Sv, 4.06.2023.

Parakstīti dokumenti par Krievijas kodolieroču izvietošanu Baltkrievijā

Papildināts
TVNET
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
Foto: EPA/Scanpix

Baltkrievijas aizsardzības ministrs Viktors Hreņins un Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu ceturtdien Minskā parakstījuši dokumentus par Krievijas kodolieroču izvietošanu Baltkrievijas teritorijā, vēsta Krievijas medijs “Meduza”.

Kā teikts Baltkrievijas aizsardzības ministrijas paziņojumā, parakstītie dokumenti nosaka “kārtību kādā Krievijas nestratēģiskie kodolieroči tiek turēti speciālā glabātuvē”.

Tikmēr Šoigu paziņoja, ka Krievija joprojām saglabās kontroli pār šiem ieročiem.

“Krievija nenodod Baltkrievijai kodolieročus, jo kontrole pār tiem un lēmumi par to pielietošanu joprojām būs Krievijas atbildība,” pavēstīja Šoigu.

Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska jau aicinājusi darīt visu iespējamo, lai nepieļautu, ka Baltkrievijas teritorijā tiek izvietoti kodolieroči.

“Tas tiešā veidā pārkāpj mūsu bezkodolieroču statusu, kas noteikts konstitūcijā, nodrošina Krievijas kontroli pār Baltkrieviju uz turpmākajiem gadiem, kā arī rada vēl lielākus draudus Ukrainas un visas Eiropas drošībai,” pavēstīja Cihanouska.

Par plāniem izvietot Baltkrievijā taktiskos kodolieročus Krievijas diktators Vladimirs Putins pirmo reizi paziņoja šā gada marta beigās. Viņš apgalvoja, ka šādi Krievija nepārkāpjot Līgumu par kodolieroču neizplatīšanu, jo kodolieročus Baltkrievijā tā tikai izvietos, nevis nodos tās rīcībā. 

Baltkrievija līderis Aleksandrs Lukašenko ceturtdien paziņoja, ka Krievija sākusi kodolieroču pārvietošanu uz Baltkrieviju, piebilstot, ka ir iespējams, ka ieroči jau atrodas valstī.

Baltkrievijas demokrātiskās opozīcijas kustības līdere Svjatlana Cihanouska nosodīja šo vienošanos un sacīja, ka jādara viss iespējamais, lai novērstu Putina plānu izvietot kodolieročus Baltkrievijā, jo tas nodrošinās Krievijas kontroli pār Baltkrievijas teritoriju vēl daudzus turpmākos gadus.

"Tas vēl vairāk apdraudēs Ukrainas un visas Eiropas drošību," sacīja Cihanouska.

Neatkarīgais baltkrievu militārais analītiķis Aleksandrs Aļesins norādīja, ka aptuveni divas trešdaļas no Krievijas vidēja darbības rādiusa kodolraķetēm Aukstā kara laikā atradās Baltkrievijā. Viņš piebilda, ka ir desmitiem padomju laika glabātuvju, kuras joprojām varētu izmantot šādu raķešu novietošanai.

Padomju kodolieroči, kas bija izvietoti Baltkrievijā, Ukrainā un Kazahstānā, tika pārvietoti uz Krieviju saskaņā ar vienošanos, ko ASV palīdzēja noslēgt pēc Padomju Savienības sabrukuma.

Aļesins norādījis, ka dokumenti Minskā par kodolieroču atgriešanos Baltkrievijā parakstīti laikā, kad Ukraina gatavojas sākt pretuzbrukumu un Rietumvalstis nodod ieročus Kijivai.

"Šim Baltkrievijas kodolbalkonam vajadzētu sabojāt noskaņojumu politiķiem Rietumos, jo kodolraķetes spēj aptvert Ukrainu, visu Poliju, Baltijas valstis un daļu Vācijas," sacīja Aļesins.

Baltkrievijas aizsardzības ministrs arī paziņoja par plāniem stiprināt Krievijas un Baltkrievijas apvienoto spēku kaujas spējas, pārvedot uz Minsku raķešu sistēmu "Iskander-M" un pretgaisa aizsardzības sistēmu S-400.

Krievijai un Baltkrievijai ir alianses līgums, saskaņā ar kuru Kremlis subsidē Baltkrievijas ekonomiku ar aizdevumiem un atlaidēm Krievijas naftai un gāzei. Krievija izmantoja Baltkrievijas teritoriju kā placdarmu, lai iebruktu kaimiņvalstī Ukrainā, un uztur tur karaspēku un glabā ieročus.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais