O, 26.09.2023.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Abu Meri: Latvijas institūcijām jāizvērtē ASV apsūdzības «ABLV Bank»

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: Jānis Škapars/TVNET

Latvijas atbildīgajām institūcijām jāizvērtē ASV Finanšu ministrijas (FM) institūcijas pārmetumi «ABLV Bank», pauda partijas «Vienotība» Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Hosams Abu Meri.

Abu Meri akcentēja, ka ASV FM Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla (FinCEN) atzinumā paustais nav labas ziņas ikvienam Latvijas iedzīvotājam, kuram rūp tiesiska valsts. Šādā situācijā par izteiktajiem pārmetumiem izvērtējums jāveic Latvijas atbildīgajām iestādēm, tajā skaitā Finanšu un kapitāla tirgus komisijai, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestam un Latvijas Bankai.

Secinot, ka tas nepieciešams, iestādes šajā situācijā varētu arī sākt izmeklēšanu, norādīja politiķis, akcentējot, ka atzinumā konstatētais ir nopietns signāls Latvijai, uz ko atbilstoši jāreaģē.

Taujāts par politisko reakciju, «Vienotības» frakcijas vadītājs norādīja, ka, pirmkārt tas ir izpildvaras līmeņa jautājums, uz kuru valdībai ir atbilstoši jāreaģē, norādot uz nepieciešamajiem soļiem. Saeima nepieciešamības gadījumā varētu veikt nepieciešamos grozījumus likumos, skaidroja Abu Meri.

Kā ziņots, Latvijas «ABLV Bank» vadība līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām, teikts «FinCEN» publiskotajā paziņojumā.

«FinCEN» norāda, ka «ABLV Bank» biznesa prakse nodrošina finanšu pakalpojumu sniegšanu klientiem, kuri vēlas izvairīties no regulatoru prasībām. Bankas vadība un darbinieki ir līdzvainīgi klientu pretlikumīgajās finanšu darbībās, tostarp naudas atmazgāšanā un tā dēvēto čaulas uzņēmumu izmantošanā, lai slēptu to pretlikumīgo bankas darījumu patieso dabu un atbildīgo identitātes.

Jau ziņots, ka «FinCEN» plāno noteikt sankcijas «ABLV Bank» par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā.

Savukārt «ABLV Bank» pārstāvji norādīja, ka sagatavotais ziņojums ir departamenta priekšlikums, par kuru 60 dienu laikā var iesniegt rakstiskus iebildumus. Banka šobrīd izskata iespējas, lai FinCEN pārskatītu savus priekšlikumus. «Banka pieliks visas pūles, lai atspēkotu izteiktos apgalvojumus,» uzsvēra bankā.

Pēc aktīvu apmēra «ABLV Bank» 2017.gada septembra beigās bija trešā lielākā banka Latvijā. Bankas lielākajiem akcionāriem - Oļegam Fiļam, Ernestam Bernim un Nikai Bernei - uz tiešas un netiešas līdzdalības pamata pieder 87,03% no bankas pamatkapitāla. «ABLV Bank» obligācijas kotē biržas «Nasdaq Riga» parāda vērtspapīru sarakstā. «ABLV Bank» atrodas tiešā Eiropas Centrālās bankas (ECB) uzraudzībā.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais