Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

Latvieši turpina dzimt Igaunijā (51)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: LETA

Interesējoties par iespējām izmantot Valgas slimnīcas dzemdību nodaļas pakalpojumus, Latvijas iedzīvotāju visbiežāk uzdotais jautājums ir, vai tas vispār iespējams. Ir iespējams!

«Nekādas reklāmas veidojuši neesam, taču acīmredzot labās runas par mūsu darbu sasniegušas daudzu vidzemnieču ausis. Es saprotu, ka valcēnietēm negribas braukt uz Valmieru, taču tas, ka pie mums dzemdē valmierietes un rīdzinieces, ir otra galējība,» uzskata akušiere ginekoloģe Ērika Kaša. Viņa pieļauj, ka internetā lasāmās labās atsauksmes darījušas savu.

Dzemdības nav konveijers

Nav precīzas statistikas, cik no Latvijas iedzīvotājām ir valcēnietes, taču domājams, ka lielākā daļa ir Valkas un Smiltenes novada iedzīvotājas. «Valgas slimnīcas labumus baudījušas arī Apes, Alūksnes, Cēsu, Rūjienas, Valmieras un citu novadu iedzīvotājas. «Daudzkārt esmu pārliecinājusies, ka sievietēm nepatīk lielās slimnīcas, kur dzemdības ir sava veida konveijers. Te ir klusums un dzemdētāju nav daudz,» pauž daktere. Viņa uzskata, ka jaunajām māmiņām patīk tas, ka katrai ir sava palāta. Tiesa, ir arī divvietīgas, taču viss tiek sakārtots tā, ka sieviņas dzīvo pa vienai. Tas ir ērti arī ciemiņiem. Pirms dzemdībām grūtniece viena vai kopā ar vīru var ierasties nodaļā un vecmāte tur izrāda un izstāsta par visām iespējām un piedāvājumiem.

Šogad no Latvijas iedzīvotājām ir piedzimis tikai viens bērniņš. Viņš jau kopā ar māmiņu devies atpakaļ uz Alsviķiem. Dažkārt gadās, ka dzemdību nodaļā ir tikai igaunietes un pēc tam trīs vai četras pēc kārtas ir latvietes. Parasti jaunās māmiņas mājup dodas trešās dienas rītā. Atkārtotajās dzemdībās, ja viss ir kārtībā, no slimnīcas izraksta jau otrajā dienā. Tāda ir Eiropas medicīnas prakse. Šajā gadā pirmais piedzima varens 4,6 kilogramus smags igauņu zēns. Ginekoloģe smej, ka tā ir laba zīme visam turpmākajam gadam.

Jāprot vismaz krievu valoda

Jautāta par tehniskajām izmaiņām nodaļā pēdējā gada laikā, Ē. Kaša atbild, ka arī Valgas slimnīcā ir līdzekļu trūkums, taču ir iegādāts moderns kardiotahogrāfs. To uzliek grūtniecei, lai saprastu, kā pukst vēl nedzimušā bērna sirsniņa, un dzemdību sāpju noteikšanai. Ne katrreiz vēdera sāpēšana nozīmē, ka sākušās kontrakcijas. Šis aparāts labi palīdz procesa kontrolē arī dzemdību zālē. Sarežģījumu gadījumā ērtāk pieņemt pareizos lēmumus.

Dzemdību nodaļā visas nepieciešamās zāles ir pietiekamā daudzumā, tāpēc ērta strādāšana. Latvijas slimnīcās tā nav. Ja jaundzimušajam nepieciešama ārstēšana, viņu kopā ar mammu nosūta uz Tartu. Ē. Kaša brīdina, ka visām grūtniecēm, kuras vēlas dzemdēt Valgā, šā iemesla dēļ ir jāprot vismaz krievu vai angļu valoda. Ja tās nav, tad labāk izmantot Valmieras slimnīcas pakalpojumus. Pērn uz Tartu nogādātas tikai sešas dzemdētājas.

Latvijas jaundzimušo skaits ir tuvs igauņiem

Pozitīvais aspekts Valgas slimnīcā ir tas, ka dzemdētājām nav jāņem līdzi lielas somas ar autiņbiksītēm bērnam, slimnīcas apģērbu un higiēnas precēm sev. Ierodoties Valgā, vajadzīgi dokumenti un Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK). Interesanti, ka Tartu un Narvas slimnīcas pakalpojumus ne reti izmanto sievietes no Krievijas. Valgas dzemdību nodaļā izmanto dzemdības vannā ar vai bez burbuļiem. Tas mazina sāpes. Ne katrai tas patīk, jo ūdens ir miesas temperatūrā un ziemā tas var šķist par vēsu. To, vai ieteicams izmantot vannu, konkrētajā brīdī izvērtē speciālists.

Ē. Kaša uzskata, ka Valkas slimnīcas dzemdību nodaļas likvidēšana bija liela kļūda. Viņai par to joprojām sāp sirds. Dakteres darba prakse ir 41 gads. Pēdējie 15 aizvadīti Valgas slimnīcā. Pērn Valgā piedzimuši 136 Latvijas iedzīvotāju bērni, 176 Igaunijas iedzīvotāju bērni, savukārt šogad līdz 7.janvārim dzimuši seši mazuļi.

Komentāri (51)
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu