Krievijas tiesa aizmuguriski piespriež cietumsodu Magņitska priekšniekam

Viljams Brauders

FOTO: AFP/SCANPIX

Krievijas tiesa piektdien aizmuguriski piespriedusi deviņu gadu cietumsodu britu investīciju fonda «Hermitage Capital» vadītājam un aktīvam Kremļa kritiķim Viljamam Brauderam, atzīstot viņu par vainīgu apzinātā bankrotā.

ASV dzimušais Lielbritānijas pilsonis kļuvis pazīstams ar kampaņu sava bijušā darbinieka Sergeja Magņitska piemiņas saglabāšanai.

Magņitskis nomira 2009.gada novembrī pēc 358 pirmstiesas aizturēšanas izolatorā pavadītām dienām. Viņu arestēja pēc tam, kad advokāts bija apsūdzējis vairākas Krievijas amatpersonas liela mēroga korupcijā un Krievijas budžeta izlaupīšanā. Magņitskim tika liegta pienācīga medicīniskā aprūpe, un viņš nomira astoņas dienas pirms termiņa, kad viņš būtu bijis jāatbrīvo vai jātiesā.

Magņitskis savulaik atklāja, ka tiesībsargājošo iestāžu darbinieki piesavinājušies valsts budžeta līdzekļus 5,4 miljardu rubļu apmērā. Tiek uzskatīts, ka šīs personas atriebjoties organizējušas jurista kriminālvajāšanu, par šīs naudas izsaimniekošanu apsūdzot pašu Magņitski.

Tagad tiesa Brauderam un viņa biznesa partnerim Ivanam Čerkasovam uzdevusi atlīdzināt 4,2 miljardus rubļu (60 miljonus eiro) lielus zaudējumus.

Tikmēr Krievijas prokuratūra piektdien paziņojusi, ka turpinās prasīt «Interpolam» Braudera aizturēšanu.

Jau 2013.gadā Krievijas tiesa Brauderam aizmuguriski piesprieda deviņu gadu cietumsodu par izvairīšanos no nodokļiem.

Par izvairīšanos no nodokļiem Krievijas tiesa 2013.gadā notiesāja arī Magņitski, lai gan viņš jau četrus gadus bija miris.

Uz augšu