Ukraina un Japāna ar satelītiem uzraudzīs Černobiļas un Fukušimas AES

FOTO: AFP/LETA

Ukraina un Japāna pirmdien panākušas vienošanos par kopīgu satelītu projektu ar mērķi uzraudzīt situāciju avarējušajās Černobiļas un Fukušimas atomelektrostacijās (AES).

«Mēs esam vienojušies par sadarbību kosmosa sektorā, lai uzraudzītu reģionus ap Černobiļu un Fukušimu,» žurnālistiem apliecināja Japānas ārlietu ministrs Fumio Kisida, kurš pirmdien tikās ar savu Ukrainas kolēģi Leonīdu Kožaru.

Projekta mērķis ir līdz 2014.gadam nogādāt orbītā astoņus miniatūrus satelītus, lai ievāktu informāciju par radioaktivitātes ietekmi avarējušo AES apkaimē.

Kā skaidroja Japānas Ārlietu ministrija, satelītu projektu realizēs Tokijas Universitāte un Ukrainas valsts kosmosa aģentūra.

Japānā izstrādātos satelītus kosmosā nogādās Ukrainas nesējraķetes. Plānots, ka satelīti svērs ap 60 kilogramiem, un to diametrs būs 50 centimetri. Tie ik pa divām stundām no aptuveni 600 kilometru augstuma uzņems satelītattēlus.

Vienlaikus tie uztvers signālus no sensoriem, kas būs uzstādīti uz zemes, lai apkopotu informāciju no reģioniem, kuros radiācijas līmenis pārsniedz normu.

Kisida svētdien apmeklēja Černobiļu, kur 1986.gadā notika smagākā civilā kodolkatastrofa vēsturē.

Černobiļa un Fukušima ir vienīgās kodolkatastrofas, kas saskaņā ar starptautisko kodoldrošības skalu (INES) novērtētas ar maksimālo - septīto - līmeni, lai gan eksperti norādījuši, ka to apstākļi bijuši krasi atšķirīgi.

Šā gada 11.martā apritēja divi gadi, kopš Japānu satricināja spēcīga zemestrīce, kurai sekoja katastrofāls cunami.

Fukušimas atomelektrostacijā pēc zemestrīces pilnībā sabojājās dzesēšanas sistēmas, kā dēļ notika kodolreaktoru serdeņu kušana un radioaktīvo materiālu noplūšana vidē, izraisot pasaulē nopietnāko kodolkatastrofu kopš Černobiļas atomelektrostacijas sprādziena 1986.gadā.

    Uz augšu