ASV republikāņu debatēs asākie strīdi par Ukrainu

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: Reuters / Scanpix

ASV otrajās televīzijas debatēs pirms republikāņu priekšvēlēšanām, kurās jāizraugās partijas kandidāts 2024.gada prezidenta vēlēšanām, septiņi pretendenti ieņēma stingru nostāju pret imigrāciju un konfliktēja jautājumā ar palīdzību Ukrainai, bet neviens no viņiem nespēja parādīt sevi kā pārliecinošu alternatīvu eksprezidentam Donaldam Trampam, kurš debatēs nepiedalījās.

Tramps, kurš izlaida arī pirmās debates, ir paziņojis, ka nevēlas vairot savu oponentu popularitāti, piedaloties ar tiem debatēs.

Otrajās debatēs Ronalda Reigana bibliotēkā Kalifornijā eksprezidents tika par to pavilkts uz zoba. Bijušais Ņūdžersijas gubernators Kriss Kristijs nodēvēja viņu par Donaldu Daku, bet Floridas gubernators Rons Desantiss norādīja, ka Tramps ir pazudis.

Tikmēr citi pretendenti izteicās daudz piesardzīgāk par Trampu, kurš sabiedriskās domas aptaujās atrodas pirmajā vietā, krietni apsteidzot savus konkurentus. Viņi atzinīgi novērtēja Trampa centienus ierobežot nelegālo imigrāciju un samazināt nodokļus, un pavisam maigi kritizēja federālā parāda pieaugšana viņa administrācijas laikā.

Nevienam no Trampa konkurentiem nav izdevies izcelties starp pārējiem pretendentiem un kļūt par acīmredzamu otro numuru cīņā par republikāņu nomināciju prezidenta amatam, un vairākiem no viņiem šīs debates, iespējams, ir pēdējās. Nākamās debates paredzētas novembrī un nosacījumi, kas pretendentiem jāpilda, lai tajās piedalītos, būs stingrāki. Kandidātiem, kas aptaujās ierindojas pēdējās vietās, paliek arvien mazāk laika, lai savāktu līdzekļus savai kampaņai.

Pirmās priekšvēlēšanas ASV paredzētas Aiovā 15.janvārī.

Pirmās republikāņu debates piesaistīja uzmanību Dienvidkarolīnas bijušās gubernatores Nikijas Heilijas izsvērtākajai nostājai un politiskā jaunpienācēja Viveka Ramasvami izteikumiem Trampa stilā.

Floridas gubernators Rons Desantiss un senators no Dienvidkarolīnas Tims Skots tika kritizēti par vāju sniegumu pirmajās debatēs. Šoreiz Skots izturējās agresīvāk un pat iesaistījās kaismīgā strīdā ar Heiliju. Desantiss tikmēr mierīgi un metodiski uzskaitīja Floridas sasniegumus ekonomikā un izglītībā un atgādināja, ka ievēlēšanas gadījumā viņš būs pirmais prezidents kopš Džordža Buša vecākā, kurš, dienot ASV armijā, piedalījies karā.

Desantiss arī noraidīja Trampa izteikumus par aborta politiku Floridā. Eksprezidents pagājušajā nedēļā sacīja, ka Floridas aizliegums veikt abortus pēc sešām grūtniecības nedēļām ir briesmīga kļūda. Desantiss sacīja, ka Trampam vajadzējis būt klāt debatēs un paskaidrot savus izteikumus, ka pasākumi dzīvības aizsargāšanai ir briesmīga kļūda.

Kamēr konkurenti divas stundas debatēja Kalifornijā, Tramps uzrunāja autobūves nozares darbiniekus Mičiganā.

Apvienotās autobūves nozares arodbiedrības organizētais darbinieku streiks pret trīs lielajiem autoražotājiem turpinās jau 12.dienu, un ASV prezidents Džo Baidens otrdien pievienojās viņu piketam.

Tramps norādīja, ka atbalsta zilās apkaklītes, nevis arodbiedrības, bet aicināja auditorijā esošos arodbiedrību biedrus pārliecināt Apvienotās autobūves nozares arodbiedrību atbalstīt viņu.

Arī debatēs Trampa oponenti pievērsās strādnieku tēmai. Uzņēmējs Viveks Ramasvami, kas darbojas biotehnoloģiju jomā, sacīja, ka izjūt "lielu līdzjūtību pret strādniekiem." Ziemeļdakotas gubernators Dags Burgums apgalvoja, ka Baidena politika ir izraisījusi strādnieku strādnieku neapmierinātību un vainoja streikā pašreizējo prezidentu.

Taču visasākā vārdu apmaiņa starp debašu dalībniekiem notika par Ukrainu un atbalstu Kijivai karā ar Krieviju.

Desantiss sacīja, ka politiķiem Vašingtonā nerūp amerikāņi, un aicināja labāk tērēt naudu dzīves kvalitātes uzlabošanai ASV.

"Tikai tas, ka [Krievijas prezidents Vladimirs] Putins ir ļauns diktators, nenozīmē, ka Ukraina ir laba (..). Mums nepieciešams saprātīgs miera plāns," sacīja Ramasvami. Skots to apstrīdēja, uzsverot, ka Krievijas apturēšana ir ASV interesēs un palīdzēs ne tikai padarīt Savienotās Valstis drošākas, bet arī paturēt amerikāņu karavīrus mājās.

Heilija piebilda, ka Krievijas uzvara būs arī Ķīnas uzvara.

Taču kopumā otrajās republikāņu debatēs pretendenti daudz nenovirzījās no Trampa nostājas vairumā svarīgāko jautājumu. Visi solīja stingru attieksmi pret robežu drošību un nelegālo imigrāciju un pauda gatavību samazināt nacionālo parādu.

Debatēs uzmanība tika pievērsta arī fentanila krīzei. Heilija apgalvoja, ka no fentanila ASV miruši vairāk cilvēku nekā karos Irākā, Afganistānā un Vjetnamā.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais