Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Apmetums. Sausais vai slapjais? (7)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Remontējot mājokli, nav viegli izvēlēties sienu apdares materiālu. Vieni iesaka likt ģipškartonu (sauktu arī par riģipsi jeb sauso apmetumu) – tas esot daudz vienkāršāk, lētāk, zem tā varot paslēpt caurules un vadus. Citi apgalvo, ka ģipškartona sienas ir pārāk mākslīgas, pēc vairākiem gadiem tās būšot vienos caurumos, pie tām nevar droši piekārt plauktus, tādēļ iesaka kaļķa apmetumu.

Ģipškartons – gludāks

Ģipškartons ir gluds, jāšpaktelē tikai lokšņu salaiduma un skrūvju vietas. Toties pie tā ir sarežģītāk piekarināt smagas lietas – ieteicams tādas vietas paredzēt iepriekš un zem ģipškartona iebūvēt biezu koka dēli. Ģipškartona apdare paņem vairāk telpas nekā apmetums – par dažiem centimetriem, ja plāksnes līmē, un par vairāk nekā pieciem, ja to stiprināšanai izmanto metāla profilu karkasu. Toties aiz karkasa sienas var noslēpt caurules un vadus. Sienas izmaksā dārgāk, darbam nepieciešams arī plašs dažādu materiālu klāsts. Ģipškartonu nedrīkst likt vienā kārtā, kā to bieži vien dara taupības nolūkā, jāliek vismaz divās, kas palielina izmaksas.

Var izlocīt Ģipškartons ir ērts materiāls, lai iegūtu izliektas griestu un sienu formas. To var izdarīt, izmantojot šī materiāla īpašību mitrumā liekties. Mitrā stāvoklī iegūtā forma jāfiksē, lietojot šablonu no dēļiem, finiera vai cita materiāla. Pilnīgi izžūstot, loksnes izturība atjaunojas.

Kaļķa apmetums

Ja vecais (parasti – kaļķa) apmetums ir bojāts vai savu laiku nokalpojis, tas drūp un vairs neturas pie koka skaliņu režģa. Bieži vien sairušo apmetumu satur tikai tapetes, un, tās noplēšot, apmetums izbirst. Ja lielākā daļa apmetuma ir vesela, to var mēģināt remontēt. Viss drūpošais materiāls ir jāizvāc, atstājot tikai stingro apmetuma daļu, kas joprojām labi turas pie sienas. Lai sasaistītu un nostiprinātu atlikušo apmetumu, to apstrādā ar dziļo grunti, pēc tam remontē ar radniecīgu apmetuma maisījumu. Jāraugās, lai remontam izmantotais materiāls būtu līdzīgs stiprības ziņā – kaļķa apmetumu nav ieteicams aizlāpīt ar cementa apmetumu, jo materiālu atšķirības dēļ ar laiku var rasties plaisas.

Ja apmetums ir stipri bojāts, jāizvēlas, vai sienu apmest vai arī apšūt ar ģipškartonu.

Apmetuma atjaunošana

Tas prasa daudz laika un pacietības, taču ir lētākais risinājums. Nepieciešama tikai sijāta smilts, kaļķis, ūdens un nedaudz cementa. (Var izmantot arī gatavos maisījumus vai ģipša apmetumu.) Kaļķa apmetumam ir vairākas priekšrocības. Tas ir porains, elpojošs, labi uzsūc mitrumu un atdod to, tādējādi palīdzot regulēt telpas mikroklimatu. Šāds apmetums ir plastisks, ar to ir patīkami strādāt. Kaļķis ir senču pārbaudīts materiāls, tas darbojas kā konservants, tādēļ koka konstrukcijas, uz kurām likts šāds apmetums, paliek sausas un saglabājas desmitiem gadu. Kaļķis labi sader ar koku, šāds apmetums sevišķi ieteicams vecām, vēsturiskām ēkām, jo ir elastīgs un kustas līdzi mājai.

Dabiski grubuļains

Kaļķa apmetums nekad nebūs tik gluds kā ģipškartona plāksne, taču nedaudz grubuļainas sienas padara mājokli dabiskāku. Tādēļ tās var nešpaktelēt, bet pēc izrīvēšanas un izžūšanas vienkārši krāsot. Tomēr šis darbs prasa lielu laika patēriņu – kaļķa apmetums jāklāj vairākās kārtās, ievērojot mitruma un temperatūras režīmu, un tas ilgi žūst. Imitēt kaļķa apmetuma struktūru var ar gatavajiem ģipša maisījumiem.

Var izmantot arī cementa apmetumu, taču vecās mājās tas nav ieteicams, jo neļauj konstrukcijām tik labi elpot kā kaļķa.

Un atkal ģipškartons

Ja apmetuma atjaunošana nav iespējama, neremontētās sienas var apšūt ar plākšņu materiāliem. Visbiežāk izvēlas ģipškartonu, jo ražotāji piedāvā gatavus tehnoloģiskos risinājumus, tas nopērkams jebkurā būvniecības veikalā. Atšķirībā no klasiskajiem apmetuma veidiem nav jāgatavo maisījums, tāpēc atkrīt netīrība apmešanas procesā. Ar nelielām iemaņām ģipškartona apšuvumu var izveidot paša spēkiem.

Ja grib aizmālēt acis

Ģipškartona apšuvums ļauj paslēpt veco sienu defektus. Ar to var iztaisnot šķības sienas, nomaskēt caurumus, nevajadzīgas ailas. Protams, ja ēkā ir problēmas ar mitrumu un tajā ir pelējums, ja koka starpsienas sākušas pūt vai trupēt, ja sienās ir nopietnas plaisas, nedrīkst to ignorēt un vienkārši pa virsu likt ģipškartonu – pēc laika var nākties to visu plēst nost. Jābūt uzmanīgiem, pērkot dzīvokli vai māju, kurā veikts eiroremonts – ģipškartons ir labs materiāls, lai pārdošanas brīdī noslēptu konstrukciju patieso stāvokli.

Izmantoti arī resursi internetā: www.padomi.lv un www.la.lv

Komentāri (7)
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu