Publiskās uzrunās 81 gadu vecais Džo Baidens sāk stostīties, paklūp, samita laikā aizmaldās prom no grupas, veras tālumā ar tukšu skatienu – izgriezti klipi izplatās sociālajos tīklos kūlas ugunsgrēka ātrumā, jo pasaules spēcīgākās ekonomikas līderis ir senils. 78 gadus vecais Donalds Tramps priekšvēlēšanu kampaņas pasākumā tūkstošiem cilvēku stāsta nesakarīgu stāstu par izvēli starp miršanu haizivs uzbrukumā vai no elektrošoka, ko izraisījusi laivas ar milzīgu elektrisko akumulatoru nogrimšana – nekas īpašs, tas taču ir Tramps.

Līdz ASV prezidenta vēlēšanām ir atlikuši nepilni pieci mēneši, kuru laikā sagaidāma nepieredzēti asa cīņa starp Republikāņu un Demokrātu partijām, un aizvien lielāku lomu vēlētāju noskaņojuma ietekmēšanā spēlē sociālie tīkli.

Jau kopš Džo Baidena stāšanās ASV prezidenta amatā 2021. gadā internetā nepārtraukti izplatās video, kas tiecas apšaubīt viņa prāta un fiziskās spējas cienījamā vecuma dēļ. Šos klipus nenogurstoši pavairo viņa galvenā konkurenta Donalda Trampa palīgi un atbalstītāji, izmantojot apsūdzības par Baidena demenci kā vienu no galvenajiem ieročiem cīņā pret Demokrātu partiju. Jā, Tramps vizuāli izskatās fiziski spēcīgāks un stabilāks nekā Baidens, taču kā būtu, ja objektīvi salīdzinātu viņa un Baidena izteikumus – vai tiešām Tramps izklausās loģiskāks un spriestpējīgāks?

Nesenā sabiedriskās domas aptaujā atklājās, ka tikai 35% vēlētāju uzskata Baidenu par pietiekami kognitīvi un mentāli veselu, lai ieņemtu prezidenta amatu, bet Trampu par tādu atzina 50% aptaujāto. Lieliski rādītāji!