Rīgas ostā taps viens no lielākajiem saules paneļu parkiem Baltijā

Foto: Publicitātes foto

Šodien, 9.septembrī tika parakstīts līgums starp Rīgas brīvostas pārvaldi un Lietuvas uzņēmumu SNG Solar par zemes nomu Rīgas ostā Spilves pļavu teritorijā saules enerģijas parka attīstīšanai, paredzot gan saules paneļu uzstādīšanu, atjaunojamās saules elektroenerģijas ražošanu un uzkrāšanu, gan arī ūdeņraža un alternatīvo degvielu ražošanu. Līgums paredz, ka uzņēmumam SNG Solar piecu gadu laikā Spilves pļavu teritorijā 177,2 ha platībā jāuzbūvē saules enerģijas ražotne ar nominālo jaudu 100 MW, kas gada laikā spētu saražot ap 100 tūkstošus MWh zaļās elektroenerģijas. Plānotais saules paneļu parks Spilves pļavās būs viena no lielākajām zaļās enerģijas ražotnēm Baltijā.

Darba uzdevumā ir paredzēta saules paneļu uzstādīšana un pieslēguma izveidošana pie 110 kV līnijas, kā arī augstsprieguma un vidēja sprieguma apakšstacijas izbūve topošā Rīgas brīvostas Spilves industriālā parka teritorijā.

“Šāda mēroga un tvēruma projektu realizācija atkārtoti apliecina, ka mūsu ostas nav tikai piestātnes kravu pārkraušanai, bet inovāciju, ražošanas un ekonomiskās attīstības centri. Investīciju piesaistei ostās ir jābūt mūsu prioritātei un ambīcijai ekonomiskās izaugsmes nodrošināšanai,” uzsver ekonomikas ministrs Viktors Valainis.

SNG Solar uzvarēja Rīgas brīvostas pārvaldes rīkotajā izsolē par zemes nomas tiesībām un maija sākumā Rīgas brīvostas valde lēma par līguma slēgšanu ar Lietuvas uzņēmumu. Kopējās provizoriski paredzamās investīcijas parka izveidē varētu būt no 60 līdz 80 miljoniem EUR.

Foto: Publicitātes foto

“Esam gandarīti piedalīties tik vērienīgā saules enerģijas parka projekta īstenošanā, kas vienlaikus sniedz arī lielisku iespēju attīstīt šo Rīgas brīvostas teritoriju. Mēs patiesi ceram, ka mūsu nemainīgā pārliecība un ticība zaļajās enerģijas nākotnes potenciālam, kā arī mūsu kopīgais darbs projekta īstenošanā, rezultēsies Rīgas “enerģijas pērlē”, kas spēs apgādāt patērētājus ar tīru enerģiju daudzu gadu garumā,” akcentē SNG Solar ģenerāldirektors Sergei Badulia.

“Noslēgtais līgums par zemes nomu Rīgas ostas Spilves pļavu teritorijā un saules enerģijas ražotnes izbūvi ne tikai nodrošinās zaļāku enerģiju ostai un ostas stividoriem, bet ir arī nozīmīgs solis ceļā uz efektīvu Spilves teritoriju apgūšanu un plānotā Spilves industriālā parka attīstību. Ar šo esam atvēruši durvis miljonu investīciju ieplūšanai Rīgas ostā, vienlaikus veicinot atjaunīgās elektroenerģijas ražošanu, virzību uz zaļā kursa mērķu sasniegšanu un enerģētisko neatkarību, kā arī ūdeņraža un alternatīvo degvielu tehnoloģiju apguvi,” atzīmē Rīgas brīvostas pārvaldnieks Ansis Zeltiņš.

Saskaņā ar Rīgas brīvostas ieceri, teritoriju Daugavas kreisajā krastā Spilves pļavās plānots attīstīt par tehnoloģiju centru gan atjaunojamās saules elektroenerģijas ražošanai un uzkrāšanai, ūdeņraža un alternatīvo degvielu ražošanai, gan perspektīvā - arī visa reģiona industriālā un loģistikas parka attīstībai. Jāatzīmē, ka interesi par industriālā parka veidošanu Rīgas ostas teritorijā jau šobrīd izrādījuši arī vairāki starptautiski investori. Kopumā Spilves industriālā parka attīstībai iezīmēta teritorija teju 400 ha platībā, ļaujot realizēt liela mēroga loģistikas un ražošanas projektus.

Foto: Publicitātes foto

SNG Solar ir saules enerģijas projektu vadības un attīstības uzņēmums, kas piedāvā saviem klientiem pilna mēroga saules enerģijas projektu risinājumus, iekļaujot visu piegādes ķēdi un uzstādīšanu. Saules enerģijas projektu un saules parku attīstībā uzņēmums darbojas jau 10 gadus. Kopā ar investoriem un partneriem SNG Solar ir realizējis apjomīgus saules enerģijas projektus Baltijā, Eiropā un Centrālāzijas valstīs.

Noslēgtā līguma nosacījumi paredz, ka zemes nomas maksa sastāv no divām komponentēm, kur viena ir nosolītā summa EUR un otra – nosolītā summa elektroenerģijas piegādei attiecīgajā elektroenerģijas ražošanas periodā. Saskaņā ar izsoles rezultātu, līgumā noteiktā gada nomas maksa veido 233 251 EUR un Rīgas brīvostas pārvaldei nododamais elektroenerģijas apjoms būs 2,5% no kopējās saražotās zaļās enerģijas, kas tālāk tiks izmantota ostas infrastruktūras uzturēšanai un ostas operāciju nodrošināšanai.

Raksts tapis sadarbībā ar Rīgas Brīvostu.

Svarīgākais
Uz augšu