Igaunijas ārlietu ministrs ierosinās piemērot sankcijas Magņitska sarakstā iekļautajām personām

Igaunijas ārlietu ministrs Svens Miksers

FOTO: Ieva Makare / LETA

Igaunijas ārlietu ministrs Svens Miksers gatavojas ierosināt valdībai piemērot sankcijas 49 augsta ranga Krievijas amatpersonām, kas iekļautas tā dēvētajā Magņitska sarakstā.

«Es nolēmu iesniegt priekšlikumu valdībai piemērot sankcijas par smagiem cilvēktiesību pārkāpumiem, lai pievērstu uzmanību arvien biežākajiem gadījumiem, kad tiek pārkāptas starptautiskās tiesības,» Miksera teikto citē Ārlietu ministrijas preses dienests.

Ministrs norādīja, ka pēdējā laikā vērojamā spēka politikas saasināšanās nedrīkst palikt bez atbildes un jāizmanto visas iespējas, ko paredz nacionālie likumi un starptautiskās tiesības.

Igaunijas Ārlietu ministrijas publiskotā informācija liecina, ka Magņitska sarakstā iekļautie cilvēki ir saistīti ar smagiem cilvēktiesību pārkāpumiem, tostarp Sergeja Magņitska nāvi.

Advokāts Sergejs Magņitskis nomira 2009.gada novembrī pēc 358 pirmstiesas aizturēšanas izolatorā pavadītām dienām. Viņu aizturēja pēc tam, kad viņš bija apsūdzējis vairākas Krievijas amatpersonas liela mēroga korupcijā un Krievijas budžeta izlaupīšanā. Magņitskim tika liegta pienācīga medicīniskā aprūpe, un viņš nomira astoņas dienas pirms termiņa, kad viņš būtu bijis jāatbrīvo no apcietinājuma vai jātiesā.

Miksers ierosinās piemērot Magņitska sarakstā iekļautajām personām aizliegumu iebraukt Igaunijā.

Ministrs norādīja, ka pēdējos pāris desmit gadus cilvēktiesību situācija Eiropas Savienibas apkārtnē ir pasliktinājusies un Eiropas Savienībai (ES) ir uz to jāreaģē un jāveicina stabilitāte un drošība ES robežu tuvumā.

Miksers uzsvēra, ka Igaunija ir viena no tām valstīm, kas ir gatavas rīkoties.

«Uz likumiem balstītās pasaules kārtības graušana, tostarp nopietnu cilvēktiesību pārkāpumu veidā, nav pieņemama un, ņemot to vērā, Ārlietu ministrija ir izlēmusi, izmantot Starptautisko sankciju likuma sniegtās iespējas (..) un iesniegt valdībā projektu [par sankciju noteikšanu,» paziņoja Miksers.

Lai gan Igaunijas parlaments jau 2016.gada decembrī pieņēma likuma grozījumu, kas ļautu aizliegt augsta ranga Krievijas amatpersonām, kas atrodas tā dēvētajā Magņitska sarakstā, iebraukt Igaunijā, Igaunijas Iekšlietu ministrija vēl nav īstenojusi šos ierobežojumus.

Uz augšu