Šodienas redaktors:
Artūrs Guds

Ukraina pēc nosūtīšanas uz fronti zaudē uzreiz vairāk nekā pusi jauniesaukto (58)

Foto: SIPA/Scanpix

Ukrainas varas iestādes aptuveni gadu vilcinājās ar jaunā mobilizācijas likuma pieņemšanu. Taču projekts, kas beidzot tika apstiprināts maijā, situāciju frontē nav uzlabojis. Jaunie kaujinieki nezina, kā cīnīties, un vairāk nekā puse no viņiem ātri pamet frontes līniju vai nu miruši, vai ievainoti, laikrakstam “Financial Times” (FT) pastāstīja pusducis karavīru un komandieru.

Ukrainas augstākās amatpersonas apgalvo, ka mobilizācijas temps ir aptuveni 30 000 cilvēku mēnesī – aptuveni tikpat daudz līgumkaravīru, cik pēc Krievijas varas iestāžu apgalvotā tās piesaista savai armijai. Taču jaunajiem Ukrainas armijas karavīriem ir zema motivācija un tie ir vāji fiziski un psiholoģiski sagatavoti, saka pieredzējuši kaujinieki.

“Daži no viņiem vienkārši sastingst, jo baidās šaut uz ienaidnieku, un tiek sūtīti atpakaļ maisos vai smagi ievainoti,”

FT pastāstīja kādas vienības komandieris, kas notur aizsardzību Doņeckas reģionā.

Laikraksta uzrunātie komandieri lēsa, ka no 50 līdz 70 procentiem jauniesaukto tiek nogalināti vai ievainoti pirmajās dienās pēc nonākšanas frontē. Vēl daļa no viņiem dezertē. “Kad viņi nokļūst pozīcijās, daudzi aizbēg jau pie pirmā lādiņa sprādziena,” stāsta kādas 72. mehanizētās brigādes vienības komandiera vietnieks. Tā tiek mēģināts nodrošināt, piemēram, Uhledaras aizsardzību, kas acīmredzot drīzumā nonāks Krievijas rokās.

Septembra sākumā sešu karavīru grupa, kurā bija karavīri vecumā līdz 40 gadiem ar divu gadu kaujas pieredzi, veiksmīgi atvairīja nesaudzīgus ienaidnieka uzbrukumus pie Pokrovskas. Pēc viņu komandiera teiktā, viņi nogalināja vairāk nekā simts krievu karavīrus:

“Kad viņus izveda no frontes līnijas, viņi trīcēja. Viņi nedz gulēja, nedz atpūtās, bet viņi darīja savu darbu un noturēja savas pozīcijas.”

No astoņiem karavīriem, kas viņus aizstāja, tikai diviem bija kaujas pieredze.

Visi seši jauniesauktie, lielākoties vecāki par 40 gadiem, tika nogalināti vai ievainoti nedēļas laikā. Grupai nācās atkāpties.

Tieši šādas situācijas lielā mērā palīdz Krievijas armijai virzīties uz priekšu Doņeckas reģionā, lai gan tā pati katru dienu zaudē 1000 – 1200 karavīru, kā liecina Apvienotās Karalistes Aizsardzības ministrijas izlūkdienestu aplēses. Ukrainas vienībām īpaši grūti ir rotāciju laikā, kad pieredzējušos kaujiniekus, kuri noguruma dēļ vairs nespēj cīnīties, nomaina jauniesauktie, teica komandiera vietnieks: “Tieši šādos brīžos krievi virzās uz priekšu.”

Aptuveni puse no 30 karavīriem vienībā ir aptuveni 45 gadus veci, tikai pieci ir jaunāki par 30 gadiem, bet pārējie ir 50 gadus veci vai vecāki, viņš teica:

“Bet kājniekam ir jāskrien, jābūt spēcīgam, jānēsā smagie ieroči. Tas ir grūti, ja tu neesi jauns.”

“Mums izmisīgi trūkst spēcīgu kaujinieku,” piebilst komandieris ar iesauku Jurists, kurš pirms kara strādāja par juristu.

Aktuālais šodien
Svarīgākais