Juristi bez maksas sniegs konsultācijas noziegumos cietušajiem

Ilustratīvs attēls

FOTO: PantherMedia/Scanpix

Jau trešo mēnesi Latvijā darbojas bezmaksas atbalsta tālrunis noziegumos cietušajiem 116006, uz kuru zvanot var saņemt profesionālu psiholoģisko un informatīvo palīdzību. Šajā laikā novērots, ka cilvēkiem ļoti bieži ir nepieciešama tieši juridiska veida palīdzība – gadījumos, ja ir iesākts kriminālprocess, lieta tiek izbeigta vai process ir ieildzis.

Cilvēkiem trūkst informācijas par to, kā rīkoties šādās situācijās, tāpēc Advokatūras dienu ietvaros sadarbībā ar Juridiskās palīdzības administrāciju 17. martā norisināsies kampaņa «Pajautā advokātam!».

17. martā ikvienam būs iespēja saņemt Latvijā pieredzējušu juristu bezmaksas konsultācijas, zvanot uz atbalsta tālruni noziegumos cietušajiem 116006.

Tā būs iespēja uzdot sev interesējošus jautājumus par strīdu risināšanas iespējām un citiem juridiska rakstura jautājumiem. Neatkarīgi no kampaņas «Pajautā advokātam!» šajā dienā varēs saņemt arī psiholoģisko palīdzību, kuru sniegs Krīžu un konsultāciju centra «Skalbes» speciālisti.

Kā uzsver Anda Švinka, krīžu un konsultāciju centra «Skalbes» projektu vadītāja, neskatoties uz problēmas saturu, cilvēkiem joprojām ir nepieciešams emocionālais atbalsts un apstiprinājums tam, ka viņu problēma patiešām ir problēma. Tādā veidā viņi saņem papildu mudinājumu to atrisināt.

Ja cilvēkiem nepieciešama informatīva rakstura palīdzība, to ir iespējams atrisināt ar viena zvana palīdzību. Visbiežāk šāda saruna ilgst aptuveni 20 minūtes. Tomēr, ja cilvēki saskaras ar dažāda veida vardarbību ģimenē – emocionālu, fizisku vai seksuālu - tad nepieciešamas vairākas konsultācijas, kuras var ilgt pat stundu. Bieži šādās situācijās cilvēki ir vieni, un viņiem trūkst līdzcilvēku atbalsta. Zvanot uz atbalsta tālruni, viņi var saņemt ne tikai psiholoģisku, bet arī informatīvu palīdzību.

Ņemot vērā, ka bezmaksas tālrunis noziegumos cietušajiem ir sācis savu darbību tikai šā gada janvārī, saņemto zvanu skaits ir liels. Divu mēnešu laikā bijušas 403 sarunas, no kurām vairāk nekā puse zvanītāju bijušas sievietes. Visvairāk zvanītāju ir bijuši iesaistīti ekonomiskos noziedzīgos nodarījumos – krāpšanā, zādzībā, ceļu satiksmes negadījumos, huligānismā, kā arī bijuši pakļauti emocionālai un fiziskai vardarbībai ģimenē, darbavietā vai citur. Zvanītājiem šādos gadījumos tiek sniegta informācija par iestādēm, kur vērsties problēmas risināšanai, kā arī tiek nodrošināts emocionālais atbalsts. 126 cilvēki ir sazvanījuši tālruni akūtā krīzes situācijā, un 100 cilvēki ir bijuši hroniskā krīzes situācijā, kas nozīmē, ka traumatiskais notikums ir atstājis dziļas sekas.

«Tas, ar ko mēs saskaramies un par ko mēs nespējam izrunāties, mūsos rada sajūtas, kuras parasti ir trauksmainas, nomācošas. Ja mēs to neizrunājam, tad šīs sajūtas baro arvien lielākas sajūtas, un veidojas sniega bumbas efekts, kad cilvēks vairs nezina, no kura brīža tas viss ir sācies. Diemžēl dažiem šī bumba var izrādīties pārāk smaga. Ir jāparūpējas par sevi, lai nebūtu šis sniega bumbas efekts, kas kā lavīna nogāž cilvēku no kājām,» par iemesliem, kāpēc zvanīt uz bezmaksas atbalsta tālruni, skaidro Anda Švinka.

Nākotnē krīžu un konsultāciju centrs «Skalbes» plāno doties pieredzes apmaiņā uz citām Eiropas Savienības valstīm, kurās arī veiksmīgi darbojas vienotais atbalsta tālrunis noziegumos cietušajiem.

Uz augšu