"Mans lēmums nemainīsies." Šolcs joprojām iebilst pret raķešu "Taurus" piegādi Ukrainai (12)

TVNET/LETA/AP
Papildināts 19:12, 24. aprīlis, 2024
Vācijas kanclers Olafs Šolcs.
Vācijas kanclers Olafs Šolcs. Foto: Kay Nietfeld/dpa/picture-alliance

Vācijas kanclers Olafs Šolcs trešdien sacījis, ka Eiropai jāturpina palielināt palīdzība Ukrainai arī pēc ASV militārās palīdzības paketes apstiprināšanas, taču viņš arī skaidri norādīja, ka joprojām iebilst pret tālas darbības rādiusa raķešu "Taurus" piegādi Kijivai.

Šolcs ar šādiem izteikumiem nāca klajā pēc tikšanās ar Lielbritānijas premjerministru Riši Sunaku Berlīnē. Abas valstis ir Eiropas lielākās militārās palīdzības sniedzējas Ukrainai un abas apsolīja turpināt palīdzību "tik ilgi, cik tas būs nepieciešams".

ASV Kongress šonedēļ beidzot atbalstīja likumprojektu paketi, kura ietver likumprojektu par militāro palīdzību Ukrainai 61 miljarda ASV dolāru apmērā. Šolcs to nodēvēja par "uzmundrinošu un vajadzīgu signālu".

"Taču es vēlos arī skaidri pateikt, ka ASV lēmums neatbrīvo mūs šeit, Eiropā, no uzdevuma paplašināt atbalstu Ukrainai, lai šī valsts varētu aizsargāties pret agresoru," paziņoja Vācijas kanclers.

Vācija nesen apņēmās Ukrainai piegādāt trešo "Patriot" raķešu bateriju, un Šolcs vēlreiz aicināja citas Eiropas valstis, kuru rīcībā ir šīs sistēmas, pārbaudīt, vai tās var kādu no tām ziedot Ukrainai.

Tomēr, jautāts, vai viņš mainīs savu nostāju "Taurus" jautājumā, Šolcs uzskaitīja Vācijas piegādāto militāro tehniku un piebilda: "Kas attiecas uz jūsu pieminēto ieroču sistēmu, mans lēmums nemainīsies".

Šolcs apgalvojis, ka "Taurus" varētu izmantot atbildīgi tikai ar Vācijas karavīru līdzdalību gan Ukrainā, gan ārpus tās, bet tā ir robeža, ko viņš nevēlas pārkāpt.

Sunaks, kurš otrdien apsolīja jaunu militāro palīdzību Ukrainai, uzslavēja Vācijas centienus pretgaisa aizsardzības jomā un sacīja, ka valstīm ir atšķirīgas lietas, ko tās var piedāvāt.

Ukrainas karaspēks ir saskāries ar akūtu šāviņu un pretgaisa aizsardzības sistēmu trūkumu, kas ļāvis Krievijas spēkiem pavirzīties uz priekšu dažās Ukrainas austrumu daļās. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ir lūdzis lielāku starptautisko palīdzību, brīdinot, ka bez tās viņa valsts karu zaudēs.

Aktuālais šodien
Svarīgākais