Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krasovickis joprojām dzīvo divsievībā

Ilgus gadus Latvijas bagātākā cilvēka statusu baudījušais eksbaņķieris Viktors Krasovickis varētu būt krimināli sodāms par nepatiesu ziņu sniegšanu valsts iestādei.

Kā liecina «VZ» rīcībā esošie dokumenti, pēdējo reizi precoties, viņš noslēpis, ka jau ir precējies un laulība nav līdz galam izšķirta. Kādi bijuši «Parex bankas» viceprezidenta motīvi, slēpjot patiesību, var tikai minēt, taču šā iemesla dēļ, iespējams, par spēkā neesošu var uzskatīt arī tagadējo Krasovicka laulību.

Mahinācijas ar dzīvokļiem

Presē nereti minēts, ka Krasovickis un viņa sieva Ņina Kondratjeva ir varen noturīgs pāris, kas kopā turas teju trīsdesmit gadu. Patiesībā viņu laimīgajā laulībā bijis vairāku gadu pārrāvums, par kuru zina nebūt ne visi.

Šīs lietas priekšvēsture sniedzas tālajā 1990. gadā, kad Krasovickis vēl tikai grasījās kļūt par bagātnieku, kopā ar Valēriju Karginu nodibinot pirmo valūtas maiņas punktu bijušajā Padomju Savienībā. Tolaik viņš kopā ar sievu Ņinu Krasovicku mitinājās nevis greznā villā Jūrmalā, bet gan parastā četristabu dzīvoklī Kuģubūves ielā 11. Vēlme dzīvot labāk acīmredzot jau tolaik spēcīgi izpaudusies, un, kad pavērusies iespēja tikt pie divkārt lielākas dzīvojamām platības — piecistabu dzīvokļa Ganu ielā, topošais baņķieris to nekavējoties izmantojis. Kāda pavecāka kundze Hana Rafaelsone, kura dzīvoja šajā dzīvoklī un kuras saistība ar Krasovicki pagaidām nav skaidra, 1990. gada vasarā saņēmusi atļauju emigrēt uz Izraēlu un pirms tam piekritusi samainīt savu lielo dzīvokli pret Krasovicku mazāko. Tā paša gada 11. oktobrī Krasovickis šķīries no Krasovickas, kas pieņēmusi atpakaļ savu meitas uzvārdu Kondratjeva, un jau pēc mēneša apprecējies ar dzīvokļa īpašnieces Rafaelsones meitu Rinu Gerškovu, turklāt steidzamā kārtā, ko veicinājusi firmas «Parex» direktora Kargina izdota izziņa, ka Krasovickim uz gadu jādodas komandējumā uz Franciju. Būdams precējies ar Rafaelsones meitu Gerškovu, viņš pierakstījies atpakaļ savā vecajā dzīvoklī.

Lieki piebilst, ka Krasovicka un viņa šķirtās sievas attiecībās nekas nemainījās un precības ar Gerškovu notikušas tikai uz papīra, lai Krasovicku ģimene iegūtu savā īpašumā divas dzīvojamās platības. Jau 1991. gada sākumā, divus mēnešus pēc laulībām, Gerškova iesniegusi laulības šķiršanas pieteikumu, pamatojot, ka Krasovickis, pretēji solītajam, negrib ar viņu pārvākties uz Izraēlu, tāpēc arī laulībai nav jēgas. Ziemeļu rajona tiesa laulību arī izšķīrusi, Gerškova kā iesniedzēja samaksājusi 50 rubļu valsts nodevu, paņēmusi šķiršanas apliecību un, visticamāk, aizbraukusi uz Izraēlu, savukārt Krasovickis, kas no valsts nodevas kā atbildētājs atbrīvots, laulības šķiršanas apliecību tā arī nav izņēmis.

Ieinteresējas prokuratūra

Iespējams, ar to šī lieta arī beigtos, ja vien par notikušo neieinteresētos prokuratūra. Apmierinot ģenerālprokurora vietnieka protestu, Augstākā tiesa 1991. gada nogalē Ziemeļu rajona tiesas lēmumu par Krasovicka un Gerškovas laulības šķiršanu atcēla un nosūtīja atpakaļ izskatīšanai citā tiesas sastāvā.

Straujā šķiršanās un tikai divus mēnešus ilgās jaunās laulības, kā rezultātā Krasovickis tika pie diviem dzīvokļiem, ir tikai medaļas viena puse. Otra puse ir tiesas dīvainā rīcība, kas bez vārda runas šķīra laulību, nedodot samierināšanās laiku, kā to paredzēja tā laika likumdošana. Pēc pašreizējās informācijas, Ziemeļu rajona tiesai tā arī neizdevās Krasovicka un Gerškovas laulību izšķirt, jo neviena no iesaistītajām pusēm uz tiesu neieradās. Līdz ar to Krasovickis, lai arī Ziemeļu rajona tiesa viņa laulību bija izšķīrusi, joprojām juridiski skaitījās un, iespējams, joprojām skaitās precējies ar Gerškovu, jo šķiršanās tika atcelta.

Uzšķauda tiesai

Neraugoties uz to, ka laulība netika šķirta, 1996. gadā Krasovickis, kā lieciniekiem piedaloties Valērijam un Tatjanai Karginiem, apprecējās vēlreiz — ar sievu, kas viņam bija pirms fiktīvajām laulībām, Ņinu Kondratjevu (šoreiz precoties viņa saglabāja meitas uzvārdu). Tas jau vairs nebija tas 37 gadus vecais vīrietis, kurš 1990. gadā izprātoja, kā nodrošināt savai ģimenei lielāku dzīvojamo platību, bet gan respektabls baņķieris. Patiesībā ar pēdējām laulībām, iespējams, arī sākas kriminālatbildība. Spriežot pēc «VZ» rīcībā esošās informācijas, slēdzot šo laulību, Krasovickis nav informējis, ka viņš precējies un šķīries vēlreiz. Dzimtsarakstu nodaļas darbiniekiem iesniegta šķiršanās apliecība no Krasovickas, līdz ar to radās iespaids, ka baņķieris 1990. gadā izšķīries no sievas un nu vienkārši atkal «sagājis kopā».

«Dzimtsarakstu nodaļas darbiniekiem nav iespēju pārbaudīt, vai, personai laulājoties, tiesvedībā neatrodas kāda cita laulības šķiršanas prāva, ja pats cilvēks to nedara zināmu,» «VZ» atzina Dzimtsarakstu departamenta direktore Ārija Iklāva. Līdz ar to Krasovickis toreiz izdarījis toreiz spēkā esošā Kriminālkodeksa 198. pantā paredzētu pārkāpumu — apzinātu nepatiesu ziņu sniegšanu valsts institūcijai, kas tagad paredzēta Krimināllikuma 272. panta otrajā daļā. Par to soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar naudas sodu līdz piecdesmit minimālajām mēnešalgām.

Latvijas likumdošana gan neparedz sodu par divsievību, kāds bija pirmskara Latvijā, — pārmācības namu. «Tas gan būtu interesanti, ja Krasovicki aizsūtītu tīrīt atejas, taču šāda soda vairs nav. Patiesībā, spriežot pēc dokumentiem, no viņa bija prasīts pavisam maz — ierasties uz Ziemeļu rajona tiesas sēdi, kur tika izskatīta viņa šķiršanās prāva, un nokārtot šīs formalitātes, izņemt šķiršanas apliecību. Viņam par to pat nekas nebija jāmaksā, jo 50 rubļi valsts nodevas jau bija samaksāti. Izskatās, ka viņu tas vienkārši nav interesējis. Un, ja arī viņš nav savas lietas nokārtojis līdz galam, tad prokuratūrai vajadzēja panākt, lai šī lieta tiek nokārtota,» pauda Iklāva. Civillikums nosaka, ka laulība, kuras noslēgšanas laikā viens no laulātajiem atradies laulībā, uzskatāma par neesošu, un šāda prasība būtu ceļama prokuroram. Lai gan jau 1997. gadā presē tika publicētas aizdomas, ka īsti tīri ar baņķiera laulību nav, par prokuratūras reakciju nekas nav dzirdēts.