/nginx/o/2018/07/14/9057532t1h9d0a.jpg)
Man ir bažas par dzimumzīmi – tā kļūst lielāka... Varbūt tā ir ļaundabīga? Kādas izmeklēšanas man jāveic?
Cilvēks bez īpašām grūtībām arī pats var kontrolēt savus ādas veidojumus, knsultē "Veselības centra 4" dermatologs Raimonds Karls. Atliek tikai iegaumēt šādas iespējami bīstamās izmaiņas: A – asimetrija – veidojuma forma vai pigmenta izvietojums kļūst nevienāds jeb asimetrisks; B – robežas – veidojuma perifērija nav vienāda visa tā perimetrā; C – krāsa – vienlaikus vairākas krāsas (brūna, tumši brūna, melna, pelēka, zila, sarkana) novērojamas viena veidojuma ietvaros; D – diametrs – veidojums palielinās izmēros, aug; vēlāk izmaiņas skar tā virsmu, parādās kreveles, nedzīstoša čūliņa, zvīņas un iespējamas subjektīvas sajūtas – nieze, dedzināšana, retāk sāpes.
Ja tāds veidojums cilvēkam ir viens, parasti piedāvā to likvidēt. Ja šādu veidojumu ir daudz, ieteicams novērot tos ne retāk kā reizi gadā. Ārsts veido tā saukto dzimumzīmju karti (mole mapping), nākamās vizītes laikā ar datoru iespējams ļoti precīzi noteikt izmaiņas un izšķirties par rīcību – turpināt novērot vai tomēr likvidēt. Aktīvās (displastiskās) dzimumzīmes likvidēšanas zelta standarts ir ķirurģiska ārstēšana. Šādus veidojumus nelikvidē ar lāzeru.
Precīzi noteikt veidojuma dabu var tikai pieredzējis speciālists klātienē. Konstatēt, vai ādas veidojums ir labdabīgs vai ļaundabīgs, un izvēlēties piemērotāko likvidēšanas metodi (ķirurģisku vai ar lāzeru) dermatologam palīdz dažādu veidu aparatūra – dermaskopija, ultrasonogrāfija, siaskopija. Latvijā beidzot pieejams arī konfokālais lāzera mikroskops, kas šobrīd pasaulē ir viens no precīzākajiem diagnostikas veidiem iekaisīgu ādas slimību, ādas jaunveidojumu vai audzēju, piemēram, bazaliomu, melanomu un citu gadījumā.
Līdz šim, lai ādu novērtētu šūnu līmenī, bija jāveic biopsija (jāpaņem mazs audu gabaliņš). Šī procedūra nebija patīkama – tās laikā nepieciešama anestezējoša injekcija, turklāt var palikt maza rēta, iespējams, pat nepieciešamas šuves. Pēc tam ādas audu gabaliņu nosūtīja uz laboratoriju un atbilde bija jāgaida 10 – 12 dienas. Šī jaunā iekārta noskenē ādu slāni pa slānim un sniedz jau gatavu šūnu attēlu – ļauj noteikt, vai šūnas ir ļaundabīgas, apskatot tās palielinājumā.
Konfokālais lāzera mikroskops tehnoloģiski aizvieto biopsiju. Turklāt pacientam tiek aiztaupītas nepatīkamās emocijas, sajūtas un arī laiks, jo šo darbu veic 10 – 20 minūtēs. Līdz ar to diagnostika ir ērtāka, ātrāka un pilnīgi nekaitīga pacientam! Parasti ārsts kombinē vairākus izmeklēšanas veidus, ar konfokālā lāzera mikroskopijas palīdzību pārbaudot tikai aizdomīgos ādas veidojumus.