Lietuva un Somija komentē Krievijas plānus vienpusēji mainīt jūras robežas (35)

Papildināts
TVNET/LETA
Papildināts 10:45, 22. maijs, 2024
Foto: SIPA/Scanpix

Krievijas varas iestādes ir nolēmušas vienpusējā kārtā mainīt valsts jūras robežas ar Lietuvu un Somiju Baltijas jūrā, liecina valdības lēmuma projekts, kas publicēts juridisko aktu portālā.

Saskaņā ar šo Aizsardzības ministrijas sagatavoto dokumentu Krievija grasās pasludināt par saviem iekšējiem jūras ūdeņiem akvatorija daļu Somu līča austrumos, kā arī pie Karaļauču apgabala Baltijskas (Pillavas) un Zeļenogradskas (Krancas) pilsētām.

Šim nolūkam tiks mainītas ģeogrāfiskās koordinātas punktiem, kuri nosaka izejas līniju stāvokli, no kurām tiek mērīti Krievijas teritoriālie jūras ūdeņi, kā arī pierobežas un salu zona.

Krievijas valdība ir nolēmusi uz Somijas robežas koriģēt koordinātas Jahi, Sommersas, Hoglandes, Rodšēras, Mazās Tjutersas, Vigrundas salu zonā, kā arī pie Narvas upes ziemeļu ieejas zemesraga, teikts lēmuma projekta pielikumā.

Uz Lietuvas robežas ir plānots pārskatīt Kuršu jomas zonu, Taranas zemesraga un uz dienvidiem no tā esoša zemesraga rajonus, kā arī Vislas strēles zonu.

Pašreizējās ģeogrāfiskās koordinātas ir noteiktas ar PSRS Ministru padomes 1985.gada lēmumu, un projekta autori apgalvo, ka tās "nepilnīgi atbilst mūsdienu ģeogrāfiskajai situācijai". Tajās punkti tikuši fiksēti "pēc maza mēroga jūras navigācijas kartēm", kuras pamatotas ar 20.gadsimta vidus darbiem, bet tas "neļauj noteikt iekšējo jūras ūdeņu ārējo robežu", teikts dokumentā.

Krievijas Aizsardzības ministrija ierosina daļēji "atzīt par spēkā neesošu" minētā PSRS Ministru padomes lēmuma sadaļu "Baltijas jūra".

Lietuvas Ārlietu ministrija norādījusi, ka tā Krievijas darbības uzskata par apzinātu, mērķētu un eskalējošu provokāciju ar nodomu iebiedēt apkārtējās valstis, vēsta "LRT.lt".

"Tas ir kārtējais pierādījums, ka Krievijas agresīvā un revizionistiskā politika ir drauds kaimiņvalstu un visas Eiropas drošībai," teikts trešdienas rītā publicētajā ministrijas paziņojumā.

Lietuvas Ārlietu ministrija norādījusi, ka trešdien izsauks Krievijas vēstnieku sniegt paskaidrojumus. Lietuvas atbildes reakcija būšot saskaņota ar starptautiskajiem partneriem.

Savukārt Somijas Ārlietu ministrija savā paziņojumā norādīja uz ANO jūras tiesību konvenciju, ko parakstījusi Krievija. "Mēs pieņemam, ka Krievija kā konvencijas parakstītājvalsts rīkosies atbilstoši [konvencijā noteiktajam]. Jāatceras, ka apjukuma radīšana arī ir hibrīdietekmēšana. Somija nebūs apjukusi," sociālajā tīklā "X" norādīja Somijas ārlietu ministre Elīna Valtonena.

Dokuments par jūras robežu pārskatīšanu ir nodots sabiedriskai apspriešanai praktiski vienlaicīgi ar taktisko kodolieroču pielietošanas mācību sākumu.

Krievijas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka šīs mācības sākušās Dienvidu kara apgabalā un tajās ir iesaistīti raķešu kompleksi "Iskander" un ar raķetēm "Kinžal" bruņota aviācija. Šo mācību mērķis esot sagatavot armijas personālsastāvu nestratēģisko kodolieroču pielietošanai, kā arī atbildēt "uz atsevišķu Rietumu amatpersonu provokatīviem paziņojumiem un draudiem", paziņoja Aizsardzības ministrijas preses dienests.

Aktuālais šodien
Svarīgākais