Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ik gadu 40% darba negadījumu cēloņi saistīti ar nepilnībām nodarbināto apmācībā

Foto: PantherMedia/Scanpix

Katru gadu 40,4% darbā notikušu nelaimes gadījumu cēloņi saistīti ar nepilnībām nodarbināto apmācībā, kā arī trūkumiem darba aizsardzības prasību ievērošanā, liecina darbā notikušo nelaimes gadījumu statistika.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts darba inspekcijas (VDI) pārstāve Dace Aleksāne, rīt, 28.aprīlī, tiek atzīmēta Starptautiskā darba aizsardzības diena, tāpēc inspekcija vērš darba devēju uzmanību darbinieku apmācības un instruēšanas nozīmei.

Lai padziļināti analizētu darba vietās notikušos smagos un letālos nelaimes gadījumus, kā arī noskaidrotu to cēloņus, VDI veic izmeklēšanu. Nereti darba devēji nepiekrīt inspekcijas izmeklēšanā konstatētajiem nelaimes gadījumu darbā cēloņiem un vēršas tiesu instancēs. Tomēr vairumā gadījumu tiesas spriedumi attiecībā uz darba devēju sūdzībām šajos jautājumos ir noraidoši, skaidroja Aleksāne.

Vienā no gadījumiem SIA «ĢL konsultants» vērsās tiesā, apstrīdot VDI izmeklēšanā konstatēto darba devēja atbildību, uzskatot, ka nelaimes gadījuma vienīgais cēlonis bijis darba drošības noteikumu pārkāpums no darbinieka puses. Darbinieks strādāja tranšejā bez sienu stiprinājumiem un gāja bojā grunts nogruvumā. Administratīvā apgabaltiesa VDI sastādīto aktu par nelaimes gadījumu darbā atstāja negrozītu, savā spriedumā norādot, ka darbinieku atbildība par darba aizsardzības pasākumu ievērošanu ir pakārtota darba devēja atbildībai. Darbinieks var ievērot darba aizsardzības pasākumus attiecīgajā darba vidē un vietā, ja darba devējs ir nodrošinājis atbilstošu darba aizsardzības pasākumu izstrādi un ir iepazīstinājis ar tiem darbiniekus.

Tāpat kāds AS «Liepājas Metalurgs» metāla griezējs, veicot stropēšanu, guva smagas traumas. Cietušais formāli bija informēts par ar 53 dažāda plaša profila instrukcijām. Darba devējs apstrīdēja VDI viņam sastādīto aktu. Administratīvā apgabaltiesa konstatēja, ka pamatots ir arguments, ka daļa apskatīto instrukciju nav pat pietuvināti saistāmas ar cietušā kvalifikāciju un veicamajiem darba uzdevumiem. Cietušais bija parakstījies par to, ka ticis iepazīstināts, piemēram, ar šķirotāja, izstrādājumu marķētāja, siltumtīklu operatora un citām ar viņa darbu nesaistītām instrukcijām. Administratīvā apgabaltiesa secināja, ka cietušajam netika veikta stropētāja darba veidam un tiesību normu prasībām atbilstoša instruktāža darba vietā.

Arī SIA «Zaļā Mārupe» tiesā apstrīdēja VDI noformēto aktu. Atrodoties slēgtā biogāzes ražošanas tehnoloģiskā tilpnē bez autonomiem elpošanas aparātiem, dzīvību zaudēja divi nodarbinātie un viens guva vieglus veselības traucējumus. Administratīvā rajona tiesa atzina, ka darbinieki nebija informēti par biogāzes risku un darba aizsardzības pasākumiem, kas veicami, strādājot vidē, kur ir iespējama saskare ar biogāzi. Tiesas ieskatā, VDI pamatoti secinājusi, ka nelaimes gadījumā cietušie nebija apmācīti darba aizsardzībā un nebija informēti par biogāzes radīto apdraudējumu cilvēka dzīvībai, kas bija viens no nelaimes gadījuma cēloņiem.

Tāpat Administratīvajā apgabaltiesā noraidīta SIA «Maxima Latvija» prasība pret VDI saistībā ar tās noformētajiem aktiem attiecībā uz Zolitūdes traģēdijā cietušo darbinieku traumējošajiem faktoriem darbavietā.

Kā norāda VDI direktors Renārs Lūsis, visi šie gadījumi apliecina, cik būtiski ir nodrošināt kvalitatīvu un jēgpilnu apmācību un instruktāžu darba aizsardzībā. «Neticu, ka minētie uzņēmumi negribētu neko mainīt savā darba kultūrā un darba organizācijā, ja viņiem būtu iespēja pagriezt laiku atpakaļ,» norāda Lūsis.

Viņš aicina visus darba devējus mācīties no šiem traģiskajiem gadījumiem un turpmāk savā uzņēmumā veidot tādu darba vidi un kultūru, kur darba drošība ir prioritāšu augšgalā un visi darbinieki ir informēti par drošām darba metodēm, kā arī pats uzņēmums seko līdzi, lai ikviens nodarbinātais ievērotu darba aizsardzības prasības.

0 Komentāri