Strādājot dārzā, svarīgi domāt ne tikai par darbu, bet arī par savu veselību, īpaši par muguru. Jāatceras sen pārbaudīta patiesība, ka smagums jāceļ ar taisnu muguru un ar kājas muskuļu palīdzību.
Pēc smaga darba bieži sāp krusti. Jo mugurkauls kļūs lokanāks, jo mazāk tas sāpēs. Tad, kad darbs ir izdarīts, pareizi jāatslogo un jāatpūtina mugurkauls. Ravēt vai lasīt dārzā Kolorādo vaboles ieteicams četrrāpus, nevis tupus vai noliecoties. Tad mugura netiks pārpūlēta un tiks attīstīta tās muskulatūra. Izpildot šos vingrojumus, tie nenodarīs neko sliktu veselībai. Jebkurš vingrojums jābeidz ar ieelpu. Vingrojumi jāizpilda lēnām un mierīgi, jo pēc mugurkaula atbrīvošanas atbrīvojas arī muskuļi.
***
1. vingrojums
Mugurkaula atslodzei
Vingrojumu izpilda, rokas turot uz ceļgaliem. Jāiztēlojas, kā kaķis ievelk vēderu uz iekšu, izdarot ieelpu, noliec galvu uz leju, ar vēderu spiežot muguras daļu atpakaļ, lai tā kļūst pēc iespējas apaļāka. Pēc tam jāizdara izelpa un kā sunītim ar paceltu galvu jāizslienas uz augšu. Vingrojumu izpilda 5, 7 vai 9 reizes. Ja ir vēlēšanās,
vingrojumu var izpildīt, atbalstoties ar rokām, piemēram, pret ābeli dārzā.
2. vingrojums
Atbrīvošanās no smaguma sajūtas muskuļos Noguļas uz muguras zālē, ceļ rokas un kājas uz augšu. Tad vienlaikus purina abas rokas un kājas. Vingrojuma ilgums – 3 līdz 5 minūtes. Vingrojumu var izpildīt ar pārtraukumiem.
3. vingrojums
Mugurkaula atslodzei
Apsēžas uz ķebļa dārzā, ieliek kājas un rokas bļodā, kur ieliets ūdens. Galvu noliec virs ceļgaliem, atbrīvojot kaklu. Ja galvu ir grūti noliekt uz leju un palikt šādā stāvoklī, tad to var turēt nedaudz paceltu uz augšu vai pagrieztu sānis. Vingrojumu izpilda apmēram 5 minūtes.
4. vingrojums
Saules enerģijas uzņemšana
Stāvot kājas nedaudz jāieliec, rokas ceļ uz augšu, iedomājoties, kā tiek ņemta saules enerģija. Tad tās jālaiž gar seju uz leju līdz vēderam. Vingrojuma ilgums – pēc savām izjūtām, kamēr šķiet, ka ir saņemts pietiekami daudz enerģijas.