Netanjahu nosauc Izraēlas triecienu telšu pilsētiņai Rafahā par "traģisku negadījumu" (7)

TVNET/LETA/AFP
Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu.
Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu. Foto: AFP/SCANPIX

Izraēla pirmdien izpelnījās starptautisku nosodījumu par triecienu Gazas joslas dienvidu pilsētai Rafahai, kura izraisītā ugunsgrēkā telšu pilsētiņā gājuši bojā desmitiem palestīniešu.

Kaujinieku grupējuma "Hamās" kontrolētā Gazas joslas Veselības ministrija paziņoja, ka šajā ugunsgrēkā gājuši bojā 45 cilvēki.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu paziņoja parlamentam, ka valdība izmeklē šo "traģisko negadījumu", kas noticis "par spīti mūsu vislabākajiem centieniem" aizsargāt civiliedzīvotājus.

Izraēlas armija ir paziņojusi, ka svētdienas vakarā veiktajā triecienā Rafahas dienvidos tika nogalināti divi augsta ranga "Hamās" kaujinieki, kuri bija šī trieciena mērķis.

Tomēr šis trieciens izraisīja ugunsgrēku, kuru palestīnieši un daudzas arābu valstis nosodīja kā slaktiņu.

ASV Nacionālās drošības padomes pārstāve sacīja, ka Izraēlai "vajag veikt visus iespējamos piesardzības pasākumus, lai aizsargātu civiliedzīvotājus".

ANO sūtnis Tuvajos Austrumos Tūrs Venneslanns aicināja Izraēlu veikt "pamatīgu un caurspīdīgu" šī trieciena izmeklēšanu.

ANO augstais cilvēktiesību komisārs Folkers Tirks nosodīja "šausminošās" notikuma vietas fotogrāfijas, kas "norāda, ka nav nekādu redzamu pārmaiņu Izraēlas izmantotajās kara metodēs un līdzekļos, kas jau noveduši pie tik daudzu civiliedzīvotāju nāves".

ANO Drošības padome rīkos ārkārtas sanāksmi par Izraēlas triecienu Rafahai

ANO Drošības padome otrdien rīkos ārkārtas sanāksmi par Izraēlas triecienu Gazas joslas dienvidu pilsētai Rafahai, kura izraisītā ugunsgrēkā telšu pilsētiņā gājuši bojā desmitiem palestīniešu.

Ārkārtas sanāksmes rīkošanu pieprasīja Alžīrija, un šo prasību atbalstīja Slovēnija, pirmdien paziņoja diplomāti.

Francijas prezidents Emanuels Makrons sociālo mediju platformā "X" rakstīja, ka "šīm operācijām jābeidzas. Rafahā vairs nav drošu zonu palestīniešu civiliedzīvotājiem."

ES ārlietu ministri vienojās sasaukt sanāksmi ar Izraēlu, lai tā paskaidrotu savas darbības Rafahas ofensīvā, kas notiek par spīti ANO Starptautiskās tiesas (ICJ) rīkojumam apturēt šo ofensīvu.

Izraēla veica triecienu Rafahai pēc tam, kad "Hamās" svētdien pirmo reizi vairāku mēnešu laikā raidīja raķetes Telavivas virzienā. Lielākā daļa šo raķešu tika pārtvertas.

Apšaudē Rafahas rajonā nogalināts Ēģiptes robežsargs

Ēģiptes robežsargs ir nogalināts apšaudē Rafahas rajonā pie Gazas joslas robežas, pirmdien paziņoja Ēģiptes armija, piebilstot, ka ir uzsākta izmeklēšana.

"Ēģiptes bruņotie spēki caur piekritīgajām iestādēm izmeklē apšaudes incidentu Rafahas robežrajonā, kas noveda līdz robežsarga mocekļa nāvei," teikts Ēģiptes armijas paziņojumā.

Izraēlas armija ziņoja par "apšaudes incidentu" uz Ēģiptes robežas un paziņoja, ka apspriež šo incidentu ar Ēģipti.

Izraēlas bruņotie spēki kopš 7.maija veic operācijas pret grupējumu "Hamās" Gazas joslas galējo dienvidu pilsētā Rafahā.

Ar Ēģiptes izlūkdienestu saistītā ziņu aģentūra "Al-Qahera News" citēja aizsardzības amatpersonas teikto, ka apšaudes incidenta sākotnējā izmeklēšana norāda uz to, ka Izraēlas karavīri un palestīniešu kaujinieki apmainījās ar šaujamieroču uguni, "kas noveda pie apšaudes vairākos virzienos".

"Ēģiptes drošības personāls veica aizsardzības pasākumus, lai tiktu galā ar uguns avotu," piebilda amatpersona.

Kopš 7.oktobrī Gazas joslā sākās karš starp Izraēlu un "Hamās", Ēģipte ir centusies gan saglabāt solidaritāti ar palestīniešiem, gan savas attiecības ar Izraēlu.

Ēģipte 1979.gadā kļuva par pirmo arābu valsti, kas parakstījusi miera līgumu ar Izraēlu, bet abu valstu attiecības pēc tam ir nosauktas par "aukstu mieru".

Aktuālais šodien
Svarīgākais