Video ASV Kongresa Pārstāvju palāta atbalsta 61 miljarda dolāru lielās palīdzības piešķiršanu Ukrainai (42)

TVNET/LETA
Papildināts 21:34, 20. aprīlis, 2024
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: EPA/Scanpix

ASV Kongresa apakšnams – Pārstāvju palāta šovakar nobalsoja par likumprojektu, kas paredz 61 miljarda ASV dolāru palīdzību Ukrainai, kas ietver militārās tehnikas un munīcijas piegādes. Nākamnedēļ šo dokumentu izskatīs Senāts, kur solīts nekavēt tā pieņemšanu. Ja arī Senāts to apstiprinās, atliks tikai saņemt ASV prezidenta Džo Baidena, kurš arī atbalstījis šo dokumentu, parakstu.

ASV republikāņu kontrolētā Pārstāvju palāta sestdien nobalsoja par likumprojektu, kas paredz piešķirt ilgi aizkavēto palīdzību Ukrainai, kas apvienota kopējā paketē ar palīdzību arī Izraēlai un Taivānai.

No kopējās summas - 95 miljardiem dolāru -, ko paredz šī pakete, Ukrainai paredzēts atvēlēt 61 miljardu.

Likumprojektu par atbalstu Ukrainai atbalstīja 310 Pārstāvju palātas deputāti, bet 112 bija pret.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sociālajos tīklos apsveica ASV Pārstāvju palātas lēmumu, rakstot, ka "svarīgais ASV palīdzības likumprojekts, ko šodien pieņēma Pārstāvju palāta, neļaus karam paplašināties, izglābs tūkstošiem un tūkstošiem dzīvību un palīdzēs abām mūsu valstīm kļūt stiprākām". Zelenskis pauda pateicību ASV.

Arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs platformā "X" rakstīja, ka atzinīgi vērtē "to, ka ASV Pārstāvju palāta ir apstiprinājusi nozīmīgu jaunu palīdzības paketi Ukrainai. Ukraina izmanto NATO sabiedroto sniegtos ieročus, lai iznīcinātu Krievijas kaujas spējas. Tas padara mūs visus drošākus Eiropā un Ziemeļamerikā".

Latvijas prezidents Edgars Rinkēvičs uzteica, ka tā ir "lieliska diena brīvajai pasaulei, lieliska diena Ukrainai. Es atzinīgi vērtēju ASV Pārstāvju palātas lēmumu par nozīmīgu jaunu palīdzības paketi Ukrainai. Šis balsojums veicina drošību Eiropā un eiroatlantiskajā telpā. Paldies".

Līdzīgu atzinību pauda arī citi Rietumvalstu līderi, bet Kremlis paziņoja, ka tāda ASV palīdzība "nogalinās vēl vairāk ukraiņu".

Iepriekš publicētais likumprojekts paredz, ka no nepilna 61 miljarda dolāru paketes apmēram 23 miljardi tiks novirzīti ASV bruņojuma arsenālu papildināšanai, apmēram 14 miljardi dolāru paredzēti bruņojuma iepirkšanai Kijivai, bet 11 miljardus dolāru paredzēts novirzīt ASV militārajām operācijām reģionā.

Neparastajā četru likumprojektu paketē ir iekļauti arī līdzekļi Izraēlai, drošības palīdzība Taivānai un sabiedrotajiem Indijas un Klusā okeāna reģionā, kā arī pasākumi, kas ietver sankcijas, draudus aizliegt Ķīnai piederošo sociālo mediju lietotni "TikTok" un iespējamu konfiscēto Krievijas aktīvu nodošanu Ukrainai.

Pēc Pārstāvju palātas apstiprinājuma likumprojektiem, tie tiks nosūtīti Senātam kā vienota pakete.

Iepriekš Pentagona avoti masu medijiem pavēstīja, ka ASV militārie spēki jau iepriekš sākuši komplektēt jaunu ieroču partiju Ukrainai, lai to nodotu, tiklīdz tam piekritīs Kongress.

Pēc likuma par palīdzību Ukrainai pieņemšanas "paies mazāk nekā nedēļa, līdz daļa ieroču nonāks kaujas laukā," izdevumam apliecināja viens no sarunu biedriem.

Kas tieši tiks iekļauts pirmajā ieroču partijā un kādā daudzumā, pagaidām vēl nav zināms. "The Washington Post" pieļauj, ka tur noteikti būs 155 milimetru munīcija artilērijai un "vidēja darbības rādiusa" raķetes. Ukraina, visticamāk, saņems arī papildu pretgaisa aizsardzības aprīkojumu, jo īpaši pretgaisa raķetes.

Komentāri (42)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais