus un pievēršot uzmanību dabas daudzveidības izzušanai un klimata pārmaiņu radītajiem draudiem.

Simboliskajā gaismu izslēgšanas mirklī piedalīsies daudzi pasaules nozīmes objekti, tostarp Sidnejas operas nams Austrālijā, Pekinas Fēniksa centrs Ķīnā, Petronas torņi Malaizijā, Eifeļa tornis Francijā, Empire State Building ASV un Kristus Pestītāja statuja Brazīlijā. Pirmo reizi akcijas 17 gadu ilgajā vēsturē šogad Zemes stunda mudinās cilvēkus visā pasaulē arī pašiem "atslēgties" no ikdienas rutīnas un ierastajām izklaidēm, veltot vienu stundu Zemei.

Zemes stundas dienā, 25.martā, Pasaules Dabas Fonds aicina ikvienu doties dabā gan organizētos pārgājienos, gan individuāli, lai iepazītu Latvijas dabas daudzveidību un vairotu izpratni par tās nozīmi.

Šogad Pasaules Dabas Fonds organizē pārgājienu Ieriķu pusē, kuru vadīs alpīnists un Klimata vēstnieks 2021 - Kristaps Liepiņš. Sadarbībā ar kafejnīcu tīklu Ezītis miglā notiks arī pārgājiens Gaujas Nacionālā parka teritorijā.

Idejas, ko darīt Zemes stundā? 

Vingro, jogo, meditē sveču gaismā

Sportot, nodarboties ar jogu vai meditēt iespējams ne tikai pie ieslēgtām elektriskajām gaismām. Ļoti piemērotus apstākļus fiziskai un garīgai sevis attīstīšanai un jo īpaši meditācijai var panākt arī sveču gaismā. Jau kopš seniem laikiem cilvēki sveču liesmai piedēvējuši īpašas, teju maģiskas īpašības. Pastāv pat uzskats, ka svece spēj sadedzināt telpā uzkrājušos negatīvo enerģiju. Tomēr, atmetot ezotēriku, pavisam noteikti var apgalvot, ka sveču liesma un degošas sveces smarža nomierina un uzlabo labsajūtu. Pat vairāk – zinātniski pētot dažādu sveču aromātus, pierādīts, ka sveces ar vaniļas aromātu visvairāk ietekmē laimes sajūtas rašanos. Apvienojumā ar meditāciju vai jogu efekts no darbošanās sveču gaismā noteikti būs vēl izteiktāks. Atliek tikai par to pārliecināties pašam.

Izej ārā pavērot zvaigznes

Lai arī par krītošo zvaigžņu laiku parasti tiek dēvētas augusta siltās naktis, zvaigznājus un citus debess ķermeņus iespējams vērot visu gadu. Marts šajā ziņā noteikti nav izņēmums, gluži pretēji – ja pavasaris vēl īsti nav atnācis, marta vēsajās pievakarēs iespējams “noķert” ne tikai mirdzošas zvaigznes, bet arī ziemeļblāzmu. Viss, kas nepieciešams, – skatienam maksimāli atklāta vieta bez lieka gaismas piesārņojuma, piemēram, nomaļāka pļava vai pludmale.

Atrodi piemērotu vietu pilsētas panorāmas baudīšanai

Ja negribas braukt ārpus apdzīvotas vietas cerībā nomedīt kādu zvaigznāju vai komētu, laba alternatīva saturīgai Zemes stundas pavadīšanai iespējama arī civilizētā un urbanizētā vidē – pašā pilsētā. Izgaismotu ielu un ēku panorāma, veroties no kādas augstākas skatu vietas, piemēram, torņa, var būt patiesi saviļņojoša. Bet tagad iedomājies, cik iespaidīgs varētu šķist brīdis, kad liela daļa pilsētas gaismu tiek izslēgtas! To ir iespējams pārbaudīt jau šajā nedēļas nogalē, 25. martā. (iesaka mājokļu attīstītāja “Bonava Latvija” ilgtspējas eksperti)

Uzrīko galda spēļu vakaru

Esi aizrautīgs un azartisks, un tavi nedēļas nogaļu vakari nav iedomājami bez galda spēlēm ģimenes locekļu, radinieku vai draugu lokā? Izmanto Zemes stundu savā labā un padari ierasto galda spēļu spēlēšanu vēl aizraujošāku. Vai tas būtu Alias, Katana vai Saboteur, sveču gaismā sacenšanās atjautībā un veiklībā ar citiem paliks neaizmirstama. Dažas galda spēles pat ieteicams spēlēt pustumsā – tās gan vairāk paredzētas pāriem.

Ielūdz draugus uz ballīti tumsā

Lai arī Helovīns jau pagājis, aizraujošas draugu ballītes tumsā iespējams rīkot ne tikai gada tumšākajos mēnešos. Par godu Zemes stundai izvēlies vai radi pats dabai draudzīgas ballītes dekorācijas no otrreiz pārstrādātiem materiāliem un izmanto vienreizlietojamus biopolimēra traukus. Tas ir īpašs plastmasas paveids, kas iegūts no augu taukiem, eļļas, kukurūzas cietes, zirņu cietes un citām sastāvdaļām. Tumsas motīvs lieliski noderēs arī mazāko ballētāju izklaidēšanai. Sagādā bērniem luminiscējošus cukurvates kociņus, tumsā spīdošus hula-hoop riņķus un neona gaismiņas, un par jautrības trūkumu uztraukties nevajadzēs. Vienīgi parūpējies, lai telpā būtu apklāti visi asie mēbeļu un citu priekšmetu stūri! Drošība tomēr pirmajā vietā.

Pagatavo planētai draudzīgus ēdienus sveču gaismā

Pat ja esi gaļēdājs, Zemes stunda ir piemērots brīdis, lai savā vakara ēdienkartē iekļautu un izmēģinātu arī dabai pilnībā draudzīgus ēdienus, kas pagatavoti no plašās augu valsts produktiem. Turklāt veģetārs ēdiens nebūt nenozīmē, ka paliksi neēdis un nesasniegsi sāta sajūtu – izvēloties pārbaudītas receptes, būsi pat pārsteigts, cik garšīgi un arī veselīgi iespējams ieturēt maltīti. Lai būtu interesantāk, vari vakariņu gatavošanā iesaistīt arī savus ģimenes locekļus vai draugus. Virtuves griestu lampas vietā iededz sveces. Būs planētai draudzīgāk, un arī noskaņa būs jaukāka! 

Zemes stundas koncerts

Zemes stundas laikā 25.martā pulksten 20.30 ikviens aicināts pievienoties īpaši šim notikumam veltītam koncertam, kurā šogad uzstājās dziedātāja Grēta, čellu trio "Melo-M" un pazīstamais skatuves mākslinieks Igo. Koncerta ierakstu būs iespējams noskatīties portālos TVNET un Apollo. Tā mērķis ir ne tikai paust solidaritāti un rūpes par mūsu planētu, bet arī aicināt atbalstīt dabas atjaunošanu Ukrainā.

Šogad Latvijā kā katru gadu Zemes stundā izdzisīs gaismas vairākām ēkām, tiltiem un pieminekļiem, tādējādi atbalstos vērienīgāko vides akciju pasaulē. Rīgā centrālais gaismas izslēgšanas objekts būs Rīgas pils. Tāpat akcijas laikā apgaismojums tiks izslēgts vai samazināts tādiem objektiem kā Brīvības piemineklis, Melngalvju nams, Latvijas Nacionālais teātris, Latvijas Nacionālā opera, Rīgas Dzemdību nams, Rīgas Rātsnams, kinoteātris Splendid palace un citiem. 

Akcijā kā ik katru gadu iesaistās arī daudzas pašvaldības, samazinot ielu un ēku apgaismojumus, kā arī organizējot pasākumus vietējiem iedzīvotājiem. Siguldā, Olainē, Jēkabpilī, Saldū, Līvānos, Talsos, Ādažos, Saulkrastos, Jelgavā, Ventspilī, Kuldīgā, Bauskā un daudzās citās pilsētās tiks samazināts ielu apgaismojums un izslēgtas gaismas objektiem un ēkām. Īpaši Zemes stundai veltīti pasākumi norisināsies Iecavā, Saulkrastos, Salā, Alojā, Skrīveros, kā arī citviet Latvijā.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu