Medijs: Kafijas cenas strauji kāpj; nākotnes perspektīvas nav iepriecinošas (2)

Foto: Pexels

Nākamajā gadā kafijas ražošana būs saistāma ar zaudējumiem. Kā norāda “Politico”, Eiropā jau pašlaik ir būtiski pieaugušas kafijas cenas.

Cenu kāpumam ir vairāki iemesli. Pirmkārt, inflācija ir sadārdzinājusi faktiski visu – sākot no elektrības, beidzot ar alu. Eiropas valstīm bija jātiek galā ar pandēmijas sekām, un pēc tam sākās Krievijas iebrukums Ukrainā, kas radīja strauju energoresursu cenu pieaugumu, kā arī veicināja problēmas piegāžu ķēdēs.

Tāpat cenu kāpumu veicina citi faktori, piemēram, zemūdens dronu uzbrukumi. Jemenas kaujinieki rada haosu Sarkanajā jūrā, uzbrūkot kravas kuģiem. Arvien biežāk kravas kuģi izvēlas kuģot gar Labās Cerības ragu Dienvidāfrikā, kas nozīmē ilgāku transportēšanas laiku un lielākus izdevumus. Jūras pārvadājumu kompānija “Maersk” paziņoja, ka problēmas turpināsies arī šī gada trešajā ceturksnī. Tas jau ir ietekmējis kafijas pupiņu cenas no Vjetnamas, kas ir lielākais robustas šķirnes piegādātājs.

Pēc žurnālistu teiktā, politiķiem Briselē arī ir zināma loma izdevumu pieaugumā. Gada beigās stājas spēkā Eiropas Savienības noteikumi cīņai pret mežu izciršanu, un šiem noteikumiem jāpakļaujas arī kafijas ražotājiem. Nozare nav pārliecināta, kā tieši tiks īstenota jauno noteikumu kontrole, un paziņoja, ka tas rada lielu nenoteiktību, kas veicinās tālāku cenu pieaugumu.

“Politico” arī norāda, ka kafija starptautiskajā tirgū tiek tirgota par dolāriem. Nesenais ASV dolāru vērtības pieaugums attiecībā pret eiro kafiju padarīja dārgāku Eiropas pircējiem.

Arī klimata pārmaiņas var ietekmēt visas dabīgās izejvielas. Dienvidamerikā pēc spēcīgā sala 2021. gadā sākās sausums, kas negatīvi ietekmēja kafijas ražu Brazīlijā. Vjetnamā lietavu sezona iestājās ar novēlošanos, kas arī samazināja kafijas ieguves apjomu. Ekonomikas likumi paredz, ka brīdī, kad produkts kļūst par deficītu, tā cenas strauji aug. Ilgtermiņa klimata tendences arī neko labu neļauj prognozēt.

Piemēram, arabikas kafijas pupiņas vislabāk aug šaurā temperatūras diapazonā. Pastāvīgs karstums kaitē šai šķirnei un samazina ražas apjomu. Klimata pārmaiņas liecina, ka vietas ar optimāliem apstākļiem arabikas audzēšanai kļūst arvien mazāk.

Kafijas pupiņas Etiopijā aug nelīdzenā augstienē, kas apgrūtina nozares mehanizāciju. Atšķirībā no lielākās daļas lauksaimniecības kultūrām kafijai ir ilgs audzēšanas cikls, kas ilgst trīs-četrus gadus. Tas nozīmē, ka kafijas audzētāji nevar ātri reaģēt un, piemēram, iestādīt vairāk kafijas augu, lai reaģētu uz pieprasījuma izmaiņām.

Labā ziņa ir tā, ka vismaz vidējā perspektīvā ir gaidāms mērens cenu pieaugums. Lauksaimnieki gatavojas palielināt piedāvājumu tirgū, un tiek prognozēts, ka nākamajā gadā kafijas ieguves nozare strādās ar zaudējumiem, kas palīdzēs mīkstināt piedāvājumu.

Svarīgākais
Uz augšu