/nginx/o/2025/03/18/16720710t1hd68f.jpg)
Saskaņā ar Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska teikto – Ukrainai ir sava raķete, kas var trāpīt mērķī pat 1000 kilometru attālumā. Kāds ir šis ierocis un vai tas aizstās Rietumu ieročus?
Zelenskis paziņoja, ka Ukrainas raķete "Long Neptune" ir izmēģināta un veiksmīgi izmantota kaujas apstākļos. "Jauna Ukrainas raķete, precīzs trieciens. Tās darbības rādiuss ir 1000 kilometru. Paldies mūsu Ukrainas izstrādātājiem, ražotājiem un militāristiem. Mēs turpinām strādāt Ukrainas drošības labā," viņš 15. martā rakstīja Telegram. Nekādu citu informāciju par raķeti un mērķi, uz kuru tā tika izšauta, prezidents nesniedza.
OSINT analītiķi un vairāki plašsaziņas līdzekļi, atsaucoties uz avotiem, apgalvo, ka "Long Neptune" trieciens bijis vērsts pret Krievijas naftas pārstrādes rūpnīcu Tuapsē, kas atrodas 550 kilometru attālumā no sadursmes līnijas. "Deutsche Welle" aptaujātie eksperti norāda, ka raķete ir jauna pretkuģu raķetes R-360 "Neptune" modifikācija.
"Neptune" modifikācija
Kruīza raķete R-360 "Neptune" ir Kijivā bāzētā konstruktoru biroja "Luch" izstrādājums, un kopš 2020. gada tā ir AFU rīcībā kopā ar piekrastes raķešu sistēmu RK-360MC, kas paredzēta dažādu klašu ienaidnieka kuģu atklāšanai un uzbrukumam. Raķetes kaujas galviņas svars ir 150 kilogrami, un tās darbības rādiuss ir līdz 300 kilometriem.
"Neptune" pirmo reizi kaujā tika izmantota 2022. gada aprīļa sākumā, ar to trāpot Krievijas fregatei "Admiral Essen". Savukārt 2022. gada 13. aprīlī divas "Neptune" pretkuģu raķetes nogremdēja Krievijas kreiseri "Moskva".
2023. gadā kļuva zināms par raķetes "Neptune" modifikāciju, lai tā varētu trāpīt ne tikai kuģiem, bet arī sauszemes mērķiem. Kāds vārdā nenosaukts Ukrainas Aizsardzības ministrijas pārstāvis ASV izdevumam "The War Zone" pastāstīja, ka modificētās raķetes "Neptune" darbības rādiuss ir aptuveni 400 kilometri un kaujas galviņas svars ir 350 kilogramu, kas ir par 200 kilogramiem vairāk nekā pretkuģu versijai.
Tagad, visticamāk, Ukrainas konstruktori ir ieviesuši jaunu uz zemes bāzētā "Neptune" modifikāciju, norāda DW aptaujātie eksperti. "Jebkurā gadījumā mums ir zināms modulārais risinājums, kurā izmantotas ar raķetes "Neptune" bāzes raķeti saistītās izstrādnes," sarunā ar DW saka Ukrainas konsultāciju uzņēmuma "Defence Express" direktors Sergejs Zgurets.
Galvenais ir izveidot sērijveida ražošanu
Tagad galvenais jautājums, kā norāda Razumkova centra militāro programmu direktors Nikolajs Sungurovskis, ir šīs raķetes sērijveida ražošana. "Tas būs grūti. Es ceru, ka, apvienojot Ukrainas un Rietumu partneru tehnoloģiskos, ražošanas, finanšu resursus, būs iespējams šo izstrādi izvērst plašā mērogā. Bet vēl ir jautājums par ražošanas iekārtu izvietošanu, jo visa Ukrainas teritorija ir cauršauta," apgalvo eksperts.
Zgurets norāda arī uz sērijveida ražošanas nozīmi. Pēc viņa aplēsēm, Ukrainai ir nepieciešams saražot ne mazāk nekā Krievijas Federācijai - aptuveni 40-50 vienības mēnesī. "Mums ir jāsasniedz šie rādītāji," viņš saka. Atšķirībā no citiem raķešu projektiem "Neptune" ir pieredzējušu speciālistu komanda, piebilst Zgurets. "Galu galā, piemēram, par ballistisko raķeti "Sapsan" runā jau aptuveni 15 gadus, bet tās joprojām nav," norāda eksperts.
Vai "Long Neptune" spēs aizstāt Rietumu raķetes?
Pirms parādījās "Long Neptune", vistālākā darbības rādiusa raķetes, ko Ukraina izmantoja pret Krieviju, bija tikai Rietumu raķetes - ATACMS un "Storm Shadow" ("Scalp"). Saskaņā ar atklātiem avotiem Kijiva saņēma šīs raķetes ar darbības rādiusu līdz 300 kilometriem. Tomēr, kā ziņoja plašsaziņas līdzekļi, Ukraina amerikāņu ATACMS ballistisko raķešu krājumus izsmēla jau 2025. gada janvārī, un nebija informācijas par jaunas partijas piegādi no ASV. Tajā pašā laikā raķešu "Storm Shadow" ("Scalp") skaits ir ierobežots, jo tās tika piegādātas pa desmitiem.
Tāpēc eksperti pozitīvi vērtē Ukrainas tālās darbības rādiusa raķešu raķešu rašanos, taču ir pārliecināti, ka tās nespēs pilnībā aizstāt Rietumu ieročus. "Pamatojoties uz AFU vajadzību pēc raķetēm, mēs nerunājam par Rietumu raķešu aizstāšanu. Tā būs papildinājums tai palīdzībai, ko mums sniedz Rietumi," saka Sungurovskis.
Aktuāla ir arī nepieciešamība pēc raķetēm, kuras Ukraina vēl nav saņēmusi, jo īpaši vācu raķetēm "Taurus", norāda Zgurets. ""Taurus" darbības rādiuss ir līdz 600 kilometriem, kaujas galviņas svars ir 450 kilogrami. Tas nozīmē, ka attālums ir mazāks par "Long Neptune". Taču "Taurus" ir unikāla savu kaujas galviņu, kas paredzēta tieši pazemes bunkuru sagraušanai. "Taurus" raksturo tehnoloģijas, un tā ir līdz šim tehnoloģiski vismodernākā raķete. Galu galā mērķa trāpījuma novirze ir tikai līdz trim metriem," saka eksperts.
Potenciālie "Long Neptune" mērķi
Krievija ņem vērā Ukrainas rīcībā esošo ieroču diapazonu un atkarībā no tā potenciālos mērķus novirza noteiktā attālumā dziļi savā teritorijā, norāda Sungurovskis. "Piemēram, lidmašīnas lidlaukos, ražotnes. Bet tā nevar, piemēram, pārvietot naftas pārstrādes rūpnīcas," viņš saka, piebilstot, ka līdz ar raķetes parādīšanos daudzi mērķi Ukrainai kļūst sasniedzami.
Vairāk nekā 300 kilometru lielu attālumu Ukraina līdz šim ir "noskrējusi" tikai ar droniem. "Dronu uzbrukumi notiek visu laiku, taču drons var nest salīdzinoši nelielu sprāgstvielu daudzumu - līdz 50 kilogramiem. Tas nozīmē, ka ar to nav iespējams iekļūt vairāk vai mazāk nocietinātā objektā. Pat ja vienlaicīgi lido vairāki. Tas ir tāpat kā šaut ar lielgabalu pa bruņumašīnu, jūs tik un tā nevarat iekļūt bruņojumā," saka Krievijas un Ukrainas kara veterāns, rezerves majors Aleksejs Getmans NV radio.
Viņš pieļauj, ka jaunā raķete var nest līdz 300 kilogramiem sprāgstvielu, kas "ļauj tai iekļūt nocietinātos objektos".