Eksporta izaugsme tuvākajos mēnešos saglabāsies vāja, prognozē EM analītiķis

TVNET/LETA
Graudi. Ilustratīvs foto
Graudi. Ilustratīvs foto Foto: Shutterstock

Eksporta izaugsme tuvākajos mēnešos saglabāsies vāja, savukārt pieaugums varētu atgriezties 2024. gada otrajā pusē, aģentūrai LETA prognozēja Ekonomikas ministrijas (EM) Analītikas dienesta analītiķis Edmunds Gergelevičs.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, šā gada maijā gada griezumā preču eksporta vērtība faktiskajās cenās samazinājās par 1,3%, savukārt importa vērtība samazinājās par 13,8%. Eksporta un importa vērtības samazinājums joprojām ir daļēji saistāms ar cenu samazinājumu.

Maijā straujāk samazinājās graudaugu kultūru, kā arī sauszemes transportlīdzekļu un lopbarības eksporta vērtība. Mērenāk saruka dažādu ķīmisko produktu, dārzeņu un mehānismu, kā arī ierīču eksports.

Savukārt pēc vairāk nekā gada samazinājuma atsāka augt minerālo produktu eksports. Tāpat pozitīvu ieguldījumu eksportā deva koksnes un tās izstrādājumu, eļļas augu sēklu, dzīvnieku un augu tauku, kā arī dzelzs un tērauda eksporta pieaugums.

Maijā, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, par 0,6% pieauga eksports uz Latvijas galveno tirgu - Eiropas Savienības (ES) valstīm. Eksporta vērtība straujāk auga uz Poliju, Igauniju, Ungāriju, Čehiju, Lietuvu un Somiju. Savukārt samazinājās eksports uz Zviedriju, Spāniju un Nīderlandi.

Maijā par 8% samazinājās eksports uz NVS valstīm. Saruka eksports uz Krieviju un Kirgizstānu. Lielu daļu no visa eksporta uz Krieviju joprojām veido dzērienu eksports, tāpat tiek eksportēti apavi, apģērbi, to piederumi un farmācijas produkti, kā arī citas sankcijām nepakļautas preces. Vienlaikus pieauga eksports uz Kazahstānu.

Maijā samazinājās arī eksports uz pārējām valstīm - par 5%. Šajā valstu grupā eksporta vērtība samazinājās uz Ukrainu, Senegālu, Mozambiku un Turciju. Savukārt eksporta vērtība pieauga uz ASV, Lielbritāniju un Ēģipti.

Maijā importa vērtības kritumu būtiski ietekmēja lidaparātu un to daļu, kā arī sauszemes transportlīdzekļu importa samazinājums. Samazinājās arī minerālo produktu imports, kas sarūk jau kopš 2023.gada februāra. Mērenāk samazinājās mehānismu un ierīču un graudaugu imports. Savukārt pieauga organisko ķīmisko savienojumu, dzelzceļa transporta un dzīvnieku un augu tauku imports.

Kopumā šā gada piecos mēnešos preču eksports faktiskajās cenās bija par 5,8% mazāks nekā pirms gada, bet preču imports šajā laikā samazinājās par 11,6%.

Gergelevičs prognozē, ka eksporta izaugsmi turpinās ierobežot ārējais pieprasījums un ģeopolitiskā nenoteiktība. Šajā situācijā uzņēmējiem ir būtiski turpināt meklēt jaunas piegāžu iespējas un preču noieta tirgus, norāda Gergelevičs.

 

Tēmas

Svarīgākais
Uz augšu