Skip to footer
Iesūti ziņu!

Lai spirāle kļūtu par tavu sabiedroto... (53)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Spirālei kā kontracepcijas metodei ir zināma priekšrocība - mazāk spēcīgas menstruācijas. Taču ir arī savi trūkumi: neregulāra asiņošana, paaugstināts ārpusdzemdes grūtniecības risks un īss darbības laiks.

Kā spirāle aizkavē grūtniecības iestāšanos?

Spirāle darbojas lokāli dzemdē. Tā neietekmē hormonu līdzsvaru vai ko citu organismā. Spirāle, kā jebkurš svešķermenis organismā, ietekmē imūnsistēmu – dzemdes gļotādā ap spirāli uzkrājas ļoti daudz leikocītu. Turklāt vara spirāle visu laiku izdala nedaudz vara. Kopā ar vielām, kuras izdala leikocīti, tas negatīvi iedarbojas uz olšūnām un spermatozoīdiem. Pētījumi liecina, ka tieši šādā veidā pilnībā tiek novērsta apaugļošanās.

Kam spirāle piemērota?

Spirāle visvairāk piemērota sievietēm, kurām nav bijis iekšējo dzimumorgānu iekaisums, kuras ir dzemdējušas un kuras dzīvo stabilās, monogāmās partnerattiecībās. Viņām spirāle dod vislabāko pretapaugļošanās efektu un reti rada problēmas. Turpretī jaunām sievietēm nevajadzētu nekritiski izmantot spirāli, īpaši, ja viņas nav dzemdējušas. Īpaši nopietns ir iekšējo dzimumorgānu iekaisuma un līdz ar to sterilitātes risks. Sievietēm, kurām ir vairāki partneri, jāpasargā sevi no infekcijām, papildus spirālei izmantojot arī prezervatīvu.

Spirāle ir pilnīgi nepiemērota sievietēm, kurām nesen bijis dzemdes piedēkļu iekaisums, smagi vai vairākkārtēji iekaisumi, ārpusdzemdes grūtniecība anamnēzē vai arī veiktas olvadu operācijas. Spirāle ne vienmēr ir piemērota arī tad, ja ir izdarītas dzemdes operācijas. Spēcīgas un sāpīgas menstruācijas pēc spirāles ievadīšanas parasti kļūst vēl spēcīgākas un sāpīgākas.

Drošība Spirāle pieder pie drošajiem līdzekļiem. Tomēr tā var neiedarboties, un tu paliec stāvoklī ar spirāli dzemdē. Tas var notikt arī tad, ja tā izkrīt no dzemdes vai ir pusceļā.

Ērtība Tā dod pastāvīgu aizsardzību, un tev nav par to jādomā saistībā ar dzimumaktu.

Iegādāšanās Spirāli ieliek ārsts. Spirāli var ielikt jebkurā menstruālā cikla laikā. Tomēr tev jābūt drošai, ka neesi stāvoklī. Tādēļ ir visprātīgāk, ja tev to ieliek kādā no menstruāciju pēdējām dienām. Spirāli var ielikt arī aborta beigās. Ja spirāli ieliek tūlīt pēc dzemdībām, tā var izkrist vieglāk nekā tad, ja to ieliek vēlāk. Pagaidi pāris mēnešu, piemēram, līdz izmeklēšanai 8. nedēļā pēc dzemdībām, kad dzemde jau ir pilnīgi savilkusies.

15 – 24 gadu vecām sievietēm ieteicams pirms spirāles ielikšanas veikt izmeklēšanu uz hlamidiozi. Diezgan lielai daļai sieviešu šajā vecumā ir bezsimptomu hlamidioze, kas pēc spirāles ievadīšanas var pārvērsties par iekšējo dzimumorgānu iekaisumu. Sievietēm, kuras vecākas par 24 gadiem un kurām ir vairāki partneri, arī ir paaugstināts hlamīdiju infekcijas risks.

Pirms spirāles ievadīšanas tev labi jānomazgājas. Ārsts sāk spirāles ielikšanu ar ginekoloģisku izmeklēšanu. Viņš pārbauda tavas dzemdes guļu un pārliecinās, vai nav iekšējo dzimumorgānu iekaisuma simptomu. Pirms spirāles ievadīšanas maksts jāizskalo ar dezinficējošu šķidrumu. Dzemdes kakls tiek nedaudz pavilkts uz leju ar vienzoba spaili, lai iztaisnotu dzemdi. Tas var radīt nepatīkamas sajūtas. Pēc tam ārsts ievada dzemdē lokanu metāla zondi, lai novērtētu tās garumu. Tad dzemdē tiek ievadīta plastikāta caurule ar saspiesto spirāli. Cauruli uzmanīgi izņem ārā, bet spirāle paliek dzemdē un ieņem savu formu. Spirāles galā ir divi neilona pavedieni, kuri stiepjas ārā no dzemdes mutes. Tos izmanto spirāles izņemšanai.

Dažām sievietēm spirāles ielikšana izraisa aukstus sviedrus un ģīboni, kas ir reakcija uz spiedienu dzemdē. Lielākajai daļai sieviešu spirāles ielikšanas brīdī un vēl pāris dienu pēc tam ir menstruācijām līdzīgas sāpes.

Vara spirāle jānomaina katru 4. – 5. gadu atkarībā no tās veida, jo varš pakāpeniski tiek izlietots. Jaunā spirāle jāievieto tūlīt pēc tam, kad izņemta vecā.

Blakusefekti

* Asiņošanas pārmaiņas - lielākai daļai sieviešu ir spēcīgākas un ilgākas menstruācijas, īpaši pirmos mēnešus pēc spirāles ielikšanas. Parasti šīs problēmas pilnībā izzūd gada laikā. * Sāpes - sākumā dažām var būt spēcīgas sāpes. Pastāvīgas sāpes un izmaiņas asiņošanas raksturā 5 – 10% sievietēm ir cēlonis spirāles izņemšanai. * Iekšējo dzimumorgānu iekaisums - salīdzinot ar sievietēm, kuras nelieto spirāli, sievietēm, kurām ievadīta spirāle, iekšējo dzimumorgānu iekaisumi sastopami divreiz biežāk. Iekšējo dzimumorgānu iekaisumu sekas var būt sterilitāte, jo var tikt bojāti olvadi. * Ārpusdzemdes grūtniecība - spirāle ir vienīgā kontracepcijas metode, kad olšūna un spermatozoīds var sastapties, un līdz ar to pastāv ārpusdzemdes grūtniecības risks.

Grūtniecība ar spirāli

Ja tu esi palikusi stāvoklī ar spirāli dzemdē un vēlies grūtniecību turpināt, tad spirāle jāizņem pēc iespējas ātrāk. Pretējā gadījumā pastāv liels spontānā aborta risks, bieži vien pat tikai 5. – 6. mēnesī, un nereti to pavada infekcija. Arī priekšlaicīgu dzemdību risks ir lielāks.

Spirāles pazaudēšana Lielāks risks spirāles izgrūšanai no dzemdes ir pirmajā gadā, sevišķi pirmajos trīs mēnešos un jo īpaši menstruāciju laikā.

Spirāles kontrole Tev regulāri jāpārbauda, vai spirāle nav izkritusi. Pēc katrām menstruācijām pārbaudi, vai spirāles pavedieni atrodas dzemdes mutē. Pavedieni sajūtami kā tievas neilona makšķerauklas, ja tu iebāz pirkstus dziļi makstī.

Ja tu vēlies palikt stāvoklī, spirāli izņem ārsts. Nemēģini darīt to pati, jo spirāle var būt iestrēgusi dzemdes kaklā. Tu vari palikt stāvoklī uzreiz pēc tam, kad spirāle izņemta. To var izņemt jebkurā cikla laikā. Ja tu vairs nevēlies lietot spirāli, bet negribi palikt stāvoklī, spirāli nedrīkst izņemt cikla vidū, ja tev iepriekšējo diennakšu laikā bijis dzimumakts. Tad tu vari palikt stāvoklī.

Komentāri (53)
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu