Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Ēlerte: Pirmsskolas pedagogu algu palielināšana RD izmaksātu tikpat, cik viens tramvajs

RD frakcijas «Vienotība» priekšsēdētāja Sarmīte Ēlerte FOTO: Evija Trifanova/LETA

Pirmsskolas pedagogu atalgojuma palielināšana Rīgas domei (RD) izmaksātu tikpat, cik viena tramvaja iegāde - 3,5 miljonus eiro, pauda RD frakcijas «Vienotība» priekšsēdētāja Sarmīte Ēlerte.

«Rīga ir ļoti bagāta pašvaldība, jautājums ir par prioritātēm.

Ja skolotāji un bērnudārza audzinātāji būtu RD valdošās koalīcijas - «Saskaņas centra» un «Gods kalpot Rīgai» - prioritāte, tad, protams, šo naudu varētu atrast, bet mēs atkal un atkal redzam, ka tā nav prioritāte,» pavēstīja Ēlerte.

Politiķe arī uzsvēra, ka «Vienotība» vairākkārt ir aicinājuši budžeta grozījumos palielināt, piemēram, bērnudārza audzinātāju algas, jo viens no iemesliem, kāpēc uz Rīgas bērnudārziem ir rindas, ir tieši tas, ka par šī brīža algām, bērnudārzu audzinātājus nevar atrast.

«Šis priekšlikums [palielināt pirmsskolas pedagogu algas] ir atkal un atkal noraidīts. Mēs esam aprēķinājuši, ka tas maksātu 3,5 miljonus eiro - tas ir tik, cik viens tramvajs, ko RD ir plānojusi pirkt,» norādīja Ēlerte.

Frakcijas priekšsēdētāja arī informēja, ka jautājumu par to, vai RD būtu pamatoti Satversmes tiesā pārsūdzēt Ministru kabineta apstiprinātos pedagogu atalgojuma noteikumus, politiskais spēks pārrunās partijas valdes sēdē trešdien, plkst.17.

Jau ziņots, ka RD plāno apstrīdēt pedagogu atalgojuma noteikumus Satversmes tiesā, jo pašvaldība uzskata, ka tas diskriminē Rīgas skolotājus.

RD priekšsēdētāja vietnieka Andra Amerika (GKR) padomnieks Mareks Gailītis uzsvēra, ka galvenais pamatojums pedagogu atalgojuma noteikumu pārsūdzēšanai ir to radītais nevienlīdzības princips. Tie radot situāciju, ka skolotājs Rīgā par tādu pašu darba slodzi kā citviet Latvijā saņem mazāk naudas par vienu skolēnu.

Tāpat vēstīts, ka pedagogu atalgojuma reforma RD nākamā gada budžetā izmaksās 17-18 miljonus eiro. Pašvaldības pakļautībā ir vairāk nekā 100 skolas, un aprēķini tiekot veikti pamatojoties uz skolēnu skaitu maijā.

Jūlijā valdība apstiprināja jaunos pedagogu atalgojuma noteikumus un tos pavadošos normatīvos aktus. Noteikumi paredz, ka visiem pedagogiem, tai skaitā pirmsskolas un interešu izglītības, profesionālās izglītības pedagogiem un atbalsta personālam, zemākā mēneša darba algas likme būs 680 eiro.

Tiek noteikts, ka algu aprēķinos ņems vērā reģionālo koeficientu, kas nosaka skolotāju skolēnu proporciju skolā - Rīgā skolēnu un skolotāju attiecībai būs jābūt 16,5:1, astoņās lielajās pilsētās tas būs 15,5:1 ar pārejas noteikumiem uz vienu gadu, novados, kuru teritorijā skolēnu skaits ir 3,5 uz vienu kvadrātkilometru proporcijai jābūt 14:1, novada pilsētās 12,5:1, novados, kuru teritorijā skolēnu skaits izglītības iestādēs ir 0,5 skolēni uz vienu kvadrātkilometru, proporcija jābūt 9,5:1, bet pārējos novados 11,5:1.

Turklāt noteikumi paredz, ka pašvaldības, kuras nevar atļauties pirmsskolas pedagogiem, kuri strādā ar bērniem no 1,5-4 gadu vecumam, maksāt 620 eiro par likmi, tā vietā var piešķirt 560 eiro par slodzi mēnesī. Šāda kārtība attieksies uz tiem pedagogiem, kuri strādā ar bērniem līdz četru gadu vecumam ieskaitot un kuriem atalgojums tiek maksāts no pašvaldību budžeta. Tāpat noteikts pārejas periods līdz kuram pašvaldībām jāsāk maksāt pilnais slodzes atalgojums - 680 eiro par likmi.

Uz augšu
Back