Skip to footer
Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Romas viesnīca – pērle domes rokās (6)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Tā kā nākamā gada 31. decembrī beidzas Rīgas domes nomas līgums ar daļēji privāto SIA "REHO", pašvaldības ierēdņi un domnieki sākuši nopietni izvērtēt Rīgas prestižākās viesnīcas "Hotel de Rome" likteni.

Domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja šodien plāno izskatīt Īpašuma departamenta sagatavoto atzinumu "Par Rīgas pašvaldībai piederošo Latvijas – Vācijas kopuzņēmumam SIA "REHO" iznomāto īpašuma objektu turpmāko izmantošanu". Departaments pavadošajā vēstulē lūdz Finanšu komiteju kā SIA "REHO" pārraugošo komiteju dot politiskus norādījumus turpmāko darbību gatavošanai. Principā deputātiem būs jāizšķiras par trim iespējām – pagarināt nomas līguma darbības termiņu, nosakot pašreizējai situācijai atbilstošu nomas maksu; izsolīt nomas tiesības vai arī pārdot viesnīcu līdz ar visu zemes gabalu izsolē. Pastāv gan vēl viena opcija, kas nav atkarīga no domnieku gribas – līdz nākamā gada 31. augustam atbilstoši privatizācijas pabeigšanas likumam jebkura persona var iesniegt viesnīcas privatizācijas pieteikumu.

Tirgus vērtība – virs 20 miljoniem

Lai gan "Hotel de Rome" līdz šim publiskajos izteikumos par vērtīgākajiem domes īpašumiem un to iespējamo privatizāciju īpaši nav pieminēta, izrādās, ka līdz ar kopējo nekustamā īpašuma eiforiju tā ir kļuvusi par vienu gardākajiem pašvaldībai piederošajiem kumosiem. Īpašuma departamenta pieaicinātie eksperti – auditorfirma BDO "Invest Rīga" - ir izrēķinājuši, ka kopējā "Hotel de Rome" nekustamā īpašuma vērtība (zeme plus ēka) varētu būt 3000–3500 eiro par kvadrātmetru. Kopumā tie būtu 16,5–19 miljoni latu. Ja īpašumu pārdotu brīvā izsolē, tad pārdošanas cena varētu pārsniegt tirgus cenu par vismaz 25%, kā rezultātā pašvaldība varētu iegūt pat 20,5– 40 miljonus latu, norāda auditori.

Tas būtu dārgākais īpašums, ko Rīgas jebkad ir pārdevusi, un, ja mēs domes budžetu salīdzinām ar valsts budžetu (attiecība apmēram viens pret desmit), tad šie divdesmit miljoni ieņēmumu būtu līdzvērtīgi 200 miljoniem (!).Tomēr tas iespējams vienīgi, ja notiek viesnīcas pārdošana brīvā izsolē. Ja notiek privatizācija, ieņēmumi būtu daudz mazāki.

Pēdējo scenāriju aptuveni ieskicē citi "Invest – Rīga" aprēķini. "Hotel de Rome" neto apgrozījums pēdējo piecu gadu laikā ir bijis 1,4-2,1 miljona latu robežās, un tuvāko piecu gadu laikā prognozējamā brīva naudas plūsma no viesnīcas darbības optimistiskajā scenārijā varētu sasniegt 1 miljonu latu. Tas norāda uz viesnīcas iespējamo biznesa vērtību – 3,5-4 miljoni latu.

Neskaidras "REHO" partneru tiesības

No ekonomiskā viedokļa domei būtu jāizvēlas viena no divām iespējam – "Hotel de Rome" pārdot, ja nepieciešami finanšu resursi kādu tūlītēju problēmu risināšanai, vai arī izsolīt nomas tiesības. Turpināt esošo nomas līgumu nebūtu ekonomiski lietderīgi, sarunā ar RB atzina domes Īpašuma departamenta vadītāja Dagnija Kalniņa. "Invest-Rīga" izrēķinājusi, ka ekonomiski pamatota viesnīcas nomas maksa gadā varētu būt 350-500 tūkstoši latu.

"Manuprāt, visdrīzāk būtu jāiet uz pārdošanu," teica domes "Jaunā laika" frakcijas priekšsēdētājs, SIA "REHO" padomes loceklis Olafs Pulks. Viņš piekrita RB novērojumam, ka šā procesa ātru īstenošanu pašvaldībai visizdevīgākajā veidā apgrūtina gan domes un "REHO" līgumos, gan likumā paredzētās šā uzņēmuma kā ilgtermiņa nomnieka pirmpirkuma tiesības. Šīs tiesības līdz ar nomas līgumu beidzas nākamā gada 31. decembrī. Pēc O. Pulka domām, tas gan ir pilnīgi normāli, ka dome šim jautājumiem pievēršas jau tagad, jo viesnīcas savu darbību plāno un numurus izīrē pat gadu uz priekšu.

Teorētiski "REHO" līdz nākamā gada augustam var iesniegt arī privatizācijas pieteikumu, kuru domei būtu grūti noraidīt, jo viesnīcu bizness nav likumā definēta pašvaldības funkcija. Turklāt, "ja privatizācijas ierosinājums iesniegts līdz pabeigšanas datumam un attiecīgajam objektam ir pirmpirkuma tiesīga persona, šo īpašuma objektu nevar nodot atsavināšanai saskaņā ar Valsts un pašvaldību mantas atsavināšanas līgumu", teikts auditoru atzinumā.

"REHO", kā jau minēts, ir Rīgas domes un vācu partneru "Riga-Hotel GmbH&Co" kopuzņēmums, kurā pašvaldībai pieder 50% daļu. Kā uzsvēra O. Pulks, pašvaldības pārstāvji uzņēmumā nekādā gadījumā nerosinās "Hotel de Rome" privatizāciju. Šādu vēlmi nav izteikuši arī vācu partneri – viņi grib turpināt esošo nomas līgumu. Tomēr nav īstas skaidrības, kas notiktu gadījumā, ja abu pušu viedokļi atšķirtos, un vai domes līgumos ar "Riga-Hotel Gmbh&Co" nav paredzētas kādas īpašas tiesības vācu pusei.

Līdz šim noma nav maksāta

Nedaudz aizdomīgas deviņdesmito gadu sākumā dibinātās pašvaldības līgumattiecības šķiet vismaz no tā viedokļa, ka līdz pat šim brīdim ar "REHO" noslēgtais nomas līgums neparedz fiksētus nomas maksas maksājumus. "Invest-Rīga" norāda, ka "tā vietā nomnieks veic ēkas nepieciešamo remontu, izdara ieguldījumus amortizācijas atskaitījumu apmērā (formulējums neskaidrs), kā arī apmaksā zemes nodokli un dažus SIA "Rīgas viesnīcas" komunālos maksājumus". Auditori tālākajā tekstā arī dod pašvaldībai mājienu ar slotas kātu, uzsverot: "No Civillikuma 2120. panta redzams, ka nomas vai īres maksai jābūt patiesai atlīdzībai par lietu. Turklāt Civillikuma 2122. pants paredz, ka nomas maksai ir jābūt noteiktai."

D. Kalniņa RB teica, ka 1994. gadā noslēgtais sadarbības līgums starp domi un "Riga-Hotel Gmbh&Co" paredzēja ievērojamu kredītu resursu piesaisti viesnīcas atjaunošanai. Tāpēc nomas līgumos nav precīzi noteikta viesnīcas ēkas un zemes gabalu nomas maksa.

Komentāri (6)
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu