Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa

Tiek atlikta globālā minimālā nodokļa līmeņa nodrošināšana

Foto: Shutterstock

Saeima ceturtdien, 6. jūnijā, galīgajā lasījumā pieņēma "Lielu uzņēmumu grupu globāla minimālā nodokļa līmeņa nodrošināšanas likumu", kas nosaka globālā minimālā nodokļa līmeņa nodrošināšanas starptautisku uzņēmumu grupām un lielām vietējām grupām saskaņošanu ar Eiropas Savienības (ES) direktīvu un atlikšanu uz sešiem gadiem.

Iepriekš pieņemtais likums atbalstīts arī valdībā, lai daļēji pārņemtu ES direktīvu, izmantojot tās 50.pantā doto iespēju atlikt direktīvas noteikumu piemērošanu uz sešiem gadiem Latvijā reģistrētiem uzņēmumiem.

Vienlaikus noteikts pienākums Latvijā reģistrētiem starptautiskas grupas uzņēmumiem sniegt nepieciešamo finanšu informāciju starptautiskas uzņēmumu grupas sastāvā esošajai izraudzītajai iesniedzēja vienībai, kurai ir pienākums savā rezidences valstī sagatavot un iesniegt virsnodokļa informācijas deklarāciju.

ES, ņemot vērā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas līmenī izstrādāto globāla minimālo nodokļu reformu, apņēmās ar tiesību aktiem to īstenot ES līmenī un 2022.gada beigās tika apstiprināta attiecīgā direktīva.

Direktīvas mērķis ir mazināt nodokļu maksātāju motivāciju iesaistīties peļņas novirzīšanas pasākumos, izvietojot struktūrvienības valstīs un teritorijās ar zemām vai nulles nodokļu likmēm, un nodrošināt vienlīdzīgus konkurences apstākļus uzņēmumiem visā pasaulē, kā arī ļaut jurisdikcijām labāk aizsargāt to nodokļu bāzes.

Direktīva attiecas uz jebkuru lielu starptautisku un iekšzemes uzņēmumu grupu, kuru grupas apgrozījums gadā pārsniegs 750 miljonus eiro. Noteikumi nodrošinās, ka šādas uzņēmumu grupas faktiski samaksā nodokli vismaz 15% līmenī no peļņas. Šī likuma un direktīvas piemērošanai ar terminu "efektīvais nodoklis" tiek saprasts faktiski samaksātais nodoklis.

Direktīva nosaka pienākumu grupas mātes uzņēmumam salīdzināt grupas meitas uzņēmumu citās jurisdikcijās faktiski samaksāto nodokli ar nodokli, kāds būtu maksājams piemērojot direktīvā noteikto minimālo likmi. Ja attiecīgajās jurisdikcijās faktiski samaksātais nodoklis ir mazāks, grupas mātes uzņēmumam jānodrošina starpības piemaksa - virsnodoklis.

Direktīva ir strukturēta kā divpakāpju virsnodokļa piemērošanas un uzlikšanas sistēma - vispārīgā gadījumā virsnodokļa aprēķināšanas un maksāšanas pienākums ir grupas mātes uzņēmumam par tās meitas uzņēmumiem, kas atrodas citās jurisdikcijās, kur efektīvā nodokļa likme ir zemāka par minimālo. Gadījumos, kad grupas mātes uzņēmumam atrodas jurisdikcijā, kur tiek piemērota zema efektīvā nodokļa likme vai jurisdikcija nepiemēro direktīvu, virsnodokļa aprēķins un attiecināmās daļas nomaksa ir jāveic meitas uzņēmumiem, kas atrodas citā jurisdikcijā.

Turklāt, lai risinātu to dalībvalstu, kurās atrodas neliels skaits starptautisku uzņēmumu grupu mātes uzņēmumi, īpašo situāciju, un novērstu tām nesamērīgu administratīvo slogu, salīdzinot ar potenciālajiem ieguvumiem, direktīva paredz īpašus noteikumus, kas ļauj minētajām dalībvalstīm uz ierobežotu laiku izvēlēties nepiemērot direktīvas noteikumus. Neatkarīgi no iepriekš minētā, dalībvalstij, izdarot šādu izvēli, ir jānodrošina direktīvas atbilstoša piemērošana, nacionālā likumdošanā paredzot normas, kas nodrošina nepieciešamās informācijas sniegšanu grupas vienībai, kas atrodas citā dalībvalstī, lai tā varētu sagatavot un iesniegt virsnodokļa informācijas deklarāciju.

Papildus tam, lai panāktu līdzsvaru starp iepriekš minētās reformas mērķiem un administratīvo slogu nodokļu administrācijām un nodokļu maksātājiem, direktīvā ietverti arī citi izņēmumi, kas, izpildoties attiecīgiem nosacījumiem, paredz iespēju uzņēmumu grupām to starptautiskās darbības sākotnējos posmos atlikt virsnodokļa piemērošanu pirmos piecus gadus, kā arī attiecībā uz grupas meitas uzņēmumiem nepiemērot direktīvas noteikumus, ja to peļņa attiecīgajā jurisdikcijā ir mazāka par vienu miljonu eiro un ieņēmumi ir mazāki par 10 miljoniem eiro.

Latvijā uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana ir atlikta līdz peļņas sadales brīdim.

Latvijā pašlaik ir reģistrētas un darbojās ne vairāk kā trīs uzņēmumu grupas mātes uzņēmumi un apmēram 300 uzņēmumu grupas meitasuzņēmumi un filiāles, uz kuriem varētu attiekties direktīvas tvērums - grupas apgrozījums gadā pārsniedz 750 miljonus eiro.

Latvijā direktīvas normas ir attiecināmas uz Latvijā reģistrētiem starptautisku uzņēmumu grupu mātes uzņēmumiem un iekšzemes uzņēmumu grupām, starptautisku grupu uzņēmumu Latvijā reģistrētiem meitas uzņēmumiem un filiālēm.

Direktīvā ietvertās normas paredz komplicētu un apjomīgu aprēķinu veikšanu, tai skaitā par citās jurisdikcijās esošām grupas vienībām, kas grāmatvedības uzskaiti veic atbilstoši attiecīgās jurisdikcijas normatīvajiem aktiem, samaksātā nodokļa pietiekamības aprēķinu, lai noteiktu, vai šajās jurisdikcijās nodoklis ir samaksāts pietiekamā apmērā. Turklāt, valsts līmenī būtu jānodrošina IT sistēmu ieviešana direktīvas noteikumu piemērošanai, kas radītu apjomīgas izmaksas.

Ņemot vērā, faktu, ka Latvijā pašlaik ir reģistrēts un darbojas neliels skaits uzņēmumu grupu mātes uzņēmumu (ne vairāk kā trīs), uz kuriem varētu attiekties direktīvas tvērums, direktīvas pilnīga un tūlītēja transponēšana nacionālajā likumdošanā radītu nesamērīgu administratīvo slogu, salīdzinot ar potenciālajiem ieguvumiem.

Ņemot vērā iepriekš norādītos apsvērumus, nesamērīga administratīvā sloga un izmaksu novēršanai, Latvija direktīvu pārņems daļēji, izmantojot tās 50.pantā doto iespēju atlikt direktīvas noteikumu piemērošanu uz sešiem gadiem Latvijā reģistrētiem uzņēmumiem.

Likumā noteikta Latvijā reģistrētiem starptautisku grupu sastāvā esošiem uzņēmumiem pienākumu konkrētā laika periodā sniegt nepieciešamo finanšu informāciju starptautiskas uzņēmumu grupas sastāvā esošajai izraudzītajai iesniedzēja vienībai, kurai ir pienākums savā rezidences valstī sagatavot un iesniegt virsnodokļa informācijas deklarāciju. Gadījumā, ja grupas galvenais mātes uzņēmums atrodas Latvijā, tam būs pienākums izraudzīties citā jurisdikcijā grupas sastāvā esošu vienību, kurai būs pienākums savā rezidences valstī sagatavot un iesniegt virsnodokļa informācijas deklarāciju.

Svarīgākais
Uz augšu