Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Zatlera nelabvēlis sola drīz publicēt jaunus audioierakstus

LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: LETA

Šodien plašu ievērību guvis audioieraksts, kurā Zatlera reformu partijas (ZRP) līderis eksprezidents Valdis Zatlers paredz, ka kopā ar nacionālo apvienību "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) veidotā valdība varētu krist nākamā gada martā. Tā anonīmais publiskotājs sola tuvākajā laikā publicēt jaunus ierakstus.

Elektroniskajā sarakstē ar aģentūru LETA anonīmais audioieraksta publiskotājs jeb "biedrs, kas vairs netic Zatleram", atzīst, ka pareizāk būtu bijis šo informāciju paziņot publiski, atklājot viņa vārdu, tomēr viņš patlaban esot ZRP biedrs un nevēloties tikt izslēgts no partijas.

"Tas automātiski nozīmētu manu izslēgšanu no partijas, ko es nevēlos! Esmu pietiekami daudz laika un resursu patērējis, lai izcīnītu savu vietu. Es drīzāk uzskatu, ka partijas nākotnei labāk būtu, ja no tās aizietu Zatlers.

Viņš ir pieļāvis kļūdas, kuras nevar piedot!

Un partijai kopumā tas nāktu tikai par labu," viņš raksta.

Tuvākajā laikā sola vēl svarīgākus ierakstus

Anonīmais ieraksta publiskotājs arī norāda, ka viņa rīcībā ir arī citi, daudz svaigāki ieraksti, kurus viņš grasoties publicēt tuvākā laikā. "Diemžēl arī šie ieraksti labi parāda Zatlera kunga cinismu un augstprātību," atzīmē vēstules autors.

ZRP šā ieraksta tapšanā un publiskošanā vaino no partijas aizgājušos un tagadējos neatkarīgos Saeimas deputātus, savukārt šo deputātu grupas neformālais līderis Klāvs Olšteins apgalvoja, ka tas neesot tiesa.

Olšteina sešinieks pie vainas neesot

"Man nav aizdomu, ka tas varētu būt kāds no šiem deputātiem," teica Olšteins, aicinot ZRP labāk risināt savas iekšējās problēmas. "Negribu komentēt šāda veida pārmetumus un ieslīgt neauglīgās diskusijās. Es gribētu, lai ZRP turpina strādāt un tiek galā ar savām problēmām. Arī es viņiem varētu daudz ko pārmest, bet tas būtu ceļš uz nekurieni," klāstīja politiķis.

Zatlera partijā spriež par valdības drīzu krišanu

Kā ziņots, kāda anonīma "labvēļa" publiskotā audioierakstā Zatlers paredz, ka kopā ar VL-TB/LNNK veidotā valdība varētu krist nākamā gada martā, savukārt jau maijā valdība tiktu veidota ar patlaban opozīcijā esošo "Saskaņas centru" (SC).

ZRP ieraksta autentiskumu nenoliedz, uzsverot, ka tās bijušas vien partijas iekšējās debates, nevis rīcības plānošana.

Publiskotā uzrunas fragmenta iesākumā Zatlers uzsver, ka "mums ir uzdevums izveidot valdību", kam esot iespējami divi scenāriji, "jums patīk tas vai nepatīk". "Pirmais scenārijs ir tāds, ka mums ir nacionāļu valdība, kura krīt martā, un kā alternatīva mums pēc tam ir valdība ar "Saskaņu" maijā," sacījis Zatlers.

Valdības krišana saistīta ar prezidenta vēlēšanām Krievijā

Atbildot uz jautājumu, kāpēc šai valdībai būtu jākrīt, Zatlers atbildējis: "Esiet droši!" Politiķis paudis viedokli, ka Latvijas valdības krišana notikšot uz Krievijas prezidenta vēlēšanu fona, proti, Krievijas prezidenta vēlēšanām sekošot krievu nacionālais pacēlums, kas tiks kurināts. "Būs vajadzīgs ārējais ienaidnieks. Nav nekas labāks kā maza fašistiska valdība, kaimiņu valdība. Esam reāli. Jā, jā, nebaidieties, nokritīs. Tā kā mēs viņu tagad taisām, nokritīs," sacījis politiķis.

Kā otru scenāriju Zatlers apskata lielāku koalīciju ar SC. Ja tā nepildītu solījumus, kas doti, tā tiktu gāzta. "Mēs šo valdību gāžam tāpēc, ka mēs nevaram atļauties pildīt solījumus," scenārijus iezīmējis Zatlers.

Nevis rīcības plāns, bet teorija

ZRP pārstāve Daiga Holma skaidroja, ka audioierakstā dzirdamā runa ir no tolaik topošās ZRP frakcijas iekšējās apspriedes, krietnu nedēļu pirms 11.Saeimas pirmās sēdes. Sanāksmē tikusi modelēta un apspriesta tālākā notikumu gaita valdības veidošanā.

"Tajā nekādas konkrētas rīcības netiek plānotas, tā vietā tiek iezīmēti teorētiskie notikumu attīstības scenāriji ilgtermiņā," norādīja Holma.

Pēc ZRP pārstāves teiktā, ierakstā esot dzirdams, ka Zatlera skaidrojumā tiek paustas bažas, ka valdība ar nacionālo apvienību varētu kalpot kā ērts mērķis iespējamai asai ārpolitiskai kritikai, kā arī paustas bažas, ka šo valdību varētu saļodzīt pasākumi 16.martā. Tāpat arī ticis norādīts - ja plašākas koalīcijas scenārija gadījumā trešais iespējamais koalīcijas partneris - SC - nepildīs dotos solījumus, valdība nevarētu pastāvēt.

ZRP: svarīgi nevis ieraksti, bet fakts, ka tādi veikti

"ZRP uzskata, ka daudz būtiskāks par šā audioieraksta saturu ir fakts, ka šis ieraksts, kas veikts iekšējā darba apspriedē, kurā piedalījās vien valdes locekļi un ievēlētie deputāti, precīzi demonstrē atšķēlušos deputātu lojalitāti pret partiju un tās priekšsēdētāju," norādīja Holma. Šā ieraksta veikšanas fakts būtībā lieku reizi pierādot, ka atšķelšanās un Zatlera kompromitēšana bijusi plānota jau krietni pirms sešu deputātu demarša. ZRP nešauboties, ka "demokrātijas trūkums" kalpojis tikai kā ērts aizbildinājums, jo ieraksta saturs lieliski parādot, ka lēmumu pieņemšana un iespējamu scenāriju modelēšana partijā notikusi atklātā diskusijā starp valdi un frakciju.

Kā ziņots, koalīcijas veidošana ilga vairāk nekā mēnesi un tajā tika apspriesti dažādi varianti - gan ar VL-TB/LNNK, gan SC līdzdalību. Pirms jaunās Saeimas sanākšanas arī sašķēlās ZRP frakcija, no tās aizejot sešiem deputātiem, kas tagad veido neatkarīgo deputātu grupu.

Galu galā koalīciju izveidoja ZRP, "Vienotība", nacionālā apvienība un seši ZRP šķeltnieki, kopā 56 deputāti.

Informācija par Zatlera izteikumiem parādījās, kādam anonīmam cilvēkam interneta vietnē "youtube.com" ievietojot audioieraksta fragmentu.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu