Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Lāčplēša dienas svētku programma LTV1 ēterā

FOTO: publicitātes

Lāčplēša dienā, 11.novembrī, kad tiek pieminēti par Latvijas valsti kritušie karavīri, LTV1 ēterā visas dienas garumā būs skatāma īpaša svētku programma – tiešraides no dievkalpojuma Rīgas Domā, militāro vienību parādes pie Brīvības pieminekļa, svecīšu sienas, ziedojumu akcijas Brāļu kapos un filmu pirmizrādes.

Rīta cēlienā, pulksten 9:00, LTV1 ētera tiešraidē - ekumenisks dievkalpojums no Rīgas Doma. Sprediķi teiks Latvijas evaņģēliski luteriskās Baznīcas ELB arhibīskaps Jānis Vanags. Dievkalpojumā piedalīsies Nacionālo bruņoto spēku virskapelāns Elmārs Pļaviņš un kapelāni, kā arī Nacionālo bruņoto spēku orķestris.

Pēc dievkalpojuma, pulksten 10:10, sāksies LTV videofilma «Sešas zvaigznes zobenā». Latviešu strēlnieki līdzās jaunlatviešiem un Trešās atmodas laika inteliģentiem ir tie, kas mācējuši būt tik drosmīgi un nekaunīgi, lai iezīmētu pasaules kartē Latvijas kontūras. Gan ar dziesmām un gara spēku, gan īstiem ieročiem. Karavīru dziesmas jaunās versijās izpilda latviešu grupas «Tumsa», «Astro’n’out», «Dzelzs vilks», «Baltie lāči» un dziedātāji Ivo Fomins, Aija Andrejeva un Mirdza Zīvere. Jaunus aranžējumus dziesmām veidojis Uldis Marhilēvičs.

Svētku programmas turpinājumā, pulksten 12:55, sāksies tiešraide no Brīvības pieminekļa, kur notiks svinīgā godasardzes maiņa un Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militārā parāde, ko komandēs NBS Mācību vadības pavēlniecības komandieris, Nacionālās aizsardzības akadēmijas rektors, pulkvedis Egils Leščinskis. To pieņems valsts Bruņoto spēku augstākais vadonis, Valsts prezidents Andris Bērziņš. Tiešraidi vadīs LTV žurnālists Arnis Blodons.

Latvijas Televīzija Lāčplēša dienā būs Rīgas Brāļu kapu memoriālā, lai rādītu un stāstītu par šīs dienas norisēm svētvietā. Tiešraides kopā ar Ēriku Niedru LTV1 ēterā būs vērojamas pulksten 17.45, 18.42 un 21.10. LTV no 2011.gada 11.novembra turpina sadarbību ar «Rīgas Brāļu kapu un Latvijas vēsturiskā mantojuma fondu» ziedojumu akcijas rīkošanā, kuras mērķis ir savākt līdzekļus Rīgas Brāļu kapu memoriālā ansambļa restaurācijai. Šā gada mērķis ir savākt līdzekļus, lai uz simtgadi, kopš veikti pirmie apbedījumi Rīgas Brāļu kapos, varētu pilnībā pabeigt Noslēdzošās sienas restaurāciju, sakārtot Zemgales un Kurzemes heraldiskos tēlus un strēlnieku bareljefus.

Tiešraidēs no Rīgas Brāļu kapiem piedalīsies, ar savu līdzdalību sniedzot atbalstu Brāļu kapu akcijai, koris «Kamēr» un diriģents Jānis Liepiņš, RTU studentu pūtēju orķestris «SPO», mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Māris Martinsons, Zemessardzes 51. kājnieku bataljona ansamblis, vadītājs Arturs Reiniks, NBS Štāba orķestris, vadītājs Dainis Vuškāns, sarunās par memoriālā ansambļa vēsturisko, simbolisko un māksliniecisko vērtību piedalīsies restauratori, studenti, pedagogi, karavīri, karavīru ģimenes, sabiedrības pārstāvji, kas jūtas piederīgi un atbildīgi par vēsturiskā mantojuma un piemiņas saglabāšanu.

Atceres dienā, pulksten 19:15, Latvijas Televīzijā pirmizrādi piedzīvos dokumentālā filma «Jaunatne Latvijas brīvības cīņās», kas stāsta par to, kā uzreiz pēc valsts neatkarības pasludināšanas 1918. gada novembrī skolēni un studenti pieteicās aizstāvēt Latvijas valsti un kā Latvijas Brīvības cīņās un frontes aizmugurē iesaistījās ap 300 skolēnu un 1000 studentu visā Latvijā.
«20. gadsimta sākums, Pirmais pasaules karš un daudzie neatkarības kari vai kari par valstu neatkarību mūsu reģionā - Centrālajā un Austrumeiropā - zīmīgi ar to, ka armijās parādās cilvēki, kuri tur agrāk nav bijuši un kuriem tur pēc reglamenta nebūtu jābūt. Tās ir sievietes, pat meitenes, kuras dodas karot, pārģērbušās vīriešu drēbēs. Tie ir zēni, bērni - ārpus iesaukto kategorijas esošie cilvēki,» stāsta filmas konsultants un vēsturnieks Ēriks Jēkabsons.
Kas bija tie motīvi, kuri jauniešus pamudināja stāties armijā, kāds bija vēsturiskais fons, kas lika pavisam jauniem zēniem brīvprātīgi doties karot, kāds bija skolnieku rotas karavīru liktenis pēc Latvijas okupācijas, kā tā laika patriotismu salāgot ar mūsdienu situāciju - tie ir jautājumi, uz kuriem filmā tiek meklētas atbildes.
Pulksten 19.45 un 21.05 LTV1 skatītājiem būs iespēja tiešraidē sekot Lāčplēša dienas tradicionālam notikumam – Svecīšu sienai 11. novembra krastmalā. Kā aizsākās šī tradīcija, godinot Latvijas brīvības cīnītājus, ar kādām domām un noskaņām šurp nāk cilvēki šodien - par to reportāžās vēstīs LTV žurnāliste Līva Rauhvargere. Pie Rīgas pils mūriem stāstīsim arī par Valsts robežsardzi, kura svin dibināšanas 95. gadskārtu. Videostāstos iepazīsim Nautrēnu vidusskolas jaunsargus un viņu vēlmi mācīties valsts aizsardzības lietas. Par savu gaismas ceļu, kas katru gadu top novembrī, stāstīs Vaivaru pamatskolas pirmsskolas grupas «Gaismiņas» bērni un audzinātājas.

Vakara noslēgumā, pulksten 21:30, spēlfilmas «Džimlai rūdi rallallā» TV pirmizrāde. Filma vēsta par veco ļaužu pansionāta iemītniekiem, kas jau gadiem ilgi jūtas nevienam nevajadzīgi un traucējoši. Viņiem rodas traka ideja – atteikties no pensijām un doties brīvprātīgi armijā, tā glābjot valsti finanšu krīzes laikā un aizraujoši pavadot dzīves pēdējos gadus. Vecīši ir gana gudri, šo notikumu organizējot, un tagad īstie piedzīvojumi sākas. Filmas režisori – Māris Putniņš un Jānis Cimmermanis, lomās Ingrīda Andriņa, Ļevs Birmanis, Olga Dreģe u.c.

Uz augšu
Back