Purezera taka

Šis ir ceturtais no sešiem stāstiem par Latvijas dabas krellēm - pastaigu takām, kas atrodas dažādās gleznainās vietās. TVNET aicina izbaudīt pastaigas, uzlādējot sevi ar dabas košumu un lieliski pavadīt laiku kopā ar ģimeni.

Šoreiz apmeklējam vienu no skaistākajiem pastaigu maršrutiem - Purezera dabas taku!

Purezers ar tam apkārt izveidoto pastaigu taku atrodas Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā, Alojas novadā. No Rīgas braucot, vislabāk ceļš mērojams caur Limbažiem un tālāk Puikulei apmēram pusotrā stundā. Savukārt, no Valmieras puses brauciens uz pusi īsāks, braucot cauri Matīšiem, nogriežoties uz Alojas pusi un, izbraucot cauri Urgai, nogriežoties pa kreisi uz zemes ceļa un tālāk sekojot ceļa norādēm uz Purezera taku. 

Kādu gabalu pabraucot pa “Latvijas Valsts mežu” uzbūvēto meža ceļu, kas ir taisns kā novilkta līnija, nonāksiet līdz nelielam stāvlaukumam, piknika un ugunskura vietai.

Šeit var izlocīt kājas un tad doties uz meža pusi, sekojot norādei "Purezera taka". Ja līdzi ir piknika grozs, iesakām to pataupīt piknika vietai pie ezera, jo tā ir daudz skaistāka.

Purezera purva taka ir nepilnus 4 km gara. Tā ir apļveida taka, kas sākas skaistā mežā, kur jāmāk lavierēt starp mazām eglītēm un kritušiem kokiem.

Izejot no meža, uzreiz nomainās ainava. Sajūta ir sirreāla, jo priekšā paveras ezers, kam apkārt vijas purva taka, kas sastāv galvenokārt no dēlīšu laipām.

Takas malās izvietoti interesanti informācijas stendi, kā arī iespējams viedtelefonā nofotografēt QR kodu un uzzināt vēl vairāk par šejienes dabas bagātībām.

Šī ir visu laiku romantiskākā pastaigu vieta, kādā nācies būt. Īpaši skaisti te ir vakaros, kad riet saule.

Purezera takai piemīt ne tikai īpašs dabas skaistums, bet pa ceļam sastopami arī reti augi. Viens no tiem - rasene, kas ķer kukaiņus. Rasenēm uz lapām ir īpaši dziedzermatiņi, ar kuriem augi sagūsta kukaiņus, ko tie izmanto kā papildu barību nabadzīgajai augsnei, kurā tie parasti aug.

Purezera taka atrodas īpaši skaistā vietā, un tajā esošās atpūtas vietas ir fantastiskas — piknikam paredzētās platformas izbūvētas virs ūdens, uz tām atrodas ugunskura vietas. Iespējams, šī ir viena no retajām vietām, kur iespējams kurināt ugunskuru uz ūdens.

Takas izstaigāšanai būs nepieciešama stunda, tomēr nevajag steigties. Pasēdi un izbaudi ainavu!

Takas platums nepārsniedz pusmetru, tāpēc bērnu ratiņiem un cilvēkiem ar kustību traucējumiem tā nebūs piemērota.