Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Lietuvas ārlietu ministrs: Izraidītie Krievijas žurnālisti uzvedās kā huligāni

Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs FOTO: LETA

Krievijas valsts televīzijas kanāla «Rossija» žurnālisti, kas izraidīti no Lietuvas, uzvedās huligāniski un provokatīvi, ceturtdien paziņoja Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs.

Viņš sacīja, ka žurnālisti, kas trešdien tika atzīti par valstī nevēlamām personām, mēģināja ar viltu iekļūt slēgtā pasākumā un «terorizēja» Traķos notikušā Krievijas opozīcijas foruma dalībniekus, kuru vidū bija opozīcijas politiķi un inteliģences pārstāvji.

«Tas, ko redzēju, bija elementārs huligānisms un provokatīva rīcība,» Linkevičs sacīja žurnālistiem Viļņā.

Linkevičs norādīja, ka daži Krievijas mediji, piemēram, «Pirmais Baltijas kanāls» un «Novaja gazeta», saņēma pienācīgu akreditāciju uz pasākumu un to žurnālisti neradīja problēmas.

«Ja viņu mērķis bija atspoguļot pasākumu, viņiem savs mērķis bija jāsasniedz pienācīgā veidā. Tomēr viņiem acīmredzami bija citi mērķi, un es varu minēt un pieņemt, ka viņi vēlējās paši radīt stāstus un atspoguļot savus stāstus, nevis reāli notiekošo,» klāstīja Lietuvas ārlietu ministrs.

Jau vēstīts, ka Lietuva izraidījusi četrus Krievijas valsts televīzijas žurnālistus, kas izraisījuši incidentus, mēģinot iekļūt Traķos notikušajā Krievijas opozīcijas forumā, un ceturtdienas naktī trīs no viņiem ir atstājuši Lietuvu, bet ceturtās personas atrašanās vieta nav zināma.

«Trīs personas ap pulksten vieniem iekāpa lidmašīnā uz Maskavu. Viļņas policijas migrācijas pārvalde viņiem deva rīkojumu atstāt Lietuvu,» aģentūrai BNS teica Lietuvas Valsts robežsardzes dienesta pārstāvis Ģiedrjus Mišūtis.

Lietuvas Migrācijas departamenta direktora vietnieks Jans Vidicks BNS atzina, ka ceturtās izraidītās personas atrašanās vieta vēl ir jānoskaidro.

Lietuvas Valsts drošības departaments trešdien iekļāva Krievijas valsts televīzijas kanāla «Rossija» žurnālistu Pāvelu Zarubinu un trīs viņa filmēšanas komandas pārstāvjus Lietuvā nevēlamo personu sarakstā un lika viņiem atstāt valsti. Valstij nevēlamas personas statuss viņiem noteikts par valsts drošības apdraudēšanu.

Zarubins telefoniski no Viļņas telekanālam «Rossija» iepriekš sacīja, ka migrācijas dienesta amatpersonas novēro Krievijas žurnālistus un ir nepārprotami paudušas, ka ar nākamo reisu viņiem būs jādodas prom.

«Oficiālais iemesls, kuru viņi norādīja, bija iespējams valsts drošības apdraudējums,» teicis žurnālists.

Lietuvas policija un plašsaziņas līdzekļi vēstī, ka Krievijas žurnālisti izraisījuši vairākus incidentus, mēģinot iekļūt forumā Traķos, kurā šonedēļ pulcējās Krievijas politiskās opozīcijas un inteliģences pārstāvji. Apsardze viņus forumā nav ielaidusi, jo viens no žurnālistiem nesis mikrofonu ar Krievijas valsts telekanāla «Rossija» logotipu.

Divu dienu forums, kura rīkotāji bija Lietuvas Ārlietu ministrija, Austrumeiropas pētījumu centrs un Starptautiskais vēlēšanu pētījumu centrs, notika otrdien un trešdien Traķos. Foruma dalībnieki galvenokārt runāja par cilvēktiesībām, valsts un sabiedrības attiecībām Krievijā, nacionālismu, islāmu Krievijā, politiskajām iespējām pirms parlamenta apakšpalātas Valsts domes vēlēšanām, attiecībām starp Krieviju un Rietumiem, Krievijas nozīmi militārajos konfliktos, kā arī Rietumvalstu sankcijām.

Foruma dalībnieku vidū bija Krievijas opozīcijas pārstāvis un bijušais pasaules čempions šahā Garijs Kasparovs, vienīgais Valsts domes deputāts, kurš kritizējis Krimas aneksiju, Ilja Ponomarjovs, sociologs Igors Eidmans, Kremli un pareizticīgo baznīcu kritizējošās pankgrupas «Pussy Riot» dalībniece Marija Aļohina, kā arī cilvēktiesību aktīvists un padomju laika disidents Sergejs Kovaļovs.

Tāpat forumā piedalījās nevalstiskās vēlēšanu novērošanas organizācijas «Golos» («Balss») izpilddirektore Lilija Šibanova, kā arī Krievijā pazīstami žurnālisti Jevgeņijs Kiseļovs, Artemijs Troickis, Mihails Zigars, Maša Gesena un citi.

Uz augšu
Back