Krākšanu miegā var uzskatīt par tikpat senu problēmu, cik sena ir cilvēce. Pat ja tā netraucē pašu krācēju, tad blakusgulētājam tā noteikti nav patīkama. Turklāt, kā varam lasīt dažādos pētījumos, krākšana var būt ne tikai neliela problēma, bet var radīt arī skābekļa badu smadzenēs un pat kļūt par nāves cēloni. Par to, kā Liepājā mēģina palīdzēt krācējiem, "Brīvbrīdim" pastāstīja ausu, kakla un deguna ārsts ĀDOLFS SVOLAKS.
Nobela prēmija garantēta!
Mēģinot atbildēt uz jautājumu, vai krākšana ir slimība, dakteris Svolaks uzsvēra: tā noteikti ir problēma, ko visā pasaulē risina dažādās klīnikās un dažādi speciālisti. Rīgā ir arī speciāla Miega laboratorija. Un tam, kurš atradīs, kā to atrisināt, Nobela prēmija garantēta jau nākamajā dienā, ir pārliecināts dakteris.
Viņš stāsta, ka krākšana atstāj ļoti sliktu iespaidu uz krācēja pašsajūtu: cilvēks no rīta pamostas noguris, neizgulējies, ar galvassāpēm un citām nepatīkamām sajūtām. Bieži vien krākšanas iemesls ir elpvadu, aukslēju, mandeļu un citu orgānu muskulatūras vājais tonuss, kas ar gadiem samazinās. Cits iemesls ir traumu dēļ vai citādi iegūti fiziskie defekti, piemēram, deguna lūzums, kas aizsprosto elpceļus un tamlīdzīgi. Tāpēc metalurgu slimnīcā ir speciāla aparatūra, ar kuru šīs problēmas mēģina risināt ķirurģiskā ceļā. "Rezultāti ir dažādi," dakteris Svolaks neslēpj. "Citiem palīdz, citiem daļēji, citiem īsta uzlabojuma nav, bet mēs cenšamies." Taču ir vērts mēģināt, viņš uzskata.
Zāļu pret krākšanu pagaidām nav
Lai gan aptiekās var nopirkt medikamentu "Snoreeze", kas, kā sola pievienotā informācija, palīdz atvieglot krākšanu, dakteris Svolaks ir pārliecināts, ka pret šo problēmu zāļu pagaidām nav. Tāpēc krācējiem un viņu dzīvesbiedriem tomēr vajadzētu pievērst uzmanību, ja krākšana sāk kļūt apgrūtinoša. Ir medicīniski konstatēts, ka atsevišķos gadījumos krācējiem krākšanas laikā apstājas elpošana un rodas skābekļa bads smadzenēs. To sauc par obstruktīvo miega apnoe sindromu (OMA). Miega speciālisti uzskata, ka tas jau ir nopietns simptoms, lai sāktu ārstēšanos. Lai gan nav zinātniski pierādīts, pastāv uzskats, ka tieši apnoe varētu būt par iemeslu nāves gadījumiem, kad cilvēks no miega vairs nepamostas.
Dakteris Svolaks uzsver, ka krākšanas paradumam noteikti ir saistība arī ar cilvēka nervu sistēmas stabilitāti. Dažkārt var līdzēt krācēja pamodināšana, taču tas var arī nebūt uz ilgu laiku, tomēr palīdz gadījumā, ja gulētājam mute ir vaļā un rīkle izkaltusi. Jau krietni sen secināts, ka cilvēki ar palielinātu svaru krāc biežāk nekā tie, kam lieko kilogramu nav. Turklāt krākšanu var pastiprināt arī smēķēšana un alkohola lietošana – smēķēšana veicina elpvadu iekaisumu un līdz ar to krākšanu, savukārt pēc alkohola lietošanas muskulatūra atslābst, un nav retums gadījumu, ka pēc iedzeršanas krāc pat cilvēks, kas to nekad nav darījis.
Mana pieredze
Gatis (50 gadu) pat neatceras, kad sācis krākt, un par traucēkli savā dzīvē viņš to neuzskata. "Pats savu krākšanu nejūtu, tāpēc dzīvoju normāli un par iešanu pie ārsta arī nedomāju – man nekas nekaiš," viņš saka. "Ja sievai traucē, viņa uzgriež skaļāk televizoru."
Gata sieva Agrita atceras, ka vīrs krācis jau no viņu kopdzīves pirmsākumiem – tie ir 25 gadi. "Kad viņš aizmidzis, bet es gribu skatīties televizoru, tad viņš zēģelē tik skaļi, ka diktors to troksni pārkliegt nevar. Tāpēc, ja man vēl nenāk miegs, labāk palasu grāmatu," saka Agrita. "Bet, kad pati aizmiegu, Gata krākšana mani netraucē – esmu pieradusi. Taču ir gadījies, ka nobīstos, jo Gatis miegā pēkšņi lec sēdus un kampj pēc gaisa. Esmu lasījusi, ka tā cilvēks miegā var noslāpt, tāpēc domāju, ka vīram tomēr nebūtu slikti konsultēties pie ārsta. Viņam savulaik ir bijusi deguna operācija, un iespējams, ka tas ir iemesls viņa krākšanai. Varbūt, ka to var novērst."
Fakti
· Miegā krāc aptuveni 40% cilvēku. · Pēc 60 gadu sasniegšanas krācēju skaits palielinās. · Aptuveni 4% cilvēku sirgst ar obstruktīvo miega apnoe sindromu – slimību, kas rada daļēju elpošanas ceļu nosprostojumu miegā un izraisa skaļu krākšanu. · Sievietes krāc uz pusi retāk nekā vīrieši. · Ir valstis, kur apnoe ir iemesls, lai cilvēkam liegtu autovadītāja tiesības, uzskatot, ka neizgulējies šoferis pie stūres ir tikpat bīstams kā iereibis autovadītājs. · Pirmais ieteikums krācējiem ir tikt vaļā no liekā svara. · Krākšanu veicina alkohola lietošana un smēķēšana · Tā kā krāc parasti, guļot uz muguras, krācējiem iesaka darināt naktstērpus ar kabatiņām uz muguras, kurās ievietot tenisa bumbiņas – tās apgrūtinās gulēšanu uz muguras un samazinās krākšanu. · Krākšanas mazināšanai izgudrotas dažādas palīgierīces, ko ievieto mutē un degunā, ir arī aerosols, kas mazina krākšanu. · Miega zāles pret krākšanu nepalīdzēs, jo krācēji parasti par bezmiegu nesūdzas.