Skip to footer
Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Dzemdību namā neesot postpadomju gaisotnes (39)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Vēstuli uzrakstīja topošā māmiņa Agnese. Pēc viņas teiktā, gaidot vienu no svarīgākajiem savas dzīves notikumiem, viņa negaidīti saskārusies ar vairākām problēmām Daugavpils dzemdību namā.

«Ir prieks, ka ir uzcelts jauns dzemdību nams, bet diemžēl tur vēl joprojām valda postpadomju gaisotne,» raksta Agnese. Pēc divām vizītēm topošā māmiņa

dzemdību namā notiekošo sauc par «bardaku».

Piemēram, Agnese interesējas, kāpēc visi līgumi par ģimenes dzemdībām vai atsevišķas telpas nodrošināšanu dzemdību laikā tiek slēgti reģistratūrā nekompetentu personu klātbūtnē, nevis atsevišķā telpā ar lietvedi vai sekretāri? Sieviete nesaprot arī to, kāpēc, noslēdzot līgumu, viņai tika izsniegti divi eksemplāri, kas juridiski ir nepareizi. Pēc Agneses teiktā, medmāsas viņai pateikušas, ka, sākoties dzemdībām, viņai jādodas uz slimnīcu ar abiem līgumiem un čeku, kas apliecina maksājumu. Vēl Agnese jautā, kāpēc dzemdību namā nav cilvēka, kurš topošajai māmiņai varētu parādīt dzemdību telpas vai palātas, lai dzemdētājai būtu skaidrs, kur viņai būs jādzemdē. Turklāt lasītājas sašutumu izraisīja vēl viens faktors – neviens reģistratūrā nemēģināja runāt ar viņu latviski.

Atbild Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes locekle Inta Vaivode:

Pēc vadības teiktā, līgumi tiek parakstīti pilnvarotās personas – dzemdību nama vadītājas kabinetā. Atsevišķas telpas līgumu slēgšanai dzemdību namā nav. Abi līguma eksemplāri par maksas dzemdībām tiek reģistrēti speciālā žurnālā, viens eksemplārs tiek izsniegts topošajai māmiņai. Līdz dzemdībām nauda no ģimenes netiek iekasēta.

Sievietes iepazīstināšana ar dzemdību nama telpām ir ierasta lieta, tas tiek atbalstīts. Parasti pēc topošās māmiņas vēlēšanās vecākā medmāsa vai arī vadītāja izrāda dzemdību nama zāles. «Jāsaprot, ka nevar apmeklēt visas telpas. Piemēram, nedrīkst iet palātās, kur atrodas tikko dzemdējušas sievietes ar mazuļiem. Jāievēro tīrība un ētikas noteikumi. Dažas māmiņas saprotamu iemeslu dēļ nevēlas, lai viņas palātās traucē,» saka Inta Vaivode.

Dzemdību nama vadība atbild, ka viss dzemdību nama personāls zinot valsts valodu, taču, tā kā pārsvarā ir krieviski runājošas ģimenes un māmiņas, Agnese acīmredzot nokļuva situācijā, kad viņai netika sniegta informācija latviešu valodā. Apliecība par valsts valodas zināšanu un valodas izmantošana praksē ne vienmēr diemžēl ir samērojama ar ikdienas situācijām.

«Es ceru, ka jaunajai māmiņai tomēr nav zināma postpadomju telpas realitāte. Mūsu modernajā dzemdību namā šādas gaisotnes nav,» teica Inta Vaivode.

Iepazīstoties ar šo stāstu, arī mēs, TVNET Sievietēm, aicinām dalīties ar piedzīvoto dzemdību namos un slimnīcās. Pastāsti pārpratumus vai netipiskas situācijas, lai mēs kopā spētu rast atbildes! Šai dienai, kad pasaulē nāk bērniņš, ir jābūt īpašai un perfektai!

Raksti: woman@tvnet.lv - ar norādi «Dzemdību stāsti».

Komentāri (39)
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu