ASV aiztur Krievijas pilsoni, kura kā Maskavas aģente iefiltrējusies politiskajās aprindās

Ilustratīvs attēls

FOTO: Reuters/ScanPix

ASV ir aizturēta Krievijas pilsone Marija Butina, kas tiek apsūdzēta par to, ka viņa darbojusies kā slepena Krievijas aģente Savienotajās Valstīs 2016.gada ASV prezidenta vēlēšanu kampaņas laikā, pirmdien paziņoja ASV Tieslietu ministrija.

Par 29 gadus vecās Butinas aizturēšanu un apsūdzēšanu tika paziņots dažas stundas pēc ASV prezidenta Donalda Trampa un Krievijas prezidenta Vladimira Putina tikšanās Helsinkos.

Tramps šajā samitā atturējās no Putina kritizēšanas saistībā ar apsūdzībām par Krievijas iejaukšanos ASV vēlēšanās, norādot, ka Krievijas līderis kategoriski noliedzis, ka šāda iejaukšanās būtu notikusi. Tramps, samitā atbildot uz jautājumu par šādu iejaukšanos vēlēšanās, uzbruka ASV demokrātiem, nevis Maskavas spiegiem.

ASV Tieslietu ministrija informēja, ka aizturētā

ASV galvaspilsētas iedzīvotāja Marija Butina tiek apsūdzēta par «attiecību attīstīšanu ar ASV personām un iefiltrēšanos organizācijās, kurām ir ietekme Amerikas politikā, ar mērķi veicināt Krievijas Federācijas intereses».

Apsūdzībās teikts, ka Butina sadarbojusies ar šaujamieroču īpašnieku tiesību organizāciju un centusies iefiltrēties tajā, kā arī uzturējusi kontaktus ar vienu no lielajām ASV politiskajām partijām.

Kāda ASV sabiedriskā radiostacija ziņoja, ka minētā organizācija bijusi Nacionālā strēlnieku asociācija (NRA), kas aizstāv tiesības glabāt un nēsāt šaujamieročus.

Laikraksts «The New York Times» ziņoja, ka Butina mēģinājusi nodibināt kontaktus starp Trampu un Putinu 2016.gadā pirms Trampa uzvaras vēlēšanās. Abi prezidenti tomēr netika minēti vārdā federālo aģentūru publicētajos juridiskajos dokumentos.

Tieslietu ministrija paziņoja, ka Butina no 2015.gada līdz 2017.gada sākumam strādājusi «pēc Krievijas valdības augsta līmeņa amatpersonas norādījumiem» un šī amatpersona tagad ir pakļauta ASV sankcijām.

Šīs darbības mērķis bijis attīstīt aizklātus sakaru kanālus, lai piekļūtu ASV politiķiem, kas pieņem nozīmīgus lēmumus.

Tieslietu ministrijas paziņojumam bija pievienota Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) liecība ar brīdinājumu, ka Krievija vēl arvien rada izlūkošanas draudus ASV interesēm un mēģina iefiltrēties ASV nacionālo lēmumu pieņemšanas procesā.

Butina iebrauca un uzturējās ASV ar studenta vīzu. Viņa ir aizturēta līdz tiesas sēdei, kas paredzēta trešdien.

ASV Tieslietu ministrija pagājušonedēļ apsūdzēja 12 Krievijas armijas izlūkdienesta (GRU) virsniekus par Demokrātu Nacionālās komitejas, Hilarijas Klintones kampaņas štāba un citu organizāciju datoru uzlaušanu nolūkā ietekmēt 2016.gada prezidenta vēlēšanu iznākumu.

Uz augšu