/nginx/o/2018/07/17/10337964t1hba9a.jpg)
Pediatre: pat pēc viena dzēriena ķermenim vajadzīga vismaz diennakts, lai atgūtos no tā nedabiskās iedarbības uz centrālo nervu sistēmu.
Skaistas, krāsainas bundžas un pudeles veikalu plauktos – tā enerģijas dzērieni «uzrunā» savu patērētāju. Reklāmas sola enerģijas pārpilnību, paceļoties spārnos – viena bundžiņa, un miegs prom. Protams, viena šāda dzēriena deva neko nenodarīs, bet ilgtermiņā to lietošana var izraisīt nopietnas sekas. Jauniešiem enerģijas dzērienus patīk lietot kopā ar alkoholu, un speciālisti pat uzskata, ka tos vajadzētu atļaut pirkt tikai pilngadīgiem cilvēkiem. Kas ir enerģijas dzēriens un kas tam sastāvā, pētīts ir maz. Ražotājs visas sastāvdaļas neuzrāda.
Pirmsākums – Japānā
Enerģijas dzērienu pirmsākumi meklējami pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados Japānā, kur radīts pirmais šāda veida dzēriens. Tā sastāvā ir dažādi vitamīni, piemēram, B1, B2 un B6, kā arī tādas sastāvdaļas kā niacīns un taurīns, kuri ir vielmaiņas aģenti, kas aktivizē koncentrēšanās spējas un enerģiju. Pirmo reizi ar to iepazīstināja kā medicīniski tonizējošu zāļu dzērienu tiem, kas cieš no miega trūkuma, koncentrēšanās zuduma un noguruma. Tomēr tā popularitāte Āzijā vairāk auga to cilvēku vidū, kuriem patika naktīs izklaidēties dažādos klubos. No Japānas un Ķīnas ziņas par šādu dzērienu strauji izplatījās Eiropā. Tomēr tā ceļā bija dažādi interesanti pagriezieni.
Dzēriens iemantoja lielu popularitāti arī Taizemē, kur to plaši izmantoja rikšu vadītāji sacensībās. Galvenā dzēriena aktīvā sastāvdaļa bija taurīns, aminoskābes, kas, kā vēsta leģenda, pirmo reizi tika atklātas buļļos. Šo ideju 1987. gadā paņēma austrietis Dītrihs Matešics, pievienojot klāt kofeīnu un cukuru. Par godu taurīna un aminoskābju izcelsmes stāstam dzērienu viņš nosauca par «Red Bull» jeb sarkano bulli. Tas ātri kļuva populārs Eiropā un dekādi vēlāk, 1997. gadā, arī ASV. Mūsdienās enerģijas dzērieni satur ļoti daudz ķīmiski attīstītu elementu.
Piecas kafijas tases
Enerģijas dzērieni ir jaunākā cilvēku izveidotā degviela, kas radīta ar domu, lai ekonomiskā pasaule turpinātu nepārtraukti strādāt. Arvien vairāk cilvēku strādā ilgas darba stundas, viņiem nepieciešama enerģija. «Viens šāds dzēriens pēc garas nakts maiņas, protams, lielu iespaidu uz veselību neatstāj un dod vajadzīgo enerģijas lādiņu, bet ilgtermiņā var radīt nopietnus veselības bojājumus, it sevišķi, ja jau ir kādas hroniskas kaites un saslimšanas,» stāsta pediatre Jūlija Cīrule-Galuza. Viņa atzīstas, ka arī pati pēc garām nakts dežūrām lietojusi enerģijas dzērienus, lai labāk spētu koncentrēties pārbraucienam mājās.
Kāda tad ir enerģijas dzēriena ideja? Tas ir dzēriens ar dažāda veida stimulantiem un vitamīniem, kas paredzēti, lai sniegtu patērētājam strauju enerģijas pieplūdumu. «Tie satur ļoti daudz cukura un kofeīna, kas dod šo efektu,» norāda J. Cīrule-Galuza. Viena enerģijas dzēriena bundžiņa ir pielīdzināma četrām piecām kafijas tasītēm ar cukuru. «Tas, manuprāt, vairāk pat ir tāds psihostimuls nekā reāla iedarbība,» norāda hokeja kluba «Rīgas Dinamo» ārsts Āris Aivars. Pats tos lietojis neesot – ikdienā sportisti strādā ar profesionālajiem enerģijas dzērieniem, nevis tiem, kas nopērkami veikalos. Galvenā atšķirība ir to sastāvā – dzērieniem, ko taisa sportistiem, tiek pievienoti ogļhidrāti, aminoskābes un vitamīni. To sastāvā nav kofeīna, norāda Ā.Aivars. «Veikalā nopērkamie enerģijas dzērieni vairāk dehidratē organismu un nav domāti slāpju veldzēšanai, kas ir svarīga sportistiem,» teic sporta ārsts. Kā norāda J.Cīrule-Galuza, kā degvielu ķermenim nav jēgas lietot ko tādu, kas bojā motoru. «Pat pēc viena šāda dzēriena
ķermenim ir vajadzīga vismaz diennakts, lai atgūtos
no tā nedabiskās iedarbības uz centrālo nervu sistēmu,» iesaka pediatre.
Par alkoholu lētāka inde
Ārsti uzsver: ja cilvēkam ir problēmas ar sirdi, hiperaktivitāte, diabēts, šīs kaites, dzerot enerģijas dzērienus, var saasināties, jo kofeīna un cukura spiediens uz sirdi ir milzīgs. «Esmu dzirdējusi par gadījumu, kad, lietojot enerģijas dzērienus kopā ar alkoholu, jaunietis nonācis reanimācijā,» stāsta J.Cīrule-Galuza. Viens pats enerģijas dzēriens visdrīzāk neizprovocēs nopietnu sirdslēkmi, tomēr droši to apgalvot nevar, jo pētījumu šajā jomā ir maz. Senākie vēsta, ka enerģijas dzērienu iedarbība ir tikpat liela kā vienas kafijas krūzes izdzeršana. Tagad tā vairs nav, jo kofeīna daudzums dažos šāda veida dzērienos var sasniegt pat 500 miligramu. Salīdzinājumam – viena kokakolas bundžiņa satur aptuveni 35 miligramus. Žurnāla «Pediatrics» pētījums norāda, ka enerģijas dzērienos kofeīna līmenis bieži vien pārsniedz pieļaujamo un tāpēc ir īpaši bīstams bērnu, pusaudžu un jauniešu veselībai. To pārdozēšana saistīta ar risku iegūt nopietnas veselības problēmas. Ja kofeīns tiek patērēts lielos daudzumos, cilvēks var kļūt nervozs. Kofeīns rada arī papildu slodzi nierēm, izvadot no organisma šķidrumu. Ja enerģijas dzērieni tiek lietoti regulāri un cilvēks daudz svīst, jākļūst uzmanīgiem, jo var sākties organisma atūdeņošanās. Šo pašu efektu panāk arī kofeīns savienojumā ar alkoholu.
Daktere J.Cīrule-Galuza norāda, ka jauniešiem patīk enerģijas dzērienu izraisītā iedarbība –
haotiska aktivitāte, uzmundrinājums, jautrības lādiņš.
«Tas tiek izvēlēts kā lētāks variants alkoholam,» viņa norāda. Vēl sliktāki ir gadījumi, kad tas tiek lietots kopā ar alkoholu. Tāpat kā alkohols, arī enerģijas dzērieni var izraisīt atkarību, jo to sastāvā ir kofeīns un saldinātāji. «Šie dzērieni var izraisīt alerģiskas reakcijas, jo tajos ir dažādas ķīmiskas sastāvdaļas, krāsvielas, kas netiek norādītas,» uzsver J.Cīrule-Galuza.
Viena no vismazāk pētītajām un noslēpumainākajām enerģijas dzērienu sastāvdaļām ir taurīns, kas palīdz organismam tikt galā ar paaugstinātu slodzi un liela stresa brīžos. Šī viela uztrauc ārstus un dietologus visā pasaulē. Taurīns ir brīvas formas aminoskābe, ko gan satur atsevišķi pārtikas produkti, gan ražo arī cilvēka organisms no aminoskābes – cisteīna. Dabisks taurīns problēmas nesagādā, bet sintētiski ražotais gan.
Pētījumos noskaidrots, ka sintētiskais taurīns izraisa augstu asinsspiedienu, insulta draudus, krampjus un sirds slimības. Šo iemeslu dēļ enerģijas dzērieni oficiāli aizliegti Francijā, Dānijā un Norvēģijā, šajās valstīs tos var iegādāties tikai aptiekās, jo tie tiek uzskatīti par zālēm. Arī Zviedrijā
trīs nāves gadījumi tiek saistīti tieši ar enerģijas dzērienu lietošanu.
Dabiskā veida taurīnu var atrast pārtikas produktos, piemēram, govs pienā, gaļā, zivīs, olās, kā arī jūras zālēs. Dienas deva ir ne vairāk par 500 miligramiem. Cilvēki, kuri regulāri lieto enerģijas dzērienus, kas satur taurīnu, pārsniedz šo normu, jo populārākie satur aptuveni 1000 miligramu sintētiskā taurīna. «Aizliedzot kādu lietu, tā kļūst vēl iekārojamāka un kārdinošāka, bet ideāli būtu, ja to varētu iegādāties tikai no 18 gadu vecuma,» iesaka J.Cīrule-Galuza. Tad cilvēks pats var pieņemt lēmumu, pamatojoties uz savām zināšanām par produktu. Daktere uzskata, ka vairāk jārunā par ēdienu un dzērienu sastāvdaļām, e-vielu iedarbību uz organismu un ķimikālijām, kas pievienotas pārtikai.
STANDARTA SASTĀVS
Žeņšeņa sakne – domājams, lai mazinātu stresu un palielinātu enerģijas līmeni.
Karnitīns – aminoskābes, kas palīdz pārstrādāt taukskābes.
Ginkgo biloba – iegūta no šā koka sēklām, viela, kas palīdz uzlabot atmiņu.
Taurīns – dabiskas aminoskābes, ko arī organisms ražo pats.
Guarāna sveķi – stimulants, kas aug Brazīlijā un Venecuēlā, satur daudz kofeīna.
IETEIKUMI
Nepārsniedziet kofeīna dienas devu! Ar vienu enerģijas dzērienu ir gana. Maksimums – divi.
Kad lietots enerģijas dzēriens, ļaujiet organismam pēcāk atpūsties un atgūties!
Nelietojiet papildporciju vai citus kofeīnu saturošus dzērienus!
Nelietojiet enerģijas dzērienus pēc fiziskām aktivitātēm! Kā sports, tā šie dzērieni paaugstina asinsspiedienu.
Enerģijas dzērienus nevajadzētu lietot grūtniecēm, maziem bērniem, jauniešiem, gados vecākiem cilvēkiem, slimniekiem, kuri cieš no sirds slimībām, glaukomas, miega traucējumiem, paaugstinātas jutības pret kofeīnu.
Kofeīns izdalās pēc trim līdz piecām stundām, taču arī tikai puse no tā daudzuma. Šajā laikā noteikti nevajadzētu lietot citus kofeīnu saturošus dzērienus, piemēram, tēju, kafiju, kolu, lai nepārsniegtu pieļaujamo dienas devu.
Enerģijas dzēriens, kas satur glikozes un kofeīna kombināciju, ir ļoti kaitīgs jaunam organismam.
Ja dzēriens tiek pārdozēts, iespējamas blakusparādības: tahikardija, nervu sistēmas uzbudinājums, trauksme, depresija.
ANDREJS ĒRGLIS, LATVIJAS KARDIOLOĢIJAS CENTRA VADĪTĀJS
Ja runā par mūsdienīgākajiem riska faktoriem sirdij, tās ir visas ķīmiskās vielas vai nezināmas izcelsmes pulveri un uztura bagātinātāji, ko jaunieši un pieaugušie lieto. Protams, ja izdzer vienu enerģijas dzērienu reizi mēnesī, nekas slikts nenotiks, tomēr, ja tas kļūst par sistēmu, sirds muskulis tiek pārslogots, un tas nav nekas labs. Šie dzērieni ir bīstami, jo mēs neko par tiem nezinām. Pat ja ir pārbaudīts, ka no enerģijas dzērieniem nemirst, nav zināms, kādu ietekmi tie atstāj uz muskuļu, tai skaitā sirds muskuļa šūnu, darbību, attīstību un noturību. Ja salīdzinām – lai cūkas ātrāk nobarotu, tām tiek dotas pārtikas piedevas. Tās ātrāk izaug, un mēs cūkas nokaujam, bet nezinām, cik ilgi tās dzīvotu, ja netiktu nokautas. Šīs piedevas ātri uzaudzē muskuļu masu, tie palielinās uz rokām, kājām, pleciem, un aug arī sirds muskulis. Beidzot lietot šos preparātus, muskuļi sašļūk.