/nginx/o/2018/07/14/9010521t1h6ae0.jpg)
«Slimnīcā ar diviem maziem bērniem, kas vairākas dienas vemj un mokās ar smagu caureju – to nenovēlu piedzīvot nevienai ģimenei,» pirms pāris gadiem piedzīvoto bērnu saslimšanu ar smagu rotavīrusa infekciju atceras Sandra. «Viss sākās naktī pēc bērnu ballītes. 2 gadus vecā meitiņa sāka vemt, bet tik bieži un smagi – ik pēc 20 minūtēm, ka tiešām nobijos. Sacēlās arī temperatūra. Mēģināju dot padzerties, bet viss, ko viņa iedzēra, pēc mirkļa atkal tika izvemts. Uz rīta pusi sākās arī caureja, pilnīgi kā ūdens. Sazvanījos ar ģimenes ārsti, un viņa lika tūlīt doties uz Bērnu slimnīcu, kur mūs pielika pie sistēmas. Mājās ar tēvu palika otra 8 mēnešus vecā meitiņa, kuru starplaikos no slimnīcas skrēju barot ar krūti. Diemžēl pēc divām dienām arī viņai sākās rotavīruss, ko mājas apstākļos nevarēja apturēt. Tā bija tiešām briesmīga nedēļa – biju slimnīcā ar diviem maziem bērniem, kas pieslēgti pie sistēmas, visu laiku vemj, raud, prasās uz rokām, bet to nevar, jo rociņā ir iedurta sistēmas adata. Slimnīca bija pārpildīta, jo februārī Latvijā bija rotavīrusa uzliesmojums. Kad pēc piecām dienām tikām laukā, biju zaudējusi vairākus kilogramus svara, pārgurusi, negulējusi, mazā meitiņa vēl saķēra iesnas un klepu. Pagāja vairākas nedēļas, līdz mazie vēderiņi atkal bija veseli un meitas pilnībā atlaba. Ja toreiz būtu zinājusi, cik rotavīruss var būt briesmīgs, noteikti izmantotu iespēju vakcinēties,» stāsta Sandra.
Līdzīga pieredze ik gadus Latvijā ir vairākiem tūkstošiem bērnu un viņu vecāku, kuri smago rotavīrusa jeb vēdera vīrusa infekciju ir spiesti ārstēt slimnīcā. Vēl vairāki tūkstoši rotavīrusu ārstē mājās, kas iespējams, ja slimība norit vieglākā formā.
Kaut gan vakcinācija pret rotavīrusu Latvijā ir pieejama jau vairākus gadus un to daļēji apmaksā valsts, daudzi vecāki par šo ļoti efektīvo aizsardzības veidu nav pietiekami informēti. Zīdainītim līdz sešu mēnešu vecumam ir jāsaņem divas vakcīnas devas, kas tiek iepilinātas mutītē pilienu veidā, un bērniņš tiek aizsargāts pret visiem populārākajiem rotavīrusa paveidiem.

Ir aplami domāt, ka tad, ja bērns vienu reizi izslimo rotavīrusu, viņam pret šo infekciju izveidojas dabīga imunitāte uz visu mūžu. Rotavīrusam ir vairāki paveidi, un pēc saslimšanas rodas imunitāte tikai pret konkrēto vīrusa tipu, kas nav īpaši noturīga. Savukārt rotavīrusa vakcīna pasargā no pieciem vispopulārākajiem rotavīrusa paveidiem.
Protams, rota vīrusa vakcīna nepasargā pret visām agrīna vecuma bērna caurejām. Taču jāatceras, ka rotavīruss ir visplašāk izplatītais vīruss mazu bērnu vidū, kas izraisa tieši smagās caurejas un bērniņa atūdeņošanos, un tieši rotavīrusa dēļ slimnīcā ik gadu Latvijā ārstējas vairāki tūkstoši bērnu.
Pat tad, ja bērns neapmeklē mazuļu skoliņas, netiekas ar citiem bēbīšiem, izvairās no lielveikaliem un ģimene rūpīgi ievēro personīgo higiēnu, pilnībā izvairīties no saslimšanas ar rotavīrusu nav iespējams. Rotavīruss izplatās ne tikai tiešo kontaktu ceļā, piemēram, ar netīrām rokām vai rotaļlietām, bet arī, lidojot pa gaisu – to var uzšķaudīt vai uzklepot garāmgājējs, tas var būt paslēpies putekļos kādā kāpņu telpā u.tml.
Rotavīruss ir ļoti dzīvelīgs. Apkārtējā vidē uz dažādiem priekšmetiem tas var izdzīvot no 10 - 15 dienām līdz pat vienam mēnesim, inficējot cilvēkus. Tādēļ vakcinācija ir vienīgais efektīvais rotavīrusa infekcijas profilakses veids.