Velobrauciens
Korneti - Peļļi

Šoreiz dodamies braucienā uz pašiem Latvijas Ziemeļaustrumiem, kur aizsargājamo ainavu apvidū “Veclaicene” atrodas dabas liegums “Korneti-Peļļi”. Šī vieta ir viena no ainaviski bagātākajām Latvijā.

Tā lepojas ne tikai ar iespaidīgiem dabasskatiem, bet arī ar dažādiem velomaršrutiem un takām, kas būs piemērotas gan dodoties grupas izbraucienā ar velosipēdiem, gan izvēloties šo dabas pērli apskatīt, dodoties garākā pastaigā.

Dodoties uz šejieni, līdzi jāņem pase vai ID karte, jo teritorija atrodas Latvijas un Igaunijas pierobežā.

Izvēlamies maršrutu, kura sākums ved gar gleznaino Raipala ezeru, kas ir viens no dziļākajiem ezeriem Latvijā. Tā krastā paveras lielisks skats uz skaisto rudens ainavu.

Gar Raipala ezeru ved arī taka, kas vijas gar trim gleznainiem Alūksnes augstienes ezeriem – jau pieminēto Raipalu, salīdzinoši mazo Trumulīti un Ilzes ezeru. Tie veidojušies ledus laikmeta beigu posmā, kad zemledāja kušanas ūdeņi izgrauza Kornetu – Peļļu ieleju.

Velomaršruts mūs aizved uz Kornetu ciema centru, kur velosipēdu novietnē pie Veclaicenes pagasta pārvaldes ēkas atstājam riteņus, lai dotos kājām uz Kornetu skatu torni.

Tas atrodas Dzērves kalnā, un tā augstums sasniedz 27 metrus. No tā paveras brīnišķīgs skats uz Alūksnes augstieni Latvijā, Hānjas augstieni Igaunijā un vairākiem gleznainiem Kornetu – Peļļu gravas ezeriem.

Tālāk dodamies uz 247 metrus virs jūras līmeņa augsto Drusku kalnu. Pirmajā virsotnē ir izveidots panorāmskata stends un atpūtas vieta, jo no šīs vietas paveras ļoti plašs skats uz apkārtni, tostarp, Igaunijas un visas Baltijas augstāko virsotni – Munameģi.

Atstājot riteņus kalna pakājē, interesenti var doties arī tālāk un apskatīt Drusku pilskalnu. Kalna dienvidaustrumu sāns pret Pilskalna ezeru ir neparasti stāvs, kas ļauj šo kalnu saukt par stāvāko Latvijā.

Maršrutu noslēdzam pie gleznainā Ilgāja ezera, kas vienlaikus atrodas divās valstīs – Latvijā un Igaunijā. Arī šeit, tāpat kā pie daudziem citiem apkaimes ezeriem, izveidota atpūtas vieta ar piknika galdiņiem, ezera laipa un patlaban top viena no piecām “dabas mājām” - atpūtas un dabas izziņas pieturas punkts.

Kornetu-Peļļu apkārtnē velomaršrutu izvēles iespējas ir ārkārtīgi plašas, tos iespējams savienot, kombinēt un izvērst katram pēc savām iespējām un vēlmēm, veltot apskatei no dažām stundām līdz pat vairākām dienām.

Šo un citus maršrutus atpūtai dabā ērti plānot būs mobilajā lietotnē “Dabas tūrisms”, kur atrodami apskates objektu apraksti, pārgājienu, velo un laivu maršruti, kartes, virtuālās tūres un video.