Grībauskaite kritizē Skverneļa ierosinājumu atjaunot Lietuvas un Krievijas starpvaldību komisijas darbību

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: AFP/SCANPIX

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite ceturtdien nodēvējusi par bezatbildīgu premjerministra Sauļus Skverneļa ierosinājumu atsākt Lietuvas un Krievijas divpusējās starpvaldību komisijas darbu. Grībauskaite uzsvēra, ka galvenie stratēģiskie enerģētikas, transporta un tirdzniecības jautājumi ir jārisina ar Eiropas Savienības (ES) institūciju starpniecību.

«ES institūciju svars tiek izmantots, kārtojot galvenos enerģētikas, transporta un tirdzniecības jautājumus. Tādēļ «komisiju» divpusējās darbības atjaunošana nekalpo mērķim un ir bezatbildīga, raugoties no nacionālās drošības skatupunkta,» paziņoja Grībauskaite.

Viņa piebilda, ka divpusēji augsta līmeņa politiskie kontakti iespējami ar valstīm, kuras piekopj draudzīgas attiecības.

«Krievija tikmēr pārkāpj starptautiskās tiesības, īstenojot agresīvu militāro, informācijas un kiberpolitiku pret saviem kaimiņiem. Būtu naivi iedomāties, ka ar šo valsti iespējamas no politikas atrautas ekonomiskās attiecības. Krievija ir vienmēr izmantojusi enerģētiku, tirdzniecību un citus instrumentus kā līdzekļus politiskā spiediena izdarīšanai un savas ietekmes palielināšanai uz citām valstīm. Mūsu pieredze to tikai apstiprina,» sacīja Grībauskaite.

Kā jau vēstīts, Skvernelis ceturtdien izteicis ierosinājumu, ka Lietuvas un Krievijas starpvaldību komisija, kas nav sanākusi uz apspriedi jau sešus gadus, varētu atjaunot savu darbību.

Viņš norādīja, ka Lietuvas un Krievijas dialogs varētu aptvert tirdzniecības sakarus, enerģētikas, autopārvadājumu, lauksaimniecības, un transporta jomu, kā arī lietuviešu skolotāju situāciju Krievijas Kaļiņingradas apgabalā.

Skvernelis pēdējo dienu laikā vairākkārt izteicies, ka Lietuvai šogad būtu jāatjauno politiskie kontakti ar Krievijas varas iestāžu pārstāvjiem, norādot, ka «tieša un principiāla saruna ir labāka par nesarunāšanos». Vienlaikus viņš gan uzsvēris, ka nevar būt ne runas par atkāpšanos no stingras stratēģiskās nostājas attiecībā uz Ukrainu, cilvēktiesību ievērošanu un citiem principiāliem jautājumiem.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu