/nginx/o/2018/07/16/9884640t1h7370.jpg)
Krāsainās plastmasas pudelēs un spilgtās skārda bundžiņās. Šādā iepakojumā pārtikas veikalu plauktos novietoti enerģijas dzērieni. Portāls TVNET skaidroja to dzeršanas iespējamās sekas. Izrādās - enerģijas dzērienu lietošana var beigties ar smagām veselības problēmām.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktora vietnieks katastrofu medicīnas jautājumos Mārtiņš Šics sarunā ar portālu TVNET pieļāva, ka enerģijas dzērienu lietošana samazina ne tikai dzīves kvalitāti, bet arī dzīves ilgumu.
Enerģijas dzērieni rada lielu slodzi aknām, kuras atindē organismu, kā arī nierēm, kuras izvada no ķermeņa lieko.
Ļoti smagas sekas no enerģijas dzērienu lietošanas var būt bērniem.
Bērniem šie dzērieni var izrādīties liktenīgi.
Šics enerģijas dzērienu lietošanas sekas dažos gadījumos salīdzināja ar dzeltenās kaites pārciešanu.
Pediatri pret enerģijas dzērienu lietošanu
Arī Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis sarunā ar portālu TVNET pauda atbalstu pediatru noraidošajai attieksmei pret enerģijas dzērienu pārdošanu un lietošanu bērnu uzturā. "Bērniem nevajadzētu pātagot smadzenes."
Daļa pediatru uzskata, ka bērniem līdz 16 gadu vecumam enerģijas dzērienus nevajadzētu pārdot un lietot.
Arī pieaugušajiem jālieto uzmanīgi
Vienlaikus Apinis neiebilst pret to, ka enerģijas dzērienus īpašos gadījumos lietotu pieaugušie.
Visas lietas, izmantojot pārāk lielos daudzumos, var būt inde.
"Jebkurš medikaments mazā daudzumā ir homeopātisks, vidējā daudzumā ir zāles, bet lielā daudzumā - inde."
"Ja šoferis izdzer vienu bundžiņu enerģijas dzēriena, braucot uz Eiropu, nekas slikts nenotiks. Bet ja pirms diskotēkas enerģijas dzērienu sajauc kokteilī ar šņabi - tā ir inde."
Var radīt atkarību
Apinis vērsa uzmanību, ka daļai cilvēku enerģijas dzērienu lietošana var radīt atkarību. Tas ir līdzīgi kā ar saldinātajiem dzērieniem, piemēram, kokakolu. Protams, atkarība nav tik "briesmīga" kā no smēķēšanas un narkotikām.
Ārstu biedrības prezidents uzsvēra, ka
enerģijas dzērienus nedrīkst lietot ūdens vietā slāpju veldzēšanai.
Ja cilvēka organismā ir maz šķidruma, enerģijas dzērieniem būtu jāsaka nē.
Lai gan enerģijas dzērieni paredzēti noguruma mazināšanai, studenti ar to palīdzību nevarēs trīs naktis negulēt un to laikā bez miega apgūt visa semestra vielu. Tāpat enerģijas dzērieni var nepalīdzēt šoferim, kurš pie stūres pavadījis jau sešas nakts stundas un vēlas vēl turpināt braukt. "Tie nenoņems miegu."
Sportistiem nevajadzētu tos lietot
Arī sporta ārste Sandra Rozenštoka portālam TVNET sacīja, ka sportistiem parasto enerģijas dzērienu lietošana būtu nevēlama. Tajos ir daudz cukura, ogļhidrātu, kuri ļoti ātri iedarbojas.
Tāpat enerģijas dzērienu sastāvā parasti ir kofeīns, taurīns vai guarana.
Tie ir stimulatori, kuriem pašiem nav enerģētiskās vērtības, bet tie ievērojami stimulē vielmaiņu un vienlaikus arī ļoti ātri iztērē organisma krājumus.
Tie stimulē arī sirds un asinsvadu, kā arī elpošanas sistēmu, kurai sportošanas laikā jau tā ir liela slodze. Tie arī paaugstina pulsu un asinsspiedienu, kas sporta laikā paši par sevi ir augsti.
Rozenštoka atzina - ja jauns un vesels cilvēks sporta laikā vienu reizi iedzers enerģijas dzērienu, viņam nekas var nenotikt. Taču, ja to lietos vecāks sportotājs ar augstu asinsspiedienu, viņa spiediens palielināsies vēl vairāk un sirdij būs vēl lielāka slodze.
Enerģijas dzērienu lietošanas sekas var būt atkarīgas no lietošanas biežuma, sporta ārste teica un pieļāva, ka tie var izraisīt aknu un nieru problēmas.
Pēc Latvijas ārstu biedrības vadītāja teiktā, enerģijas dzērienu sastāvs atšķiroties, taču pamatā tajos esot vielas, kuras stimulē cilvēka psihoemocionālo stāvokli. Tāpat tajos ir diezgan daudz cukura un dažādas garšvielas.
Saskaņā ar portāla e-vielas.lv datiem, enerģijas dzērienu sastāvā ir daudzas un dažādas e-vielas (skat. resursos).