Indijā sākas lielākās vēlēšanas pasaulē

TVNET/LETA/AFP
Foto: AP/Scanpix

Indijā piektdien sākās parlamenta vēlēšanas, kas ilgs sešas nedēļas, un ir gaidāms, ka pēc tām savu amatu saglabās premjerministrs Narendra Modi.

Pasaulē lielākajās vēlēšanās balsstiesības ir 968 miljoniem no 1,4 miljardiem Indijas iedzīvotāju. Vēlēšanas ilgs līdz 1.jūnijam, un tajās nodotās balsis tiks saskaitītas 4.jūnijā.

"Es aicinu visus balsotājus (..) izmantot savas vēlēšanu tiesības rekordlielā skaitā. Katra balss skaitās, un katrai balsij ir nozīme!" Modi ierakstīja sociālo mediju platformā "X", sākoties vēlēšanām.

73 gadus vecais Modi ir ļoti populārs pēc amatā pavadītajiem 10 gadiem, kuru laikā ir pieaugusi Indijas diplomātiskā nozīmība un ekonomiskā varenība, kā arī pastiprinājušies viņa valdības centieni piesaistīt politikai Indijas galveno reliģiju hinduismu.

Valdošā partija "Bharatiya Janata Party" (Indijas Tautas partija, BJP) Modi vadībā ir guvusi uzvaras parlamenta vēlēšanās 2014. un 2019.gadā, ko lielā mērā nodrošināja Modi vēršanās pie hinduistiem.

Šogad Modi vadīja hinduistu dievam Ramam veltīta tempļa atklāšanu, kas uzcelts hinduistu nopostītas mošejas vietā.

Analītiķi ir ilgi prognozējuši jaunu Modi triumfu, gūstot uzvaru pār sadrumstaloto opozīcijas aliansi ar vairāk nekā 20 partijām, kas vēl nav spējusi izvirzīt savu premjerministra kandidātu.

Modi izredzes veicina arī vairākas kriminālizmeklēšanas pret viņa politiskajiem pretiniekiem un nodokļu izmeklēšana, kurā šogad tika iesaldēti lielākās opozīcijas partijas Indijas Nacionālais kongress (INC) konti bankās.

Opozicionāri un cilvēktiesību organizācijas apsūdz Modi valdību šo izmeklēšanu rīkošanā ar mērķi vājināt politiskos konkurentus.

"Mums nav naudas kampaņas rīkošanai, mēs nevaram atbalstīt mūsu kandidātus," martā reportieriem paziņoja ievērojamākais INC līderis Rahuls Gandijs.

Aktuālais šodien
Svarīgākais