P, 28.11.2022.

Inčukalna sērskābā gudrona dīķu neitralizēto maisījumu izmanto cementa klinkera ražošanā

TVNET/LETA
Inčukalna sērskābā gudrona dīķu neitralizēto maisījumu izmanto cementa klinkera ražošanā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Inčukalna sērskābā gudrona dīķu teritorija
Inčukalna sērskābā gudrona dīķu teritorija Foto: Edijs Pālens / LETA

No Inčukalna sērskābā gudrona dīķu teritorijas ik mēnesi tiek izvestas aptuveni 1000 tonnas neitralizētā maisījuma, ko uzņēmums SIA "Cemex" ir spējīgs pārstrādāt, preses konferencē stāstīja pilnsabiedrības "Inčukalns Eko" pārstāvis, AS "BAO" valdes loceklis Māris Kalniņš.

Viņš skaidroja, ka no dīķa izsmeltais gudrons tiek neitralizēts, samaisot to ar skaidām. Angāros, kas atrodas dīķu teritorijā, šis maisījums tiek atstāts atdzist, lai pēcāk to būtu iespējams nogādāt «Cemex» rūpnīcā.

Pēc Lielkalna teiktā, dedzināšanai nodotas jau pirmās 2000 tonnas maisījuma, savukārt no Dienvidu dīķa izsmeltas jau 3000 tonnas gudrona.

Uzņēmuma «Cemex» vides projektu nodaļas vadītāja Santa Kļava norādīja, ka pilnsabiedrības «Inčukalns Eko» saražotais neitralizētais maisījums tiek izmantots cementa klinkera ražošanai, un šis process nav ātrs.

Līdzās neitralizētajai masai kurināšanas procesā tiek pievienota arī gāze un akmeņogles, līdz ar to, lai gan dīķa sanācijas darbi ilgs līdz 2021.gadam, «Cemex» kopējo neitralizētā gudrona apjomu plāno sadedzināt līdz 2023.gadam, kas arī ir projekta noslēguma termiņš.

Foto: Edijs Pālens/LETA

«Būtiski, ka mūsu sadedzināšanas procesā nerodas ne ūdeņi, ne pelni - viss paliek klinkerā augstā temperatūrā. Tas ir droši sabiedrībai, videi, un tas arī neietekmē mūsu produkta kvalitāti. [..] Mēs varam sadedzināt 1000 tonnas mēnesī, 10 000 tonnas gadā. Vairāk solīt mēs nevaram,» sacīja Kļava, piebilstot, ka uzņēmumam arī jāievēro pieļaujamo radīto emisiju robežlielumi.

Lai dīķa teritorija pēc aizbēršanas būtu tīra, «Cemex» no 2021.gada vēl nesadedzināto neitralizēto gudronu uzglabās savās noliktavās.

Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektore Inga Koļegova, atbildot uz jautājumu, vai iespējams dīķu attīrīšanu veikt ātrāk, atbildēja, ka tas tiek atstāts darbu veicēju pārziņā.

«Ir sarēķinātas plūsmas, lai kaut kur, darot darbus ātrāk, citur neizveidotos kaut kāds sastrēgums. Šeit [dīķu teritorijā] darbi notiks trīs gadus,» teica Koļegova.

Runājot par gudrona dīķa teritorijas Ziemeļu daļu, Koļegova norādīja, ka tur situācija ir atšķirīga - gudrons aprakts ar smilti. No tās teritorijas daļas tiks izrakti gudrona gabali, un pārējā piesārņotā grunts tiks mazgāta, attīrīta, un pēc tam bērta atpakaļ zemē. Pārējais iegūtais gudrons tiks sadedzināts.

Foto: Edijs Pālens/LETA

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) pauda, ka pašreizējo dīķu attīrīšanas projektu vērtē ļoti pozitīvi, jo viss noritot laikus, un ir darba aspekti, kuros apsteigti iepriekš plānotie termiņi.

Ministrs norādīja, ka teritorijas attīrīšanas projektam jāiekļaujas termiņos, lai 80% līdz 70% no kopējām izmaksām varētu segt no Eiropas struktūrfondu līdzekļiem. Pēc Gerharda teiktā, kopā ar teritorijas attīrīšanas pirmo kārtu, ko veica uzņēmums SIA «Skonto būve», kopējās projekta izmaksas būs nedaudz vairāk nekā 50 000 000 eiro.

Kā ziņots, VVD šī gada februāra sākumā oficiāli noslēdza 26,6 miljonu eiro līgumu ar pilnsabiedrību «Inčukalns Eko» par Inčukalna gudronu dīķu sanācijas sākšanu. Savukārt sanācijas darbu inženiertehnisko uzraudzību par 1,23 miljoniem eiro bez pievienotās vērtības nodokļa veiks uzņēmums SIA «Geo Consultants».

Pilnsabiedrība dibināta 2016.gadā, un tās dalībnieki ir AS «VentEko», SIA «Eko Osta», un AS «BAO».

«Cemex» rūpnīcā Brocēnos pirmās Inčukalna sērskābā gudrona kravas tika sadedzinātas jūnijā.

Foto: Edijs Pālens/LETA

Paredzēts, ka līdz 2023.gada nogalei kopējā atjaunotās zemes platība būs 2,5 hektāri. Specifiskā atbalsta īstenošanai plānotais kopējais attiecināmais finansējums ir līdz 29 257 750 eiro, tai skaitā Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) finansējums - 24 869 088 eiro un valsts budžeta finansējums līdz 4 388 662 eiro. No 29,2 miljonu eiro kopsummas pilnsabiedrībai par veiktajiem darbiem paredzēts izmaksāt 26,6 miljonus eiro. Atlikušie 2,6 miljoni eiro izmantoti projekta izstrādei, kā arī daļa no tiem tiks izmantoti pilnsabiedrības darbu uzraudzībai, teritorijas vides monitoringam un citiem darbiem.

Pēc visiem dīķu attīrīšanas darbiem 2021.gadā tos plānots aizbērt un apklāt ar melnzemi, savukārt pēcāk vēl divu gadu garumā tiks veikts teritorijas monitorings.

Tāpat ziņots, ka, rodoties nesaskaņām starp VVD un iepriekšējo darba izpildītāju «Skonto būve», tika apdraudēta Inčukalna gudrona dīķu sanācijas projekta īstenošana. Uzņēmums paziņoja, ka par pašreizējiem līdzekļiem darbu pabeigt nav iespējams, savukārt VVD atteicās piešķirt papildu līdzekļus. Tā vietā VVD lauza līgumu ar darbu izpildītāju un lika pamest projekta īstenošanas vietu.

Pēc tam, kad VVD lauza līgumu ar «Skonto būvi», uzņēmums vērsās tiesā, pieprasot zaudējumu atlīdzību 7,6 miljonu eiro apmērā - par 2015. gadā veikto darbu. Tikmēr 2016.gada nogalē pret «Skonto būvi» tika iesniegta pretprasība, kurai pērn tapa prasības papildinājums, ar kuru VVD pieprasa no uzņēmuma 13 miljonus eiro.

Sākotnējais Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas pabeigšanas termiņš bija 2015.gada nogale.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu