Gandrīz katrs bērnībā ir izslimojis vējbakas, tomēr ir gadījumi, kad ar šo vīrusu izraisīto infekcijas slimību saslimst ne tikai bērni.
Gaisa pilienu infekcija
Ģimenes ārste Dace Jansone stāsta, ka ar vējbakām galvenokārt slimojot bērni, tomēr esot gadījumi, kad tās konstatētas arī pieaugušajiem. "Infekcijas slimība, kuru izraisošais vīruss ceļo pa gaisu pilienu veidā klepojot, šķaudot, nav smaga, bet nepatīkama," saka ārste. Vējbaku vīrusam piemīt ļoti augsta spēja inficēt cilvēku. Vīruss nonāk augšējos elpošanas ceļos un ātri savairojas visā organismā. Apmēram pēc nedēļas vīruss ir nonācis arī ādā un parādās tipiskie vējbaku izsitumi. Slimības inkubācijas periods ilgst 11 līdz 21 dienu. Slims cilvēks pārējos var inficēt inkubācijas perioda beigās un vēl apmēram nedēļu pēc pēdējo svaigo izsitumu parādīšanās.
Galvenie simptomi
Vējbakas noris vieglāk, ja ar tām slimo bērnībā. Tad pirmo slimības simptomu, piemēram, paaugstinātas ķermeņa temperatūras, nespēka, galvassāpju, apetītes zuduma, var pat nebūt. Pusaudžiem un pieaugušajiem šie simptomi ir vairāk izteikti. Pēc 2 līdz 4 dienām dažādās ķermeņa vietās, arī galvas matainajā daļā, parādās nelieli, nedaudz piepacelti sārti izsitumi, kas ātri piepildās ar dzidru vai bālganu šķidrumu un kļūst par pūslīšiem. Tie bieži vien niez. Tos kasot, pūslīši tiek pārplēsti un to vietā veidojas krevelīte, kas saglabājas līdz divām nedēļām. Māmiņa Inita stāsta, ka sākumā savam bērnam dažus izsitumus pamanījusi uz krūtīm, bet jau pēc pāris stundām izsitumu skaits ievērojami palielinājies. Visi izsitumi neparādās uzreiz, jauni parādās pakāpeniski. Ja izsitumu vietā nav iekļuvusi infekcija un neveidojas sastrutojums, parasti uz ādas nekādas sekas nepaliek.
Izmanto briljantzaļo šķīdumu
Izveseļošanās no vējbakām parasti norit viegli bez sarežģījumiem, tāpēc speciāla ārstēšana nav nepieciešama. Lai atturētu bērnus no izsitumu kasīšanas un nepieļautu, ka tajos nokļūst infekcija, visbiežāk izsitumu apstrādā ar briljantzaļo šķīdumu, tautā sauktu par "zeļonku", tomēr tas esot mazāk efektīvs nekā Burova šķīdums, kas ir arī sausinošs. Bērniem ieteicams īsi apgriezt nagus. Ja gadījumā ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, tad bērniem var dot kādu temperatūru pazeminošu medikamentu, ko ieteiks ģimenes ārsts. Pie viņa jāvēršas jebkurā gadījumā.
Fakti
Vakcinācija pret vējbakām pieejama Kiprā, Vācijā, Itālijā, Maltā, Slovēnijā, Šveicē un citur. ASV tā iekļauta bērnu potēšanas kalendārā. Latvijā vakcināciju izdara, ja ir indikācijas, vai pēc vecāku vēlēšanās.
Šobrīd vējbakas 95 procenti cilvēku pārslimo līdz 17 gadu vecumam, bet 5 procenti ir vecāki par 17 gadiem.