Pārgājiens pa Dauģēnu taku

Šoreiz dodamies uz aptuveni desmit kilometrus garo Dauģēnu dabas taku, kas sākas netālu no Ramatas ietekas Salacā. Upe savu 95 kilometrus garo tecējumu sāk Burtnieku ezerā un ietek Baltijas jūrā.

Dauģēnu dabas taka ir lieliski piemērota kājāmgājējiem, kuri vēlas baudīt Salacas ielejas krāšņās ainavas un skatīt dabu tās klusumā, mierā un neskartībā. Maršruta dabas objekti ir labi saskatāmi arī tiem, kas izvēlēsies doties laivu braucienā pa Salacu.

Pārgājienu sākam netālu no Ramatas ietekas Salacā un pavisam drīz jau nonākam Ramatas boreālajā jeb senajā ziemeļu mežā. Šādi meži sākuši veidoties pirms aptuveni 5000 gadiem un ir vienā vecumā ar Ēģiptes piramīdām.

Ar piktogrammām marķētā dabas taka mūs ved tālāk pāri mazajai, bet straujajai Nikuces upei, lai varam tuvāk apskatīt Nīkuces dižakmeni.

Dodamies tālāk, līdz nonākam takas posmā, kur vienā tās pusē atrodas Salaca, bet otrā – Dauģēnu karjers. Tas ir smilts un grants iegulas vieta, kas veidojusies ledāja kušanas ūdeņiem, aizpildot iegrauzumu smilšakmeņos.

Nākamā maršruta pieturvieta ir Dauģēnu klints. Tas ir krāšņs smilšakmens atsegums ar divām alām, kas ir garākās Latvijā un no kurām iztek avoti.

Lai arī alas ir interesants apskates objekts, nogruvumu bīstamības dēļ tās nav ļauts izpētīt tuvāk, jo aizvadītajā ziemā alās notika pamatīgs nogruvums, kas jau tā nestabilo objektu padarīja vēl bīstamāku apmeklētājiem.

Daļa no Dauģēnu klints ir puslokveida formas smilšakmens atsegums, ko dēvē par Dauģēnu cirku.

Pie tā izbūvētas noejas kāpnes un labiekārtota skatu platforma, kas ļauj visā krāšņumā aplūkot iespaidīgo smilšakmens atsegumu un no tā iztekošos avotiņus

Maršrutu noslēdzam pie 12 metrus augstā Skaņākalna, kas ir viena no gludākajām lielajām klintīm Latvijā ar unikālu akustisko efektu. Tā kā klints siena ir neregulāri ieliekta, tā labi atstaro skaņu viļņus, radot atbalsi.

Dauģēnu dabas taka turpina Skaņākalna parka taku, tāpēc pārgājienu var uzsākt arī atpūtas vietā iepretim Skaņamkalnam, vai arī sekot TVNET piemēram un doties virzienā no Ramatas ietekas Salacā uz Mazsalacu.