Ančāns: Kāds no Aizstrautas atbalstītājiem Jūrmalgeitā varēja būt potenciāls kukuļņēmējs (7)

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Kāds no astoņiem Jūrmalas domes deputātiem, kas pirms 2005.gada pašvaldības mēra vēlēšanām parakstīja koalīcijas līgumu par atbalstu Inesei Aizstrautai domes priekšsēdētājas amatā, varēja būt potenciāls kukuļņēmējs, šodien Zemgales apgabaltiesā, kur skata Jūrmalas mēra vēlēšanu kukuļošanas krimināllietu, sacīja Jūrmalas domes deputāts Ilmārs Ančāns ("Mūsu zeme").

Tā kā, piemēram, tā laika Aizstrautas atbalstītāji Aigars Tampe (TB/LNNK) un Juris Griķis (TB/LNNK) jau bija strādājuši otra tā laika Jūrmalas mēra amata kandidāta Jura Hlevicka (LPP) veidotā koalīcijā, Ančāns esot pieļāvis, ka kāds no astoņiem deputātiem varētu piekrist ņemt naudu par atbalstu Hlevickim.

Uz jautājumu, kā Ančāns izdarījis šādu secinājumu, Ančāns atbildēja, ka Griķis un Tampe esot reiz uzaicinājuši viņu atpūsties boulinga hallē, kur negaidīti esot pievienojusies Jūrmalas miljonāre Tatjana Okladņikova, bet Griķis un Tampe esot aizgājuši. Ančānam esot piedāvāta nauda. Viņš norādījis, ka nerunāšot par naudu, bet gan par Jūrmalas attīstību. "Šī saruna norāda, ar kādu domu strādā Jūrmalas pašvaldība," sacīja Ančāns.

Politiķis stāstīja, ka Hlevickis pirms Jūrmalas mēra vēlēšanām 2005.gadā piedāvājis viņam valdes locekļa amatu SIA "Bulduru slimnīca" ar atalgojumu 300 lati mēnesī, kas pieaugtu līdz 500 latiem, ja Ančāns mēra vēlēšanās nobalsotu par viņu. Ančāns uzskata šo piedāvājumu par balss pirkšanas mēģinājumu.

Ančāns informēja, ka saņēmis ne tikai naudas un amata piedāvājumu, bet arī piedāvājumu iegūt zemesgabalu pie Lielupes.

Ančāns tiesā atcerējās arī 2004.gada novembri, kad viņam nepamatoti esot atņemts Jūrmalas domes priekšsēdētāja vietnieka amats. Deputāts esot uzzinājis, ka Hlevickis vienpersoniski esot pieņēmis lēmumu par aptuveni piecu hektāru zemes pārdošanu pie Ķemeru sanatorijas, tāpēc par to paziņojis domes sēdē. Pēc šīs sēdes Ančāns esot saņēmis paziņojumu no Hlevicka, ka vairāki deputāti ierosinājuši atcelt viņu no priekšsēdētāja vietnieka amata.

Ančāns tiesā atzina, ka 2005.gada 18.martā, kad notika Jūrmalas mēra vēlēšanas, no rīta konspiratīvā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) dzīvoklī esot saņēmis noklausīšanās aparatūru, kas paslēpta viņam zem apģērba. Ančāns šo ierīci visu noklausīšanās laiku - no iekārtas saņemšanas brīža līdz nodošanai KNAB darbiniekiem - neesot regulējis. Viņš pirms domes priekšsēdētāja vēlēšanām ieradies domes sēžu zālē, apsēdies pie galda un izvairījies no citiem deputātiem, lai tie neievērotu noklausīšanās ierīci.

Lietā apsūdzētā Gvido Harija Volbruga aizstāvis Egons Rusanovs ierosināja tiesu lūgt KNAB padarīt pieejamus visus ierakstus, kas 2005.gada 18.martā veikti ar Ančānam piestiprināto noklausīšanās aparatūru. Informācija, kas fiksēta ar šo aparatūru, līdz šim lietā neesot parādījusies.

Rusanovs pauda viedokli, ka Ančāns varētu būt sagatavots no KNAB puses, lai nekādi nenorādītu uz operatīva dienesta nelikumīgām darbībām, provocējot kukuļa došanu un noklausoties sarunas ar KNAB izsniegto ierīci.

Jau ziņots, ka kriminālvajāšana lietā sākta pret četrām personām - partijas "Jaunais centrs" deputāta kandidātiem Leonīdu Lasmani un Volbrugu, bijušo automašīnu BMW tirgotāju Germanu Milušu un Hlevicki. Viņiem uzrādīta apsūdzība pēc Krimināllikuma 323.panta 2.daļas par kukuļa došanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās.

Saskaņā ar apsūdzību kukulis dots Ančānam, lai viņš mēra vēlēšanās nobalsotu par Hlevicki.

Krimināllieta pēc prokurores lūguma sadalīta vairākās tiesvedībās, atsevišķi izdalītas apsūdzētā Lasmaņa epizodes, jo viņš vairākkārt nav ieradies uz tiesas sēdēm un viņa atrašanās vieta patlaban nav zināma.

Savu vainu no visiem apsūdzētajiem tiesā atzinis tikai Volbrugs.

Tiesā ir atskaņotas Jūrmalas mēra vēlēšanu kukuļdošanas lietā iesaistīto uzņēmēju un politiķu telefonsarunas, kurās runāts par trūkstošās balss iegūšanu Hlevicka ievēlēšanai mēra amatā un par Ančāna piekukuļošanu.

Publiskotajās sarunās piedalījās ne tikai lietā apsūdzētie Milušs, Volbrugs, Lasmanis un Hlevickis, bet arī bijušais Tautas partijas līderis Andris Šķēle, Latvijas Pirmās partijas priekšsēdētājs Ainārs Šlesers, Eižens Cepurnieks (tobrīd - TB/LNNK), uzņēmējs Valērijs Barjers un vairākas citas personas.

Krimināllieta par kukuļdošanu ierosināta 2005.gada 18.martā. Maksimālais paredzētais sods par šādu noziegumu ir 12 gadu brīvības atņemšana ar mantas konfiskāciju.

Pēc krimināllietas ierosināšanas Milušs, Lasmanis un Hlevickis noslēguši laulību līgumus, kas paredz visas mantas šķirtību. Īpašumi galvenokārt reģistrēti uz sievu vārda. Milušs noliedzis, ka līguma slēgšana būtu saistīta ar krimināllietu.

Sākotnēji krimināllietu nodeva Rīgas apgabaltiesai, bet lieta pārsūtīta Zemgales apgabaltiesai, jo Rīgas tiesā strādā Hlevicka brālis. Lietu skata tiesnese Velta Silamiķele.

Komentāri (7)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu